Cum suntem conectați? | Feat. E-think, Manon Bril și mulți alții | EPISODUL # 9

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Cum suntem conectați? | Feat. E-think, Manon Bril și mulți alții | EPISODUL # 9




de thibr » 11/02/21, 21:27

acesta este locul potrivit pentru a posta acest videoclip?

Pentru a fi precis, trebuie remarcat faptul că există în realitate două mari familii de rețele: „lumi mici” caracterizate prin grupări și căi scurte și „fără scară” caracterizate prin prezența huburilor. În practică, majoritatea rețelelor sunt * atât * mici, cât și fără scară și, prin urmare, prezintă toate cele trei proprietăți în același timp așa cum am descris-o în videoclip.

Mecanismul care produce aceste grafice va fi diferit pentru „fără scară” și pentru „lumea mică”. Dacă noile puncte se conectează preferențial la cele mari, acest lucru va da un „fără scară” (și, prin urmare, hub-uri). Pentru a produce lumi mici, aveți nevoie de un atașament preferențial față de vecini și de câteva legături aleatorii. Pentru simplitate, descriu în videoclip un mecanism unic care produce „fără scară” și „lume mică”, dar acestea sunt adesea descrise separat în literatura științifică.

În cele din urmă, legea traseelor ​​scurte în rețelele aleatorii [modelul Paul Erdös], lungimea traseului dintre două puncte depinde cu greu de dimensiunea rețelei (așa cum se indică la ora 3:00), dar există totuși o puternică dependență de numărul de linkuri pe care le-am plasat în rețea. Într-o rețea aleatorie cu câteva legături sociale, lungimea drumului dintre două puncte poate fi relativ lungă.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Petru
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 363
Înregistrare: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Cum suntem conectati? | Feat. E-penser, Manon Bril și mulți alții | EPISODUL #9




de Petru » 30/10/23, 09:37

Cum ar trebui să înțelegem sensul termenului „a fi conectat”?

Este rezervat pentru Tech?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202