Sistemul solar de încălzire a apei

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
yannouk
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 16/10/13, 22:30




de yannouk » 24/10/13, 15:04

OK gaston inteleg mai bine.

Când spun „totul este de făcut”, este vorba despre instalația de încălzire. Am doar o sobă cu lemne.
Cu toate acestea, pentru podele sunt deja terminate. Așadar, aș putea lua în considerare îndepărtarea podelei de parchet pentru a aluneca de pe podeaua încălzită, dar aș prefera să încep pur și simplu, cu un încălzitor de apă și, dacă acest lucru se dovedește eficient, atunci poate voi face podeaua încălzită.

Mulțumesc Jonule pentru link.
0 x
EricN418
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 27/09/13, 17:52




de EricN418 » 24/10/13, 17:30

Dacă am trăit o vreme în 13, confirm că da, vara și iarna este soare, doar că mistralul nu iertă prea mult nivelul de temperatură, dar în același timp aleargă norii.

De 1000L depinde cu adevărat. Dacă spațiul de cazare este bine izolat, în Var este mai presus de toate că senzația este rece, dar cu ferestrele orientate spre sud și o izolație bună, poți să te plimbi fără topless fără încălzire la începutul lunii ianuarie fără nicio problemă.

Deci, cum este orientată cazare dvs.? Este izolarea dvs. valabilă? Dacă nu, trebuie să începeți de acolo și puteți profita de ajutorul prin intermediul diferitelor dispozitive de stat (MP dacă doriți să aflați mai multe despre ajutor) pentru a vă izola casa.
Și, în sfârșit, ce temperatură doriți? Unii ca mine se mulțumesc cu 18-19 (nu dăunează prea mult vinului roșu) alții vor dori 22 sau chiar 23 de grade și aceste 5 grade schimbă o mulțime de lucruri din punct de vedere al cheltuielilor.
0 x
yannouk
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 16/10/13, 22:30




de yannouk » 24/10/13, 18:58

În prezent, fațada nordică nu este izolată ... Permiteți-mi să explic:
un hambar este atașat de el peste jumătate din lungimea casei. Am obținut o autorizație de construire pentru a transforma hambarul într-o locuință și a-l extinde pe toată lungimea fațadei de nord. Acesta este motivul pentru care nu intenționez să izolez această fațadă, deoarece o nouă construcție de paie va apărea anul viitor, făcând fațada nordică o despărțire simplă în centrul casei.

Sunt, de asemenea, mulțumit de temperaturi destul de scăzute în timpul iernii (16-17 °).
Sunt foarte conștient de faptul că această fațadă este o lacună uriașă în ceea ce privește pierderile de energie. Dar asta nu mă împiedică să am instalația solară foarte curând, să mă bucur de ea chiar dacă mă economisește doar o diplomă ... În orice caz, voi obține beneficii mai substanțiale mai târziu, când casa este mărită.

Și oricum, întrebările mele despre solar sunt generale. Așadar, sper că veți continua să mă sprijiniți, în ciuda faptului că aveți perfectă dreptate că prioritatea este izolarea. Sunt de acord cu dvs., dar nu am suficient timp în acest moment pentru a începe lucrările la hambar, care este programată pentru primăvară.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144