Proiect cuptor solar și senzor Peltier

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
PetitChat
x 17

Proiect cuptor solar și senzor Peltier




de PetitChat » 28/07/13, 13:17

bonjour,
Sunt nou-nouță la forum și sper că nu sunt în categoria greșită când îmi postez subiectul ^^

Așa că aici vă explic puțin despre proiectul meu la care mă gândesc de câteva zile (doar pe hârtie); Mi-a venit ideea să combin un cuptor solar parabolic cu plăci Peltier, am auzit despre asta forum ca era in intregime posibil sa se foloseasca acest tip de componenta pentru a produce direct electricitate daca diferenta de temperatura dintre cele doua suprafete (opreste-ma daca gresesc bineinteles) ramane in raza producatorului.
Acești senzori amplasați chiar pe punctul focal al vasului (pentru a simplifica) ar fi așadar încălziți datorită soarelui (energie liberă și liberă : Cheesy:) și atunci când pe părțile reci ale senzorilor ar fi răciți de un fel de „bloc de apă” (eu îl numesc așa pentru a nu mă încurca, dar informaticienii în devenire vor înțelege de ce acest nume) care ar conține un gaz frigorific (un prieten mi-a recomandat r600a sau propan, dar as vrea sa gasesc mai bun si nepoluant :?) ca un sistem de colare cu apă.

Setul ar include un sistem de urmărire a soarelui, nu știu dacă acesta este termenul exact pentru el; și, prin urmare, electricitatea produsă de „blocul Peltier” (cuprinzând 5 plăci Peltier) ar fi stocată în acumulatori (prin intermediul unui sistem care creează iubitul nostru sinusoid de 50Hz) și ar putea fi apoi folosită dacă este necesar.

Ce parere aveti despre aceasta idee? Ei bine, eu sunt electrician de formare dar nu stiu prea multe despre cuptoarele solare, as dori totusi sa am parerea ta.
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 28/07/13, 14:02

Performanța peltierilor este foarte foarte scăzută...
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 28/07/13, 14:37

Aveți grijă să nu topiți Peltierul.
Elementele semiconductoare sunt lipite. Punctul de topire nu este atât de mare.
Nu m-aș mira dacă s-ar topi la puțin sub 300°C......]
0 x
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 14:43

Dar știu că există Peltier de temperatură ridicată, așa că trebuie să reziste, nu? Acestea fiind spuse, nici nu știu temperatura maximă pe care o poate genera un cuptor parabolic, motiv pentru care am vrut părerile voastre.

Care ar fi, aproximativ, randamentul pentru un set de 5 pelteri cu acest model?
--> radiospares-fr.rs-online.com/web/p/modules-peltier/6937080/
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554




de moinsdewatt » 28/07/13, 14:48

Peltier de temperatură ridicată?
Trebuie să coste mult mai mult.

Și câți °C este „temperatura înaltă”?
0 x
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 14:54

Totul este scris în linkul pe care l-am dat:

"Modulul de generare a energiei 250C 6.4V 3.1W

Capacitate maximă de răcire 5.1W
Curent maxim 1.09A
Diferență maximă de temperatură + 200K
Grosimea zonei active 3.8 mm
Lățimea zonei active 40mm
Lungime zonă activă 40mm
Tensiune maximă 9.4V
40 x 40 mm zona activă

Modul de generare a energiei termoelectrice

Modulele de generare a energiei termoelectrice folosesc efectul Seebeck pentru a converti căldura direct în electricitate.

Structură compactă
Fara piese in miscare.
Fără întreținere.
Funcționare care nu generează zgomot parazit
Continut redus de carbon
Modul de efect Peltier

Gama de module termoelectrice bazate pe semiconductori folosind efectul Peltier. Atunci când li se oferă puterea adecvată, aceste dispozitive sunt capabile să răcească sau să se încălzească. Când sunt supuse unui gradient de temperatură extern, aceste circuite generează o cantitate mică de energie electrică. Circuitele mai mari pot fi utilizate pentru răcirea sau controlul temperaturii sub-ansamblurilor. Dimensiunea mică a mini-modulului este ideală pentru răcirea componentelor electronice miniaturale, cum ar fi circuitele de detectare în infraroșu, circuitele integrate cu microunde, laserele și detectoarele cu fibră optică. Poate fi folosit și pentru a reduce efectele coeficienților de temperatură pentru stabilitatea oscilatorului, tensiunile de referință, offset-urile amplificatorului etc. datorită controlului temperaturii.

Semiconductori stabili pe termen lung.
Nu se produce zgomot acustic"
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 28/07/13, 15:18

Da.

Pentru 30 EUR, fără taxe, aveți ceva care produce o putere maximă de 3.1 W cu o sursă fierbinte la 200°C și o sursă rece la 50°C. E numai bun pentru a răzui puțină putere, ca pe un arzător pe gaz într-un loc unde nu este curent și unde ar fi prea complicat să-l aduci, sau într-o sondă spațială...

Dacă vrei să te încurci cu o parabolă, atunci vei avea suficientă temperatură pentru a face abur, așa că pune un motor cu abur (turbină, piston, etc.)

Peltier nici măcar nu va produce suficientă energie pentru a alimenta urmărirea solară a antenei... ca să nu mai vorbim de restul (răcire etc.).

Pentru toate celelalte aplicații, uitați: panourile fotovoltaice valorează 1 euro pe toaletă sau mai puțin, practic.
0 x
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 15:26

Doar că dacă folosesc un agent frigorific ca cel folosit în frigidere, mă îndoiesc că temperatura va fi de doar 50°C pe partea rece.

Mă gândeam în principal să pun acest sistem pe o clădire, unde nu există obstacole, nu există copaci suficient de înalți pentru a arunca o umbră pe vas.

Și BobFuck, ceea ce vorbeam în primul meu mesaj este să scot acumulatori pentru a putea stoca și folosi această energie atunci când este nevoie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 28/07/13, 15:49

când concentrăm soarele obținem o temperatură aproape atât de mare pe cât ne dorim... cu cât punem mai mult un motor termic care suportă o temperatură ridicată, cu atât eficiența este mai bună deoarece eficiența este determinată în principal de formula Carnot

asa ca atata timp cat soarele este concentrat, nu limita temperatura la ceea ce poate rezista un cojocar... pune un motor bun cu abur la 400°C sau un stirling la 700°C

o alta solutie: nu folositi caldura ci transformati direct lumina in electricitate! exista celule fotovoltaice care suporta o concentratie de 700 si fac 3kW pe un patrat de 10cm latura... cu o eficienta de 40%
http://www.azurspace.com/images/pdfs/CP ... 20ADAM.pdf
0 x
PetitChat
x 17




de PetitChat » 28/07/13, 16:52

Multumesc pentru link dar as vrea totusi sa gasesc mai putin scumpe decat panouri solare sau un motor Stirling, dar daca putem „alege” temperatura cuptorului; cum procedăm? Depinde de diametrul parabolei sau de altceva? :?

Pentru mine, în special în acest punct aș dori mai multe detalii, iar apoi să revin la ideea motorului Stirling, dacă vă urmăresc becul de aer al motorului ar fi așadar situat în punctul focal, dar numai dat fiind că parabola ar urma traseul soarelui, nu ar fi o problemă cu legătura dintre becul de aer (care face motorul să funcționeze) și motorul în sine?

După aceea, ceea ce mi-aș dori să am este mai presus de toate o idee despre tensiunea care ar putea ieși dacă acest sistem ar fi construit vreodată ca prototip; cu setul de 5 placi Peltier a caror configuratie este cea pe care am dat-o mai sus si se raceste cu sistem compresor frigider.
Dernière édition alin PetitChat 28 / 07 / 13, 16: 54, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 75