Chirurgie, prof. Christian Cabrol, pionier în transplantul de inimă, a murit... în indiferență?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Chirurgie, prof. Christian Cabrol, pionier în transplantul de inimă, a murit... în indiferență?

de Christophe » 24/01/22, 10:24

Tocmai am aflat: cu câteva zile înainte de primul transplant de inimă de porc pe om, pr Cabrol a murit pe 16 ianuarie 2022... într-o indiferență aproape generală a presei...

https://fr.wikipedia.org/wiki/Christian_Cabrol

Hei, a fost și politician UMP/RPR... Am dat peste acest mic tribut:

Profesorul Christian Cabrol ne-a părăsit acum 2 zile în cea mai totală tăcere mediatică. Evident, numele lui nu este Cyril Hanouna... sau Agnes Buzyn...

Profesorul Christian Cabrol și-a dedicat viața chirurgiei cardiace, efectuând primul transplant de inimă din Europa și al doilea din lume, primul transplant de inimă-plămân la un copil cu fibroză chistică. A putut să opereze mai mult de 12 ore consecutive. Cu soția sa, care era medic anestezist, au dormit în spital. Viața lor era pacienții lor.

Respect domnule! Bărbații ca tine sunt un exemplu pentru întreaga umanitate.


0 x
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3797
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1320

Re: Operație, Pr Christian Cabrol, pionier al transplantului de inimă, a murit... în indiferență?

de pedrodelavega » 24/01/22, 10:32

Christophe a scris:Tocmai am aflat: cu câteva zile înainte de primul transplant de inimă de porc pe om, pr Cabrol a murit pe 16 ianuarie 2022... într-o indiferență aproape generală a presei...



A murit pe 16 iunie 2017.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Operație, Pr Christian Cabrol, pionier al transplantului de inimă, a murit... în indiferență?

de Christophe » 24/01/22, 12:14

Ah, bug, m-am încurcat din nou de fuckbook pfff, totuși m-am uitat pe scurt la pagina wiki... prea scurt... se pare că am verificat data wiki? :şoc: :şoc: :şoc:

Așa că încui... scuze pentru zgomot :(
0 x

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120