Proiectarea unui trailer de biciclete cu asistență electrică ("virtual" crowfunding)

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Proiectarea unui trailer de biciclete cu asistență electrică ("virtual" crowfunding)




de Grelinette » 05/07/16, 11:02

Acesta este proiectul aflat în prezent pe masa mea de lucru!

Preiau construcția unui nou cadru de remorcă pentru biciclete cu materiale disponibile tuturor, ușor de găsit și economic și vă sugerez să vă imaginați cum am putea să-l finanțăm prin crowdfunding.

Iată, în linii generale, etapele pe care le prevăd:

1 °) Imaginați-vă (desenați) un cadru de remorcă pentru bicicletă, ușor și modular (*) pentru transportul de obiecte, mărfuri sau transportul copiilor.
Pentru comoditate, această remorcă va fi echipată cu 2 roți de bicicletă standard (2 roți față) care vor fi în cele din urmă echipate cu kit-uri de motor VAE

2 °) Proiectați și fixați un sistem simplu de suspensie pe axă / pe roți / pe platformă:

3 °) Determinați sistemul de asistență electrică: manual / auto, puterea acestuia, puterea bateriilor => alegerea unui model de kit VAE pe piață

4 °) Alegeți sau proiectați sistemul de declanșare a asistenței (manual / automat)

5 °) Alegeți sau proiectați un sistem de siguranță pentru a întrerupe asistența în caz de urgență (frânare automată, buton sau pârghie de pe ghidon, ambele)

Voi face o masă sintetică care să ia fiecare dintre cei 5 pași definiți cu:

- Planificarea etapei (rang, constrângeri, importanță, ...)
- Cunoștințe tehnice necesare
- Soluții posibile (dimensionare, alegerea materialelor, avantaje / dezavantaje)
- Durata estimată a etapei
- Materiale necesare
- Cost estimat (achiziții materiale / forță de muncă / costuri / altele)
- Planuri
- etc.

Dacă aveți vreo idee sau întrebări / gânduri preliminare pe care să le ridicați pentru a organiza și încadra în mod corespunzător acest proiect, în special în contextul finanțării cu credite ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de chatelot16 » 05/07/16, 11:22

nu specificați care este scopul exact al acestui trailer:
2 extreme:
1) ușor și eficient, dar scump ... suficient de ușor pentru a fi folosit baterie goală ... motor roată bicicletă, 2 controler + microcontroler specific pentru a le controla ... baterie comună cu litiu

2) rustic și economic ... greu și inutilizabil fără electricitate ... automat aproape neutru pentru ciclist, atâta timp cât există electricitate ... roată mai puternică decât roțile de bicicletă ... baterie de plumb ... suficient de puternică pentru a fi cuplată, de asemenea în spatele unei mașini ... dacă este necesar să fie încărcat în timp ce conduceți în spatele mașinii ... bun pentru mașină de camping: permite utilizarea bicicletei și remorcii electrice pentru a merge acolo unde nu se poate merge doar cu bicicleta ... o roabă motorizată
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Obamot » 05/07/16, 11:27

Câteva idei de embrioni pentru „managementul proiectului”

"Cercetare de birou": ați văzut o parte din el, ați văzut că proiectul duce la o cuplare hipomobilă (există deja"știu cum")
"Cercetare în teren„: este necesar să aflăm dacă există deja ceva în acest domeniu (și, dacă da, să asigurăm o inovație care va fi„mai mult produs"dacă nu, poate fi un proiect foarte promițător! Acolo ar merita să depuneți un / brevete: de a face cu"efortul inventiv") Evident, trebuie să mergeți să vedeți ce se face în China.

Și de ce nu o remorcă care poate deveni "autonom"(în funcție de necesități, tip tandem detașabil). Interesul este autonomia, o remorcă poate transporta mai multe baterii decât o bicicletă. + ceea ce a spus Chatelot.

Găsiți alianțe / parteneri industriali? Sponsori?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Grelinette » 05/07/16, 11:50

Bună ziua Obamot,

Bine ! trebuie definite specificații mai precise.

O remorcă nu va fi niciodată neutră pentru un ciclist, chiar și goală!

Gândirea mea este pur empirică și practică: am cumpărat un eBike (primul preț, deci destul de rudimentar), dar de îndată ce îl pot folosi pentru transportul meu zilnic, îl folosesc. Un lucru care duce la altul (VAE fiind un transport captivant), îmi doresc să îl pot folosi pentru a merge la serviciu transportând materiale și instrumente, pentru a face cumpărături în oraș sau pentru a-mi ridica cei 2 copii mici de la școală.
Distanța medie: aproximativ 15-20 km dus-întors pe ieșire; prin urmare, în principal utilizarea urbană care nu împiedică utilizarea acestuia pe o distanță mai mare pentru o plimbare lungă sau o excursie.

Portbagajul nu este suficient, de unde alegerea unei remorci, dar având în vedere greutatea pe care va trebui să o suporte remorca, mi-am spus că o asistență motorizată, pe lângă cea a VAE, ar trebui să facă acest lucru și mai util și transport funcțional.

- Prin urmare, trebuie să poată fi utilizat cu sau fără asistență electrică, deci ușor
- adaptabil rapid în funcție de utilizarea sa: transport de mărfuri / materiale / unelte / copii
- Suficient de puternic pentru a transporta încărcături relativ grele, să zicem 50 kg maximum, pe șosea și pe șosea (de aici alegerea suspensiilor, mai ales că asfaltul drumurilor este în stare foarte proastă).

A priori, este o bicicletă-remorcă de bază care nu va avea alte utilizări fără o bicicletă (nu în spatele unei mașini), cu excepția poate pentru transportul pe jos, remorca fiind trasă manual (ex. Sau picnic cu copiii).

Deocamdată, obiectivul rămâne destul de modest din motive de cost, dificultăți în găsirea materialelor nestandardizate și evitarea nevoii de a recurge la abilități specializate greu de găsit sau costisitoare.

Am găsit pe internet diverse proiecte de proiectare a remorcilor pentru biciclete, fie complicate de realizat, scumpe, fie care necesită cunoștințe specifice sau instrumente pe care toată lumea nu le are: acest proiect de proiectare trebuie să fie accesibil ciclistului obișnuit care este un mic handyman.

Deci, nu există o inovație extraordinară, dar de ce să nu ne imaginăm câteva detalii inteligente (de exemplu, reîncărcarea bateriilor).
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Grelinette » 05/07/16, 11:57

Amintiți-vă că acest proiect trebuie să rămână modest pentru a:

- să fie accesibil și reproductibil de cât mai mulți oameni posibil (deci nici o tehnologie de vârf care să descurajeze)
- rămâneți într-un buget „rezonabil” pentru a fi la îndemâna tuturor ȘI pentru a testa posibile finanțări prin finanțare prin finanțare

Posibil dacă acest proiect duce la un rezultat funcțional interesant, de ce să nu luăm în considerare alianțe, sponsori, marketing sau brevete ... dar acesta este un alt pas și o altă pereche de probleme: „nu pune remorca în fața ciclistului”!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de chatelot16 » 05/07/16, 12:32

dacă proiectul dvs. ar trebui să poată fi realizat de oricine fără prea multe mijloace, rezultatul se va limita la ceea ce se poate face cu seturile de biciclete electrice comerciale ... nici măcar nu este sigur că găsim controlere ușoare de comandat până la 2

Cred că proiectarea unui controler electronic specific este ceva ce poate fi realizat în colaborare mai ușor decât un proiect mecanic, doar puțin mai ușor decât un software doar pentru proiect

un controler electronic special conceput pentru a controla 2 motoare prin gestionarea unei baterii și cu control automat cu forța

este posibil cu un control bun prin efort să ai o remorcă cu efect practic neutru atât în ​​accelerație, cât și în frânare

este mult mai dificil de făcut cu un controler de motor care are un comportament slab definit: circuitul suplimentar care se efectuează pentru a utiliza senzorul de forță nu reușește niciodată să declanșeze un rezultat fiabil, deoarece controlerul nu.

când spun efect aproape neutru, este aproape pentru că trebuie să părăsiți o mică zonă neutră, astfel încât remorca să nu-și piardă timpul împingând și frânând la cea mai mică variație, dar nu este o zonă neutră. amortizare ... amortizare prost plasată într-un servo produce oscilație ... aceasta este problema unui controler de motor care are un timp de răspuns oarecum lung: poate fi utilizat în control manual și nu poate fi utilizat într-un servo

realizarea unui controler ar putea fi un proiect complet independent, util și pentru transport ca o remorcă ușoară sau o remorcă grea

dacă ar trebui să fac acest tip de remorcă, aș lua o remorcă mică ... cu o baterie cu plumb acid
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de phil53 » 05/07/16, 21:09

Mi se pare important să dețin un control pe remorcă (sau o telecomandă) pentru a-l putea folosi fără bicicleta pe distanțe scurte, în grădină etc.
Este posibil, de asemenea, ca bateria să poată fi ușor demontabilă pentru utilizarea fără asistență a remorcii.
O altă modalitate ar putea fi o remorcă fără motorizare, doar bateria suplimentară, motoarele ar fi pe bicicletă și doar frânarea suplimentară pe remorcă.
Ar putea fi luat în considerare și un modul suplimentar, acesta ar include panouri solare pliabile și un încărcător. Ideal pentru rulote. Este lux, dar dacă te gândești la asta la început, va fi mai ușor să-l adaugi.
Faceți loc pentru alte idei, chiar și cele mai nebunești, va trebui apoi să alegeți
În orice caz, sunt gata să vă ajut.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Christophe » 06/07/16, 10:59

Greli, am pus deja o întrebare despre cuplajul remorcă-bicicletă, dar nu am primit un răspuns, cred ...

Cuplarea majorității remorcilor actuale pentru biciclete (montarea flexibilă a arcului pe o parte a cadrului) nu permite o cuplare sigură în caz de putere propulsivă în remorcă, există, de asemenea, îngrijorarea posibilelor patinaje ... (dacă remorca este prea ușor în comparație cu bicicleta) ....

Înainte de a ne gândi la managementul electronic, la energie și la baterii, trebuie rezolva problema împerecherii.

Practic ne găsim în aceeași situație ca atunci când inversăm o mașină cu remorcă! Nu este neaparat usor sa nu bagi remorca in foarfeca !!

Cuplajul trebuie să fie destul de rigid, aplicat cât mai aproape de centrul de greutate al bicicletei și să permită, bineînțeles, rotația remorcii cel puțin pe 2 axe (pas și falcă) și 3 este mai bună (pentru amortizarea în rola) .... pe scurt, o articulatie cu bile!

Deci, o articulație cu bilă mică care ar împinge șa ȘI pe cele 2 puncte ale punții spate (pentru a distribui forța aproape de centrul de greutate al bicicletei și nu trebuie să facă un ansamblu prea greu), mi se pare a fi o bună abordare mecanică bună ...

În caz contrar, susțin 200% abordarea și conceptul grelinette! Doar liniștește-mă cu aceste 2 puncte ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de chatelot16 » 06/07/16, 12:06

Am pus deja o remorcă în spatele unei motociclete: cea mai simplă soluție a mea: tractarea mingii ca mașina chiar la volan cât mai jos posibil și cât mai departe posibil: sub anvelopă

ansamblu cât mai rigid posibil ... fără flexibilitate, fără amortizor

Mi s-a întâmplat să pun sarcini grele pe o motocicletă, elasticitatea mai mică îngreunează conducerea

punctul ideal pentru a pune bila de cuplare este punctul de contact al roții cu solul: ceea ce este desigur imposibil: mingea chiar în spatele acestui punct de contact este o soluție aproximativă

este posibil să se realizeze soluția ideală cu un montaj cu mai multe pârghii echivalente cu o articulație sferică în punctul ideal
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Trailer de biciclete cu Electric Assist (Virtual Crowfunding)




de Christophe » 06/07/16, 14:12

Sub cauciuc? Adică rămânând în planul anvelopei (= planul longitudinal al motocicletei) atunci când curbura sa revine spre motocicletă?

Pentru mine, ansamblul ideal este să aplic forța motrice a remorcii la centrul de greutate al bicicletei (pasagerul inclus, desigur) ... carcasa este diferită de o remorcă remorcată ...
0 x

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130