Congelator solar 12v sau 220v la instalația solară.

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
foycam
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 10/09/21, 18:24

Congelator solar 12v sau 220v la instalația solară.




de foycam » 10/09/21, 18:44

bonjour,
Sunt în Madagascar pe un site izolat și vreau să mă echipez cu un congelator.
prima întrebare: care este cel mai puțin consumator de energie pentru a utiliza un 12v sau un 220v cu un transformator (undă sinusoidală pură?)?
în ambele cazuri, care ar trebui să fie dimensiunea instalației?
Nu găsesc informațiile despre consumul congelatorului, dar dacă merg pe 186kwh / an (informații găsite pe o fotografie, dar nu știu dacă congelatorul 12v sau 220v) cred că este un 12v.
conform unui calcul simplificat suntem la 560wh pe zi deci 560/12 = 50ah pe zi; dacă merg cu o baterie de gel de 150 ah 12v care poate fi suficientă pentru ao rula (cu pierderi și descărcare, sper să folosesc 75ah?)
lumina soarelui nu suntem răi, așa că am avea nevoie de un panou care să acopere reîncărcarea bateriei și funcționarea congelatorului în timpul zilei, dintr-o dată ar putea fi suficient un panou de 300 w?
Ei bine, știu că calculele mele sunt foarte imprecise, dar dacă cineva îmi poate oferi un feedback cu privire la experiența de instalare, ar fi frumos și mai ales spune-mi dacă greșesc sau nu în ceea ce privește dimensionarea mea.
multumesc anticipat
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157