Marea minciună a lui Noel

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Marea minciună a lui Noel




de Janic » 24/12/15, 19:35

Cum pot părinții, al căror rol educațional este să învețe valorile sociale, umaniste și de încredere necesare pentru fiabilitatea unei societăți, pot să-i mintă cu ardoare pe copiii lor?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/12/15, 06:03

În absența unui titlu în fir, presupun că vrei să vorbești despre Moș Crăciun, știai că ar trebui să ajungă azi la tine! : Lol:

Așa că ai grijă dacă nu ai fi suficient de înțelept ...! : Cheesy: Imagine

Și Noyeux Joël tuturor!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 25/12/15, 07:59

În absența titlului asupra firului,
Am pus una, dar nu a trecut.
Cred că te referi la Moș Crăciun
minciuna în general și a devenit și ea o instituție aproape globală. Și atunci acești părinți vor fi indignați de faptul că copiii lor le vor înapoia liftul mințindu-i la fel de descurajat.
Care copii își dau seama rapid că Moș Crăciun dă daruri de la bogați la bogați și daruri de la săraci la săraci, desigur, pentru a nu restabili această nedreptate. și în timp ce tata se joacă cu trenul electric (asta nu mai este relevant, desigur), fiul se joacă cu ambalajul din carton.
Apoi, există, evident, latura religioasă la fel de inconsistentă, de la aderarea, din ignoranță, de cele mai multe ori la Lambda care crede, la o naștere falsă, nu în anul potrivit, nu în luna potrivită, nu cu boi, măgari și alte invenții târzii. , dar nu prinzi muște cu oțet!
" juri să spui adevărul, întregul adevăr, nimic altceva decât adevărul„Ipocrizie !: Rău:
știai că astăzi ar trebui să ajungă la tine!
Știu pentru că vin acasă în fiecare zi, ca de obicei.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 25/12/15, 10:56

Janic a scris:
Obamot a scris:În absența titlului asupra firului,
Am pus una, dar nu a trecut.
Cred că te referi la Moș Crăciun
minciuna în general și a devenit și ea o instituție aproape globală. Și atunci acești părinți vor fi indignați de faptul că copiii lor le vor înapoia liftul mințindu-i la fel de descurajat.
Care copii își dau seama rapid că Moș Crăciun dă daruri de la bogați la bogați și daruri de la săraci la săraci, desigur, pentru a nu restabili această nedreptate. și în timp ce tata se joacă cu trenul electric (asta nu mai este relevant, desigur), fiul se joacă cu ambalajul din carton.
Apoi, există, evident, latura religioasă la fel de inconsistentă, de la aderarea, din ignoranță, de cele mai multe ori la Lambda care crede, la o naștere falsă, nu în anul potrivit, nu în luna potrivită, nu cu boi, măgari și alte invenții târzii. , dar nu prinzi muște cu oțet!
" juri să spui adevărul, întregul adevăr, nimic altceva decât adevărul„Ipocrizie !: Rău:

Nu este fals! ;-)

Janic a scris:
Obamot a scris:știai că astăzi ar trebui să ajungă la tine!
Știu pentru că vin acasă în fiecare zi, ca de obicei.

Ce vrei sa spui? Ah ai fost tu? : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 26/12/15, 13:05

Titlu corectat ...

Cred că există minciuni mai serioase decât Moș Crăciun, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36




de 1360 » 26/12/15, 13:39

???

Ai copii, Janic?
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16168
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261




de Remundo » 26/12/15, 13:48

Janic a scris:
În absența titlului asupra firului,
Am pus una, dar nu a trecut.

Am avut aceeași problemă când am creat subiectul pe „dash cam”

Chiar și revenind la el, imposibil de validat titlul.

Janic, poate toată viața ta este o minciună ... :P
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 26/12/15, 15:16

este o modalitate prin care părinții își pot ipostaza afecțiunea față de copiii lor ... nu este o minciună, deoarece el este dezinteresat ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 26/12/15, 15:37

Salut Christophe
Cred că există minciuni mai serioase decât Moș Crăciun, nu?
Nu este o chestiune de gravitate, ci de stare de spirit, este instrumentul pierderii încrederii. Acesta este motivul pentru care adulții sunt rugați să-și angajeze cuvântul (adică cu alte cuvinte să nu mintă) și chiar să se angajeze în fața instanțelor să jure că vor spune adevărul etc. și atunci când cuvântul nu este suficient pentru a se angaja în scris , cu jurământ, etc ... ca fiind o garanție a sincerității. Evident, copilul nu își pune atâtea întrebări și nu cere să jure pe onoarea lui că ... (ceea ce nu împiedică minciuna!)
Mai degrabă, adevărata întrebare este: mai există ființe care nu se ascund zilnic în spatele minciunilor și fără să le acorde nici măcar atenție!
Dar, în această circumstanță, nu este doar pentru oricine, ci pentru proprii săi copii și putem crede că acest lucru poate fi fără consecințe pentru construirea vieții sale și a valorilor sale imediate și viitoare?

1360 salut
Ai copii, Janic?
În mod eficient ! Și datorită valorilor în care cred, i-am învățat scopul minciunii atât social cât și spiritual și efectul său de bumerang!

Salut remondo
Janic, poate toată viața ta este o minciună
Punct de vedere foarte filosofic! Minciuna este o astfel de parte a expresiei de zi cu zi, încât puțini sunt chiar atenți la ea, chiar și victima ei. Ceea ce stabilește valoarea relațiilor dintre oameni este tocmai această noțiune de încredere reciprocă necesară. Așadar, ați putea numi o singură minciună tipică care menține încrederea între două ființe?

Ahmed salut
este o modalitate prin care părinții își pot ipostaza afecțiunea față de copiii lor ... nu este o minciună, deoarece el este dezinteresat ...

Când părinții doresc să-și arate afecțiunea, mă îndoiesc că au nevoie de trucuri de acest fel, mai ales că întoarcerea afecțiunii nu se face față de părinți, ci către un personaj străin cu virtuți miraculoase, un fel de înlocuitor al zeului religiilor clasice de când a devenit aproape internațional.
Minciuna este independentă de orice interes:
MINCIUNĂ, substantiv masc.
A. - Afirmare contrară adevărului făcută cu intenția de a înșela.
și este într-adevăr cazul ... în acest caz!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ARMAN
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 92
Înregistrare: 18/09/12, 21:14
x 2




de ARMAN » 26/12/15, 18:05

Crăciunul și tatăl său sunt într-adevăr o „înșelăciune”, dar o înșelăciune a cărei rațiune este „bună” din punct de vedere social și uman vorbind, victimele fiind copiii care sunt încurajați să fie buni pentru a fi recompensați cu cadouri destinate lor. zile lungi de iarnă (pe vremea când nu exista televizor! -lol- Și asta a fost întotdeauna de când această perioadă de 25 decembrie este ocupată de festivități de diferitele culturi care s-au succedat pe acest continent ... Dacă regretăm înșelăciunea lui Moș Crăciun, ce să spun despre înșelăciunea cultului religios dominant care a folosit această dată pentru a-și expune artificiile, ce să credem despre un cult care duce la credința că un tip poate merge pe apă, să se ridice din moarte, care stârnește vinovăție permanentă și contriciune morbidă?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215