Cartografierea universului

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Cartografierea universului




de izentrop » 08/01/18, 09:17

Cred că știind de unde venim și unde mergem interesează pe toți. În orice caz, descoperirile astrofizicii m-au fascinat întotdeauna.

Totul a început cu cei 7 Samurai, când au anunțat că universul se extinde și se îndrepta spre un singur punct: marele atractor.
Un luminator al vremii le-a spus (aproximativ): „orice, cariera ta este ruină” :şoc:
Datorită efectului Doppler aplicat luminii, am reușit să înregistrăm direcția și viteza fiecărui obiect ceresc și am pus totul pe computere mari pentru a obține o hartă 3D cu 42 de miliarde de diametre: universul vizibil. înmulțit prin expansiune.

Foarte plăcută Hélène Courtois o explică mai bine decât mine
Explorator în sensul geografic al termenului, sau mai degrabă cosmografic, deoarece datorită muncii sale, știm puțin mai bine unde ne aflăm în Univers, la distanțe destul de amețitoare. Într-adevăr, după sistemul solar, există galaxia noastră, Calea Lactee, inclusă într-un grup local, ea însăși inclusă într-un set de alte 1 mii de alte galaxii, superclusterul Fecioarei, care este -Au inclus, de la descoperirea sa de către invitatul nostru în 2014, într-un supercluster și mai mare, numit Laniakea. Această descoperire l-a determinat să fie clasat pe lista celor 50 de personalități cele mai influente ale Franței: https://www.franceculture.fr/emissions/ ... -du-cosmos


În imagini, este și mai bine. Există chiar și mai mulți atracți și un repeller pentru a contrabalansa toate acestea. Este o teorie care se confirmă în fiecare zi și care are nevoie de și mai multe date pentru a se consolida.
1 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Cartografia universului




de Bardal » 08/01/18, 11:15

Somptuos ... Absolut somptuos ...

Și cine a spus că știința este altceva decât poezie? ....
1 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Cartografia universului




de Bardal » 09/01/18, 21:32

E ciudat că nimeni altcineva nu este interesat ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Cartografia universului




de izentrop » 09/01/18, 23:53

Nu ar trebui să fie suficient de jos. : Mrgreen:

Știm, de exemplu, că galaxia Andromeda se grăbește spre noi cu viteză de vârf și că cele două galaxii noastre se vor întâlni până la urmă ... peste 5 miliarde de ani ... Nu este o nebunie?
De fapt nu contează pentru că pământul va fi deja înghițit mult timp de soarele transformat în roșu uriaș, dar dacă nu ar fi cazul, spațiul fiind populat în special de goliciune, există foarte puține șanse. crash.

Acestea nu sunt chiar prognozele lui Nostradamus, pentru că înțelegem din ce în ce mai multe mecanisme ale universului care se repetă identic peste tot.

Iată nebuloasa crabului, care nu este alta decât rămășițele unei supernove.
Imagine

Laurent Sacco este de asemenea un mare poet, foarte ascuțit în detalii. https://www.futura-sciences.com/science ... eil-14762/
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Cartografia universului




de lilian07 » 10/01/18, 18:58

Cum poate să ne lovească o astfel de galaxie?
Mă gândesc mai mult la o perturbare locală a stelelor care o compune, deoarece atunci când ne imaginăm vidul în creștere care există între planete, atunci între sistemele solare ne imaginăm, deși o astfel de coliziune este foarte puțin probabilă.
În orice caz, apare uneori în univers, de unde și stranietatea pe care o creează (gaură neagră, stele bi, explozii ....)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Cartografia universului




de izentrop » 11/01/18, 00:24

Hit nu este cuvântul, dar s-ar fi întâlnit acum 10 miliarde de ani https://www.futura-sciences.com/science ... ion-47672/ și ar trebui să se întâlnească din nou în 5 miliarde de ani (cu o coșă).
De fapt, amândoi se scufundă cu 2.4 milioane km / h în direcția marelui atractor, dar, întrucât sunt relativ apropiați, atrag multivalenți prin efect gravitațional, făcând yoyo
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Cartografia universului




de izentrop » 18/01/18, 00:42

Continuarea seriei de unde venim și de unde mergem:

Originea sistemului solar, a formării sale de apariția apei, a vieții, o succesiune de coincidențe care ne fac astăzi aici. Tot mai multe detalii și chestionare, care sunt descoperite de cercetători în toate domeniile științifice.

Toate acestea spuse de entuziaști eminenți https://www.franceculture.fr/emissions/ ... nvier-2018
Imagine
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Cartografia universului




de izentrop » 24/01/20, 00:22

O demonstrație clară asupra cunoașterii pe care o avem despre stelele neutre și pulsars.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Cartografia universului




de plasmanu » 24/01/20, 00:40

Îmi place fundalul cu microunde cosmic, materia și energia întunecată,
Raza gamma izbucnește, unde gravitaționale, transmutarea în fier în inima stelelor.
Atâtea povești frumoase de inventat : Mrgreen:
Iar la mijloc suntem noi (pro și contra)
Imagine_copertă-2-8e098.jpg
Cover_picture-2-8e098.jpg (85.58 KB) Vizualizată de 4133 de ori

Există 2 fețe pe aceeași piesă.
PS: Mă întorc la culcare e timpul să nu părăsesc patul. Și nu este recomandat în tehnologie înaltă pentru pat pentru o poveste de lumină albastră : Mrgreen:
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Cartografia universului




de plasmanu » 24/01/20, 04:12

https://trustmyscience.com/mesurer-fluc ... mais-cree/
cover-r4x3w1000-5e25e46cb4abd-ferris-wheel-384588-1920.jpg
cover-r4x3w1000-5e25e46cb4abd-ferris-wheel-384588-1920.jpg (124.86 Kio) Consulté 4116 fois
Vacumul ascunde de fapt fluctuațiile de energie, iar acum pot fi măsurate cu exactitate cu cel mai rapid obiect rotativ creat vreodată ...
Sfera de siliciu care se rotește cu 300 de miliarde de rotații pe minut ...
Trei ani mai târziu, Li și echipa sa au înlocuit diamantul cu nanoparticule de silice cu doar 150 nanometri în diametru, care au fost ținute în suspensie în interiorul unei camere de vid cu un laser de 500 de mili watt. Folosind impulsuri polarizate de la un al doilea laser, au fost capabili să regleze rotația sferelor de silice.
vide.jpeg protocol frecare
protocol-friction-vide.jpeg (30.41 KiB) Vizualizat de 4116 ori

Măsurați fluctuațiile câmpului electromagnetic pe scala cuantică.
„O nanoparticula cu rotire rapidă poate transforma fluctuațiile vidului cuantic și termic în radiații. Drept urmare, vidul electromagnetic se comportă ca un fluid complex și va exercita o frecare pe un nanorotor ", scriu cercetătorii.
Forța de torsiune este măsurată în unitățile numite „newton meters”, unde un newton meter este un newton de forță aplicat pe un punct de pârghie la un metru distanță. În 2016, un experiment a dezvoltat o metodă care ar putea măsura un cuplu la fel de sensibil ca 3 × 10-24 metri newton, un proces care a necesitat temperaturi la o fracțiune de grad peste zero absolut ...
vide.jpeg frecare
friction-vide.jpeg (43.01 KB) Vizualizată de 4116 ori
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Google [Bot] și oaspeții 119