Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?

Dezbateri științifice generale. Prezentări ale noilor tehnologii (care nu au legătură directă cu energiile regenerabile sau biocarburanții sau alte teme dezvoltate în alte subsectoare) forums).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de Christophe » 08/01/21, 15:57

Ah bin așa că a fost Axel Kahn (citat de 1 dintre voi 2) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14937
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4351

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de GuyGadeboisTheBack » 08/01/21, 16:18

izentrop a scris:
pedrodelavega a scris:
Christophe a scris:Cred că el (sau era pedro?) A spus că preferă să fie vaccinat cu un vaccin clasic ...

Nu, trebuia să fie el. .
nici eu : Roll: Nu mă cunoști încă?

Chiar și cel de la Astrazenica pe care îl considerați OMG a trecut toate testele cu succes. : Wink:

Care ? Unde sunt datele brute? Rezultatele sunt validate de colegi? Sunt aceste studii dublu-orb randomizate? Testele sunt efectuate pe care categorie de persoane? Ce varsta ? Negativ, pozitiv, asimptomatic? Etc, etc ... Știi? Tu, care te mândrești cu rațiunea, cu rigoarea științifică și cu integritatea perfectă, ceea ce propui corespunde criteriilor tale drastice?
Rețineți că știu parțial răspunsul, eh ... : Mrgreen:
Dernière édition alin GuyGadeboisTheBack 08 / 01 / 21, 16: 30, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de Christophe » 08/01/21, 16:29

Mouahahahahahaha de ce o faci? Acum vaccinurile nu mai au nevoie de AM !

prevenirea-poluării sănătății / vaccinuri-covid-le-vidal-condamnă-utilizarea-în afara-conspirației-am-sau-motiv-o-tempora-o-mores-t16698.html

Plâng atât de mult de râs în ultimele zile, încât mă tem de infecția tractului urinar !! Nu m-am suparat de 3 zile !!! (umor eh)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de Christophe » 08/01/21, 17:50

Opinia CNRS despre vaccinurile ARN ... este întotdeauna mai bună decât cea a AFP !!

https://lejournal.cnrs.fr/articles/quel ... e-covid-19

Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (3) .png
Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (3) .png (109.98 KiB) Vizualizat de 1361 ori


Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (4) .png
Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (4) .png (49.97 KiB) Vizualizat de 1361 ori


Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (5) .png
Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (5) .png (111.28 KiB) Vizualizat de 1361 ori


Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (2) .png
Screenshot_2021-01-08 Care vaccin împotriva Covid-19 (2) .png (91.88 KiB) Vizualizat de 1361 ori
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13707
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1521
A lua legatura cu:

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de izentrop » 08/01/21, 18:15

Christophe a scris:Ah bin așa că a fost Axel Kahn (citat de 1 dintre voi 2) ...
Cred că Adrien a citat un articol din noiembrie?
Sicêtsimple subliniase chiar că se răzgândise (Axel nu Adrien), în urma dosarului validat de Pfizer.
Christophe a scris:Mouahahahahahaha de ce o faci? Vaccinurile nu mai au nevoie de MA !!!
Articolul lui Vidal relatează discuții sănătoase.
Dacă dozele pot fi reduse și vaccinările distanțate, având în vedere situația de urgență a sănătății, „nu vă faceți griji” atâta timp cât acest lucru îmbunătățește beneficiul / riscul în comparație cu pandemia.

În această dimineață, Yves Gaudin, virolog, director de cercetare la CNRS, care lucrează la Institutul de biologie integrativă a celulei de la Universitatea Paris-Saclay, a declarat că virusul englez este cu 50 - 60% mai contagios, nu mai periculos , dar asta înseamnă cazuri de 1.5 ori mai severe. Vaccinul actual induce anticorpi eficienți împotriva acestui virus.
Pentru urmărirea mutațiilor, englezii au un obicei mai mare de secvențiere decât noi ...
Aproximativ 20 de tone din această variantă detectate în Franța, probabil mai mult ...

Trebuie să fim vigilenți pentru că, atâta timp cât circulă acest virus, cele mai eficiente mutații sunt cele care se înmulțesc ... Putem crede (eu) că „cu cât muta mai mult, cu atât se întărește mai mult” ...
Nu relaxați gesturile de barieră și înmulțiți vaccinările celor mai expuși riscului, atâta timp cât epidemia nu este oprită ...

Mi-am scurtat sosul : Wink: https://www.franceculture.fr/emissions/ ... oronavirus
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14937
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4351

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de GuyGadeboisTheBack » 08/01/21, 18:55

izentrop a scris:Dacă dozele pot fi reduse și vaccinările distanțate, având în vedere situația de urgență a sănătății, „nu vă faceți griji” atâta timp cât acest lucru îmbunătățește beneficiul / riscul în comparație cu pandemia.

Nu te-ai săturat de deblocare? Dintr-o dată ne refaceți broșura publicitară a lui Pfizer proclamând cu voce tare și clar același lucru ca și laboratorul, și apoi veniți să ne discutați despre distanțarea și diluarea „vaccinului” ca o nouă direcție ... unii pe alții, pentru un electrician, mă veți scuza, dar pătează. Îmi pare rău, înclină-te. : Mrgreen:

Edit de Remundo: rămânem politicosi, mulțumesc.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13707
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1521
A lua legatura cu:

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de izentrop » 10/01/21, 23:16

0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14937
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4351

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de GuyGadeboisTheBack » 11/01/21, 00:55

Dacă nu sunt suficient de bun să comentez link-ul France-Info, pe de altă parte, articolul (dacă putem numi și acest turd scris în data de 6), scos din „groapa ta sceptică” a OverBlog nu este din nou un bulion propagandist infam, lipsit de dovezi, gol de substanță, gol, defăimător și calomniant. Tu, care ești în vârful onestității științifice, îndrăznești să postezi acest bălegar semnat pur și simplu „Laurent” ... Cine este acest minus? A fost articolul validat de „perechile” sale sau de o lipsă de spin zetetic așa cum suntem obișnuiți atât pe acest suport cât și pe AFIS? Care este scopul tău în postarea regulată a acestor movile tulburi și tulburi?Imagine
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de Adrien (ex-nico239) » 11/01/21, 01:01

izentrop a scris:Sicêtsimple subliniase chiar că se răzgândise (Axel nu Adrien), în urma dosarului validat de Pfizer.


Da, asta e, Kahn vorbea despre vaccinurile împotriva adenovirusului, iar Pfizer este un vaccin ARNm Imagine
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Cum funcționează un vaccin ARN? Este OMG de la CRISPR-Cas9 in Vivo?




de ABC2019 » 11/01/21, 07:04

Nu știu dacă s-a spus încă pe fir, dar tehnologia vaccinului ARNm nu are nicio legătură cu Crispr-Cas9. Crisper-Cas9 este o tehnică de modificare a ADN-ului care folosește ARNm pentru a localiza cu precizie locul din ADN în care urmează să fie inserată o genă. Ideea este să se asocieze cu enzimele de restricție CRISPR (care știe cum să „taie” ADN-ul și să introducă o genă în el), o secvență de ARNm care reflectă o secvență de ADN pentru a se lipi de ea și tăiați exact ADN-ul acolo. Pentru ca acest lucru să funcționeze, este, prin urmare, necesar să se introducă un ARNm având aceleași secvențe ca ADN-ul (în imaginea oglindă, deoarece cele 4 baze ale ADN-ului sunt complementare și se împerechează 2 la 2). Deci, dacă vrem să facem Crispr-cas9 pe ADN-ul uman, trebuie să folosim ARNm uman.

În timp ce vaccinul utilizează ARNm virus, pentru a sintetiza proteinele virus, pentru a declanșa o reacție imună. ARN-ul virusului nu poate recunoaște prin definiție o secvență de ADN uman!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Înapoi la "Știință și tehnologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123