Opinia non dogmatică asupra lucrării chimistului Marc Henry

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
pierrotb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 28/01/20, 22:47
x 2

Opinia non dogmatică asupra lucrării chimistului Marc Henry




de pierrotb » 28/01/20, 22:55

bonjour
Revin la asta forum pe care l-am lăsat cu mult timp în urmă. Sunt puțin surprins când am trecut prin firul mic din memoria apei forum de exemplu știința futura. Discuția este închisă destul de repede în timp ce cercetările sunt în desfășurare. Astăzi fizica cuantică nu este ușor de demonstrat și ne face să descoperim noi paradigme, cum ar fi, de exemplu, că materia ar fi în realitate o frecvență și că apa ar fi mai complexă decât H20 și ar fi vectorul informațiilor prin frecvențe.
În ceea ce privește puține publicații științifice, profesorul de chimie Marc Henry (Universitatea din Strasbourg) a spus lucruri interesante. Cariera cercetătorului în acest domeniu este cu adevărat subminată și foarte puțini își riscă să se aventureze acolo de frică pentru cariera lor și de a fi văzuți ca nebuni de colegii lor.

Înapoi la întrebarea mea. Vă trimit un videoclip, „abordare cuantică a apei”, de către cercetătorul Marc Henry, ce părere aveți despre ce propune el cu alții din alte părți? Pentru mine este o conferință foarte interesantă pentru cei care își iau timpul să o descopere. MULȚUMIM că ați rămas politicos și constructiv, dogmatismul fiind calea de vis a obscurantismului.
Multumesc!

1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13699
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de izentrop » 29/01/20, 01:09

Ne pare rău, dar este gloubiboulga ce spune.
Este clar că nu poate trece la futura. Aceasta face parte din partea ezoterică a „producției de râme”. : Mrgreen:

Cartea lui se află în biblioteca ezoterică, nu o inventez https://www.secret-esoterique.com/libra ... henry.html
0 x
pierrotb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 28/01/20, 22:47
x 2

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de pierrotb » 29/01/20, 20:20

Puțin mai aveți altă părere? : Roll:
Nu pare să mute mulțimile aici, însă este în opinia mea cercetări foarte interesante și promițătoare, dar care pot fi calificate ca ezoterice în funcție de sensibilitatea fiecăruia.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de GuyGadebois » 29/01/20, 20:37

pierrotb a scris:Puțin mai aveți altă părere? : Roll:
Nu pare să mute mulțimile aici, însă este în opinia mea cercetări foarte interesante și promițătoare, dar care pot fi calificate ca ezoterice în funcție de sensibilitatea fiecăruia.

M-am explicat deja despre homeopatie, ultimele descoperiri sunt pozitive. Fenomenele cuantice pot trece și pentru izoterice, prin urmare, totul se scaldă. În ziua în care vom dovedi științific eficacitatea granulelor, știu că își vor închide paleta severă.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de Exnihiloest » 29/01/20, 21:10

izentrop a scris:Ne pare rău, dar este gloubiboulga ce spune.
Este clar că nu poate trece la futura. Aceasta face parte din partea ezoterică a „producției de râme”. : Mrgreen:

Cartea lui se află în biblioteca ezoterică, nu o inventez https://www.secret-esoterique.com/libra ... henry.html


Aceeași analiză. Este suficient să citești ce spune în prima postare pentru a suspecta că nu înțelege nimic despre mecanica cuantică și că încearcă să ne păcălească în credințele sale în ceea ce nu este încă perfect clar pentru știință dar încă mult mai mult pentru ea decât pentru el, precum moleculele H2O care se organizează într-un mod mai puțin simplu sau mai variat decât credeam.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de GuyGadebois » 29/01/20, 21:11

Exnihiloest a scris:Aceeași analiză. Este suficient să citești ce spune în prima postare pentru a suspecta că nu înțelege nimic despre mecanica cuantică ...

Dar nici tu, vechiul meu Tryphon, nu înțelegi nimic despre mecanica cuantică. : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
pierrotb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 28/01/20, 22:47
x 2

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de pierrotb » 29/01/20, 22:16

Exnihiloest a scris:
izentrop a scris:Ne pare rău, dar este gloubiboulga ce spune.
Este clar că nu poate trece la futura. Aceasta face parte din partea ezoterică a „producției de râme”. : Mrgreen:

Cartea lui se află în biblioteca ezoterică, nu o inventez https://www.secret-esoterique.com/libra ... henry.html


Aceeași analiză. Este suficient să citești ce spune în prima postare pentru a suspecta că nu înțelege nimic despre mecanica cuantică și că încearcă să ne păcălească în credințele sale în ceea ce nu este încă perfect clar pentru știință dar încă mult mai mult pentru ea decât pentru el, precum moleculele H2O care se organizează într-un mod mai puțin simplu sau mai variat decât credeam.


Nu numai el indică faptul că apa este mai complexă decât ne imaginăm. Opera emoto-ului japonez și cea a lui Ernst Zurchner care tind să dovedească același lucru și pe H20 (vorbesc despre moleculă și nu despre săruri) din copaci. Zurchner este unul dintre cei mai atenți și riguroși oameni de știință pe care îi cunosc.
O seară plăcută
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de GuyGadebois » 29/01/20, 23:11

0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13699
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de izentrop » 30/01/20, 00:02

GuyGadebois a scris:https://www.maxisciences.com/eau/des-physiciens-decouvrent-un-nouvel-etat-naturel-de-l-eau_art37744.html
https://www.futura-sciences.com/science ... vee-70312/
Aceasta este știința. : Wink:
Ernst Zurchner, din puținul pe care l-am ascultat, amestecă știința și poezia.
0 x
pierrotb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 28/01/20, 22:47
x 2

Re: Opinia non dogmatică asupra activității chimistului Marc Henry




de pierrotb » 30/01/20, 07:54

izentrop a scris:
GuyGadebois a scris:https://www.maxisciences.com/eau/des-physiciens-decouvrent-un-nouvel-etat-naturel-de-l-eau_art37744.html
https://www.futura-sciences.com/science ... vee-70312/
Aceasta este știința. : Wink:
Ernst Zurchner, din puținul pe care l-am ascultat, amestecă știința și poezia.


Pff cu un răspuns de genul acesta mă scuză, dar mă face regizor ... Rar îmi ies din balamale. :şoc:
„ce puțin am auzit de la el”. Vorbește despre ceea ce știi și educă-te puțin. Ai citit-o?
Pe de altă parte, activitatea poeziei sau a unui scriitor este complet compatibilă cu cea a vieții unui om de știință. Ai un creier echilibrat?
Nu doresc să fac schimb cu discuțiile voastre și nici cu reacții foarte constructive.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 241