Mea (mare) proiect solar termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 19/01/14, 19:08

în tuburile ciclului de evaporare / condensare a unui fluid special pentru a readuce caloriile în bec nu există sigiliu. Apa nu intră în tuburi. La 160 ° tot fluidul este evaporat și circulația sa este aproape oprită. aceste panouri sunt drenabile.
În panourile prin care trece apa în tuburi există în mod necesar cel puțin o îmbinare sau un rulment conic, este necesar să se acorde atenție orientării, astfel încât acestea să se golească, dar nu văd imposibilitatea.
Pe de altă parte, problema deszăpezirii pare insolubilă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 20/01/14, 07:35

Pentru a evita zăpada, văd soluția de obloane rulante electrice. Cablurile de încălzire ar fi prea scumpe și lacome pentru a fi aprovizionate. Atunci trebuie să vă jucați cu sisteme precum ștergătoarele, dar ar putea fi complicat și fragil.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 20/01/14, 11:13

Bună ziua din nou,

Această alegere de senzori mă face să-mi învârt capul ...
Zăpada este destul de rară de câteva zile.
Problema supraîncălzirii panourilor goale mă deranjează, în unele instalații de auto-drenare există un radiator de descărcare pentru supraîncălzire și auto-drenarea servește împotriva înghețului.
În alte instalații, auto-drenarea este descrisă drept cea mai bună protecție împotriva supraîncălzirii.
:?:

Un alt tip forum are o instalație foarte aproape de a mea, care funcționează de câțiva ani, cu o diagramă interactivă în timp real.
Este fantastic, vezi link-ul de mai jos.

http://solaire.open-dream.org/

Voi continua simulările mele cu diferiți senzori, acest software Simsol este interesant!

Ar exista un echivalent care să integreze încălzirea auxiliară?

Iată un tabel pentru a compara diferitele poziții unghiulare.
linia 0 ° este rezultatul calculului foii mele și corespunde valorilor de simulare „panouri” la 0 ° cu o marjă de eroare de 2 la mia.

Poziția de 90 ° ar corespunde panourilor frontale, având în vedere orientarea S-SE, acestea nu vor avea nimic după-amiază.

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 20/01/14, 18:03

hi
Dacă supraîncălzirea circuitelor de apă poate fi evitată prin auto-drenarea fără riscuri pentru senzori, nu există nicio ezitare. Pentru zăpadă pe acoperișul meu la 45 ° se potrivește pe partea de jos a senzorilor, dar când iese soarele se topește bine. Nimic nu se compară cu cantitatea de zăpadă din zona dvs., desigur.
În ceea ce privește supravegherea solar-open.dream este foarte frumoasă. Din lipsă de mijloace, mi-am îndreptat o cameră mică IP pe regulatorul meu solar pentru a monitoriza din când în când. Este practic, dar bate mai puțin.
În plus, presupun că poate modifica instrucțiunile regulatoarelor de la distanță, este partea de sus, au curbe. Un GTC real.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 20/01/14, 19:05

PITMIX a scris:Pentru a evita zăpada, văd soluția de obloane rulante electrice. Cablurile de încălzire ar fi prea scumpe și lacome pentru a fi aprovizionate. Atunci trebuie să vă jucați cu sisteme precum ștergătoarele, dar ar putea fi complicat și fragil.


Perdelele electrice sunt o idee bună pentru a gestiona supraîncălzirea.
Pentru zăpadă ar fi inutil și s-ar bloca.
Colectorii de tuburi nu au sticlă plată, zăpada se blochează în tuburi.

Dar aici este foarte rar zăpadă, voi căuta statistici, dar din experiență este rar că durează câteva zile.
Și atunci când este cazul, producția solară este în general redusă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 21/01/14, 07:36

Buna ziua din ce am citit pe sistemul dvs. Apper cu auto-drenare este o soluție foarte bună pentru a evita supraîncălzirea, senzorii plani sunt mai eficienți în ceea ce privește randamentul și întrucât zăpada nu este o problemă reală, rămâne la ia măsuri. Dacă aveți posibilitatea să investiți în GTC pentru un proiect precum al vostru, nu este doar să faceți frumos.
Așa cum ar spune celălalt „Cumpăr!”
Și mult noroc pentru muncă :P
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 22/01/14, 19:38

PITMIX a scris: ... colectoarele plate sunt mai eficiente în ceea ce privește randamentul ...


ah. mi s-a părut invers, în afară de problema zăpezii.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 22/01/14, 20:32

Colectoarele plate au o suprafață mai utilă, dacă se calculează randamentul comparativ cu obstrucția, acestea au un avantaj.

GTC ce anume?

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 22/01/14, 21:48

GTC pentru Management Tehnic Centralizat, cu alte cuvinte, software-ul de monitorizare în timp real pe care ni l-ați prezentat. Lucrez cu acest tip de material, este excelent pentru că permite o analiză în timp real, dar și modificări istorice, statistice, de la distanță a parametrilor prin internet etc.
Devine aproape esențial pe o instalație tehnică grea, deoarece evită și simplifică intervențiile fizice pe mașini.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189




de dede2002 » 23/01/14, 12:50

Ah, da, asta mă interesează! Va trebui să învăț ...

Voi avea mai multe reglementări, una în cazanul de gaz care gestionează canalizarea caldă și partea sa de încălzire, una din centrala cu peleți care gestionează tamponul, încălzirea și canalizarea.
Evident, fie unul, fie celălalt vor avea grijă de șah, nu ambele în același timp.
Și unul pentru solar, cu excepția cazului în care cel al cazanului cu peleți (încă nu a fost cumpărat așa de ales) îl poate face.
Ar fi frumos pentru că ar putea evita încărcarea tamponului când este soare.

Plănuiesc să instalez un tablou de bord în camera de zi pentru a monitoriza temperaturile, pentru a începe ...

Între timp voi vizita forum este ceva de citit pentru o clipă : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 112