Știință, pseudosciență, care fac diferența!

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Știință, pseudosciență, care fac diferența!




de izentrop » 09/07/18, 23:57

Ce numim „adevăr științific”? Ce este pseudo-știința? Care sunt mijloacele folosite astăzi pentru a lupta împotriva pseudo-științelor? Debunkers: cine sunt ei? Homeopatie, vaccinuri, pământ plat: care sunt epidemiile majore ale teoriilor pseudo-științifice?

Acestea sunt întrebările discutate în acest spectacol https://www.franceculture.fr/emissions/ ... z-les-tous
... datorită acestei lungi istorii a progresului științific înflorește și se răspândesc, astăzi pe internet, cele mai obscure teorii, de la Pământul plat la creaționism. Dă-ți seama.

Pseudo-științele nu îndeplinesc criteriul refutabilității.
Știința nu are un adevăr definitiv, se autocorectează.
Un fapt științific trebuie să poată fi reprodus ...
Foarte greu de distins ...
O pseudo-știință poate fi dezvăluită printr-un test simplu, așa cum s-a făcut pentru astrologie.
Acest test trebuie bine studiat pentru a evita părtinirea ...
Internet, camera de ecou a pseudo-științelor ...
O confruntare între democrația cunoașterii și democrația credulului ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de Janic » 10/07/18, 09:47

Ce numim „adevăr științific”? Ce este pseudo-știința? Care sunt mijloacele folosite astăzi pentru a lupta împotriva pseudo-științelor? Debunkers: cine sunt ei? Homeopatie, vaccinuri, pământ plat: care sunt epidemiile majore ale teoriilor pseudo-științifice?
Acestea sunt întrebările discutate în acest spectacol https://www.franceculture.fr/emissions/ ... z-le-toate
... datorită acestei lungi istorii a progresului științific înflorește și se răspândesc, astăzi pe internet, cele mai obscure teorii, de la Pământul plat la creaționism. Dă-ți seama.

De la început, jurnalistul amestecă totul de parcă fiecare punct indicat corespunde celorlalte. În mintea lui, părtinire, evident, dar asta nu corespunde cu ceea ce va urma, pentru că o judecată de valoare nu este tocmai științifică.
Etienne Klein intervievat de iubitul tău

care spera să vadă credibilitate în discursul său, a fost pus în locul său de Klein pe pseudo științe și evident că nu i-a plăcut. Klein cu un zâmbet i-a spus că „ toate științele sunt pseudo-științe, până la un punct »Care pune capăt subiectului.
În ciuda a tot ce am ascultat cu atenție la 59 'de subiect. Ei bine, sunt în mare parte de acord cu discursul lor generalist până când se uită la subiectele lor preferate, cum ar fi astrologia (nu știu nimic despre asta, deci fără părere) și apoi, evident, homeopatia și vaccinurile . Și acolo descoperă neaplicarea lor la criteriile pe care le stabilesc la început.

Asa de :

Pseudo-științele nu îndeplinesc criteriul refutabilității.


După cum indică de mai multe ori, aceste criterii sunt cele care sunt acceptate în mod convențional ...de ei înșiși : judecător și partid.

Știința nu are un adevăr definitiv, se autocorectează.


Ar trebui să fii autocorectiv, atâta timp cât știința în cauză nu este ținută ostatică de mari interese financiare și întrucât majoritatea universităților, laboratoarelor, depind de finanțele lor, nu vor mușca sânul care le hrănește.

Un fapt științific trebuie să poată fi reprodus ...


Este foarte corect! De asemenea, este necesar ca această reproductibilitate să nu fie condiționată de criterii nepotrivite pentru subiectul examinat, prin urmare:

Foarte greu de distins ...


O pseudo-știință poate fi dezvăluită printr-un test simplu, așa cum s-a făcut pentru astrologie.


Încă adevărat. Dar, din nou, este necesar ca testul să fie într-adevăr adaptat și eficient. De exemplu, testele SIDA sunt incerte ca testul Elisa sau nu sunt recunoscute ca Western Blot în America. Interpretarea acestor teste este, de asemenea, aleatorie și subiectivă: 2 markeri sunt suficienți în Africa pentru a fi declarați SIDA și 4 în Australia. Este asta științific sau pseudo-științific? Așadar :

Acest test trebuie bine studiat pentru a evita părtinirea ...


Tocmai aceste prejudecăți interpretative pun probleme în cadrul presupusei științe și pseudo-științe.
Astfel, testele despre care vorbesc despre H sunt o prejudecată de interpretare, deoarece aceste teste nu sunt potrivite pentru subiect.
Pentru vaccinuri este același lucru, deoarece nu este testat științific ca celelalte medicamente care trebuie să obțină un MA. [*] [*]
Două greutăți, două măsuri? iar aceste amuzante vor critica non-AMM pentru H! Este spitalul care a râs la caritate. : Evil:

Internet, camera de ecou a pseudo-științelor ...


Internetul este, de asemenea, camera de ecou a pseudo-pseudociențelor precum zetetica și nu se plâng de asta. Sau mai degrabă internetul este singura modalitate de a scăpa, pentru moment, [*] de cenzura pseudo-pseudologilor și a guvernelor, dintre care unele chiar interzic vizionarea pe web.

O confruntare între democrația cunoașterii și democrația credulului ...


Totul este despre credulitate, este în natura umană și cei care cred religios în zetetică și în alți sceptici, nu sunt în niciun fel diferiți de ceilalți. Deșertăciunea deșertăciunilor de a pretinde că este singurul deținător al oricărei cunoștințe! „În afara zeteticii nu există mântuire„acest lucru trebuie să reamintească unora!

[*] Președintele nostru și pasionații săi doresc tocmai să cenzureze Internetul de știri false presupuse sau reale, conform SES și numai criteriilor ITS și să tacă orice opoziție, ca toate celelalte țări totalitare. Așadar, democrația ia o lovitură serioasă

[*] [*] Unde vă aflați la întrebările adresate cu privire la aceste excepții de vaccin și la care nu ați răspuns ... ca de obicei.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de Christophe » 10/07/18, 13:25

Nu am avut deja un subiect care să răspundă la această întrebare?

Mă tem că acest lucru se va transforma rapid într-un subiect controversat-troll ... :?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de izentrop » 10/07/18, 15:19

Christophe a scris:Nu am avut deja un subiect care să răspundă la această întrebare?
1) Am căutat, dar nu am găsit. Doar un subiect pe internet videoclipuri false.
Christophe a scris:Mă tem că acest lucru se va transforma rapid într-un subiect controversat-troll ...
Da pentru unii care nu vor să înțeleagă nimic și să semene confuzie.
Tema nu este problema originilor, un subiect foarte controversat ales de Janic.

Este nevoie de exemple specifice pentru a face o diferență reală, voi reveni la asta mai târziu.
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de Janic » 10/07/18, 16:38

Christophe a scris:
Mă tem că acest lucru se va transforma rapid într-un subiect controversat-troll ...
Da pentru unii care nu vor să înțeleagă nimic și să semene confuzie. cum ar spune cineva.
Mergi mai departe o putem face că știi și cauți trollul!
http://www.onpeutlefaire.com/forum/topi ... x/page-104
Tema nu este problema originilor, un subiect foarte controversat ales de Janic.
tema este cea aleasă de falsul lucru de la Klein, trebuie doar să o asculți cu atenție.
Este nevoie de exemple specifice pentru a face o diferență reală, voi reveni la asta mai târziu.
bufniţă! : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de sen-no-sen » 10/07/18, 18:39

Dezbaterea despre pseudo-științe, dacă există vreo dezbatere, mi se pare, de fapt, să concretizeze dihotomia dintre diferite forme de ideologii,creaționism anti-vaccin pentru Janic,raționalism sceptic-științific pentru Izentrop.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de izentrop » 10/07/18, 19:20

sen-no-sen a scris:Dezbaterea despre pseudo-științe, dacă există vreo dezbatere, mi se pare, de fapt, să concretizeze dihotomia dintre diferite forme de ideologii,creaționism anti-vaccin pentru Janic,raționalism sceptic-științific pentru Izentrop.
Ai parțial dreptate, se poate opri aici.
Dacă scrii om de știință, este pentru că nu crezi în știință?

Astrologia este o pseudo-știință, demonstrată aici http://www.pseudo-sciences.org/spip.php?article1240
Astronomia este știința observării stelelor, care caută să explice originea lor, evoluția lor, precum și proprietățile lor fizice și chimice.
Atât de mult pentru exemple.
Janic a scris:Mergeți la o plimbare pe care o putem face ca să știți și să căutați trollul!
Nu este antivaxx, nu?
Povul meu Janic.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de Ahmed » 10/07/18, 19:28

IzentropTu scrie:
Dacă scrii un om de știință, este pentru că nu crezi în știință?

Acest lucru nu are nicio legătură și constituie o neînțelegere, științismul poate fi asemănat cu o corupție a minții științifice. Este o ideologie care susține absolutismul științei în materie de cunoaștere ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de Janic » 10/07/18, 19:40

sen nu, salut
Dezbaterea despre pseudo-științe, dacă există o dezbatere, mi se pare, de fapt, să concretizeze dihotomia dintre diferite forme de ideologii, creaționismul anti-vaccin pentru Janic,
totul este ideologie! Econologia este una dintre ele, printre altele, iar acest lucru nu șochează pe nimeni din cauza spiritului deschis al fondatorului său.
Pe de altă parte, și a ajuns să devină plictisitor, anti-vaccinismul este doar o invenție a provaccinalistilor (cum ar fi H vs A).
De mai bine de 45 de ani, am urmărit opiniile, diferite, ale celor care sunt în favoarea vaccinurilor și ale victimelor acelorași vaccinuri, numite în mod greșit antivaccine, și niciuna dintre ele nu este antivaccinuri pentru ceilalți.
Dacă ar fi așa, nu ar fi fost vaccinați, dar odată ce paharul este băut, trebuie să se descurce bine cu ea, regretând că au fost victimele după ce au crezut în cântecul sirenelor. Deci nu, nu există anti-vaccinuri, dimpotrivă, a pretinde libertatea într-un sens nu înseamnă a pretinde o interdicție în altă parte.
Sunt nefumător și non-băutor și nu sunt obligat, nici interzicerea fumatului sau a băutului, pe de altă parte, pretind dreptul de a nu fi fumat împotriva voinței mele și nici de a fi obligat să beau la protejați podgoria franceză sau altele.
Eu sunt VG, și voi, este într-adevăr o ideologie, dar care se bazează pe realități concrete care nu sunt pentru toate cele împărtășite de majoritate bine gândite și este la fel în cazul vaccinurilor. Mâine s-ar putea ca omenirea să fie VG (de bunăvoie sau obligată de situația mondială), până când acest lucru nu este cazul și, de asemenea, poate mâine tot mai mulți oameni de știință își vor da seama că vaccinările nu au fost niciodată altceva decât un mit liniștitor pentru populații speriat de discursul provocator de neliniște susținut de actualii susținători majoritate la subiect. Viitorul ne va spune! :?:
Pentru creaționism, am dezvoltat în mare măsură subiectul și, prin urmare, îmi amintesc că nu sunt un creaționist religios, ci un creaționist științific, numai.

Janic a scris:
Mergeți la o plimbare pe care o putem face ca să știți și să căutați trollul!
Nu este antivaxx, nu?
Nu există antivaxx, este o invenție a provaxx.
Cu toate acestea, vă găsesc mult curaj să vă măsurați împotriva majorității non-vaccinatorilor. :D Aveți credința convingerilor voastre și pe care eu le respect, dar cu toate acestea acest lucru nu dă motiv nici unora, nici celorlalți, ca pentru nici o convingere.
Povul meu Janic.
Povorul meu Izentrop!
Dernière édition alin Janic 10 / 07 / 18, 19: 53, editate 1 ori.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13715
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: știință, pseudoștiință, face diferența




de izentrop » 10/07/18, 19:44

Ahmed a scris:Este o ideologie care susține absolutismul științei în materie de cunoaștere ...
Nu mă simt îngrijorat, protest doar împotriva raționamentului simplist care denaturează realitatea.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 198