Conducerea vehiculelor viitorului

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 14/05/14, 09:46

Acest concept de remorcă „range extender” a existat de multă vreme (am vorbit deja despre el în domeniul ecologiei).

Părea să nu fi convins, apoi revine cu noi proiecte aparent mai convingătoare (randament, cost ,? ...).

Poate că vor evolua și celelalte proiecte referitoare la sisteme suplimentare de producere a energiei?
(De ex. Amortizoare producătoare de energie, ...)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 31/05/14, 14:45

Timpul trece, iar zilele și nopțile mele sunt foarte scurte.

Evenimentul „Conducerea vehiculelor viitorului” a fost un succes, chiar dacă conferințele noastre nu au fost epuizate, au captivat participanții și spectatorii.

Cele 4 TESLA model S prezente pe standul Mobil'éco au avut un succes considerabil și proprietarii lor, inclusiv dragul nostru NLC, s-a distrat foarte mult făcând „merry-go-rounds” și dezlănțuind 3 sau 400 CP, prietenul meu Gérard a remarcat chiar un vârf la 500 kW (680 CP !!!) la citirile sale de putere.

BMW, care a ieșit în vigoare cu o jumătate de duzină de I3, a avut un succes enorm, la fel cum VW, a cărei participare am reușit cu grijă, a fost foarte convingătoare prin e-up-ul său.

Renault Zoé a fost, de asemenea, acolo, cu un angajament bun din partea producătorului.

Pentru 2014, în sfârșit putem spune: „Mașina viitorului este ACUM”.

La rândul meu, am putut să-mi prezint 106 electrice transformate în litiu (LiFePo4), care făcea primele curbe.
:D
A parcurs deja o mie bună de kilometri, iar performanțele sale sunt mai mult decât cele originale. Dar mai sunt multe lucruri de făcut pentru a aduce rezultatul în concordanță cu cerințele mele de a fi divulgate mai pe larg.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 31/05/14, 15:05

Și aici NLC care a avut onorurile presei: : Mrgreen:
Imagine
Et articolul publicat în Sud Ouest:
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5194




de Remundo » 31/05/14, 22:55

ho ho, el se ține bine pe Chiril :D

Într-adevăr, întâlnire frumoasă și mărturie frumoasă. 8)
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 01/06/14, 23:10

Imagine

:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/04/15, 13:24

Iată-ne din nou, evenimentul din 2015 se pregătește:
LA ROATA VEHICULELOR VIITORULUI
din 06/06/2015 până în 07/06/2015 de la 09:00 la 18:00 (sâmbătă, duminică)

Pe parcursul a două zile la Pôle Mécanique de Haute-Saintonge între orele 9:18 - 6:25, ediția a VI-a a Zilelor Vehiculelor Viitorului, „La volanul vehiculelor viitorului”, acest eveniment excepțional este ocazia de a veni, de a admira și de a încerca vehiculele electrice. și hibrizi de azi și de mâine. Peste 50 de expozanți vor fi prezenți pe tot parcursul weekendului și vor fi testate aproape XNUMX de vehicule: mașini, motociclete, scutere, biciclete electrice și karturi electrice ... și câteva surprize! Vizitatorii vor putea, de asemenea, să încerce conducerea ecologică cu instruire în timp real și un simulator de conducere. Copiii vor putea gusta bucuriile motocicletelor electrice pe un curs adecvat supravegheat de instructori. Există ceva pentru întreaga familie!

Această ediție va prezenta noile Vehicule ale Viitorului de la mărcile franceze.

- Zona de mașini electrice și hibride.
- Expoziție permanentă de mașini electrice și hibride.
- Sesiuni de testare a vehiculelor hibride și electrice.
- Demonstrație în conducerea sportivă a mașinilor electrice pe circuitul de viteză.
- Conferințele conduse de specialiști vor avea loc sâmbătă și duminică.

Testele au loc pe pistă, care este, pentru ocazie, special echipată pentru a înțelege mai bine funcționarea acestor noi vehicule.

Acest spectacol „dinamic” reunește peste 6000 de vizitatori în fiecare an și sunt prezenți cei mai mari producători.

Acces gratuit - Navete între parcări și site - Restaurant la fața locului.

Informații: Comunitatea Comunelor din Haute Saintonge 05 46 48 12 11

Prin urmare, vă invit să ni se alăture. : Mrgreen:
Nu vom bate recordul de anul trecut cu 4 TESLA S pe standul Mobil'Eco, dar MIA ar putea fi invitat ... : Idee:
Intenționez să fac întâlniri noi și incitante, ca de obicei. : Mrgreen:

Pentru cei care vin de departe, organizația oferă o listă de cazare în apropiere.
Vă pot comunica, dacă doriți, există o alegere, de la camping până la hotel, prin cazare. 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/05/15, 11:17

Zilele trec cu o viteză ...

Afișul oficial al evenimentului este publicat:

Imagine

NLC și unii membri ai forum VE va fi acolo, aș dori să organizez o masă cu „vehicul electric”, astfel încât entuziaștii să poată discuta despre vastul subiect.

Într-adevăr, 2014 a marcat revigorarea reală a mașinii electrice și, ca orice piață emergentă, sunt ridicate multe probleme. Este important ca informațiile să se întoarcă la factorii de decizie și aceasta este exact misiunea asociațiilor de utilizatori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Conducerea vehiculelor viitorului




de Am citro » 04/09/17, 22:35

Evenimentul are loc acum la fiecare 2 ani, cea de-a opta ediție va avea loc pe 9 și 10 septembrie 2017. 8)

Unii membri ai acestui lucru forum și forum VE.fr va fi acolo. : Mrgreen:
Anii trec și lucrurile se schimbă foarte repede.
O întâlnire excepțională pentru a descoperi și testa vehiculele pe care le puteți cumpăra, chiar dacă producătorii nu le fac publicitate. :se încrunta:
Ocazia de a demitiza zvonurile genului: „vehiculul electric este prea scump” sau „vehiculul electric nu este deocamdată” ... :x
De asemenea, veți putea întâlni utilizatori de mult timp pe standul Mobil'éco și puteți culege acolo informații pe care nu vi le puteți imagina. : Roll:

linkul către Pagina FaceBook a organizatorului.
Conducerea vehiculelor viitorului 2017 - P1-Program.jpg
jointes pièces
Conducerea vehiculelor viitorului 2017 - P2-Program.jpg
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196