Amator de montaj solar de încălzire a apei piscină

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
jackr
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 12/06/17, 17:13

Amator de montaj solar de încălzire a apei piscină




de jackr » 12/06/17, 18:31

bonjour
Îmi place bricolajul, dar sunt nou în domeniul apei calde menajere și al instalațiilor sanitare.
Tocmai am recuperat un panou solar termic de 2 m2, precum și un schimbător de căldură cu plăci de 20 W.
Am o piscină de 75 m3 și aș dori să instalez panoul și schimbătorul în cabana de pe acoperișul cabanei. Știu că un singur panou este insuficient, dar vreau să încep acest mod pentru a învăța și apoi să-mi dezvolt instalația conectându-mă alte panouri.
O persoană care știe ar dori să mă anunțe să fac ansamblul, cu accesoriile (circulator, capcane, supape, balon, dacă este necesar ..., unde să le așez, care este cel mai bun sistem (autodrenaj ...) Și alte detalii.
Îi mulțumesc celui sau celor care îmi vor da o mână de ajutor.
Sacou / jachetă
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Re: ansamblu amator de încălzire solară pentru piscină




de oli 80 » 15/06/17, 21:49

Bună seara, iată un alt subiect interesant solar-termic / termosifon-simplu-de-incalzire-pentru-piscine-tubulare-t15159.html

cu siguranță veți găsi ceea ce aveți nevoie

cordialement
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87