Tamburul mașinii de spălat pe roata paletei

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 01/04/09, 20:19

Buna christophe
Christophe a scris:Cred din ce în ce mai mult că o pietricică (vezi solex) nu este o idee atât de stupidă ...

Rămâne de văzut unde ar putea să se frece cu un coc. de frecare corectă.


Sistemul de acționare cu role de tip Solex are o performanță deplorabilă, cu o alunecare mare care devine de-a dreptul lamentabilă când este ud. Amintiți-vă că tamburul dvs. se rotește foarte încet, nu este favorabil pentru a trece "mult" de cuplu.

Pentru lanțul de biciclete, trei bucăți de tablă pentru a face un bazin mic și un strat bun de grăsime și este bun, în timp ce se recuperează, fără a aluneca cu performanțe bune. :P
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 01/04/09, 20:47

Te-ai gândit la lanțul de biciclete => schimbător

Dar cel mai solid și acolo, aprob total tăietorul de lemne, este să puneți un lanț de motocicletă și să-l lubrifiați corect, fără griji, apa nu va juca un rol preponderent ... dimpotrivă probabil din moment ce Apa râului este mai rece decât ploaia și bălțile traversate de motocicletă și nu conține nisip și alte substanțe abrazive.

Bitul de beton va funcționa, betonul conține pietre mai dure decât cea a râului dvs. ... șist sau calcar nu la fel de dur ca silexul :D

Pe de altă parte, dacă nu aveți un burghiu ad hoc ... mă gândeam la un bit de 13 mm diametru. (macar)

să urmeze 8)
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 01/04/09, 21:44

Uh ... :şoc:
Nu am vorbit despre o motocicletă, ci despre o bicicletă ... După părerea mea, foarte suficientă în raport cu forțele care trebuie transmise.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 01/04/09, 22:34

O altă victimă a jocului pisicii și șoarecilor : Cheesy:

Fără sentimente grele, Lumberjack :P

Gagul a fost bun, mulțumesc!

M-am gândit la lanțul de motocicletă pentru partea solidă, nu din alte motive și, de asemenea, pentru calitatea oțelurilor folosite (cum spunem și Christophe și cu mine, care au mușcat cu atât mai puțin cu cât mai puțin)

Noapte buna tuturor, mrwww!
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 01/04/09, 23:36

Despre transmisie

Da, bicicletă mai mult decât suficientă (și supradimensionată cu factorul de siguranță care merge bine) sunt 300W nu 30kW Lietseu :) Ceea ce contează este rezistența la tracțiune (cuplul), iar cuplul „dansator” este mult mai mare decât cel al unei roți cu palete de 300W.

Deci, da, în sfârșit, cred că întâmplător soluția lanțului de biciclete este cea mai rezonabilă din punct de vedere al performanței / costului.

Așa că revin la această idee inițială (trebuie doar să găsesc o bicicletă veche) ...

În plus, un lanț de biciclete ar permite:

a) să realizeze un etaj suplimentar destul de ușor, dacă este necesar

b) să avem unele posibile ajustări de reducere dacă păstrăm schimbătorul (și am intenționat să-l păstrez pentru a menține tensiunea)

c) să fie liber în recuperare!

Iată evoluțiile zilei:

M-am dus la Hubo să cer „explicații” pe nenorocita lor mânecă de necrezut. Evident, cu piesele lipite, nu este posibil schimbul (ascundeam, am vrut o soluție nu un schimb).

Un tânăr agent de vânzări, inițial sceptic, m-a însoțit cu amabilitate la departament. După diferite teste și-a dat seama că există un „puțin” joc prea mult între cele 2 piese. Dar, potrivit lui, era „lipicios” (prin umplerea lipiciului ... pitic)

După aceea, a fost chiar amabil să cheme producătorul (Scala pentru belgieni), dar tipul în cauză nu a fost disponibil, el îmi va da explicația mai târziu, dar, după el, așa presupusesem ieri : au redus grosimea țevii și sunt încă mâneci vechi? (de aceea lipsesc 4/10 mm pe diametru)

Indiferent, am ieșit din el cumpărând încă 2 coturi intermediare de 45 ° care s-au lipit fără probleme ... le!

Ultimele progrese:

a) Asamblarea cuștii „cu susul în jos”:

Imagine

- așa cum se arată în fotografie, este în consolă pe butuc și în echilibru: va fi mai puțin de echilibrat în apă!
- această cușcă are o dublă funcție: să susțină roata cu palete (evident) dar și să susțină și să protejeze generatorul

Asamblarea se face în 30 de secunde prin simpla inversare a barei de fixare originale ...

Totul pentru ... 0 € ... nu-i așa o economie?

b) Vedere interioară cu roata motrice originală (care trebuie rotită, dacă este necesar, pentru a face cuplajul la gen):

Imagine

Am păstrat sigiliul original și m-am cufundat în 15 cm de apă: este rezistent la apă. Prin urmare, va crea o bună "carcasă" de protecție.

Găurile nefuncționale vor fi înfundate.

Un alt avantaj: puteți găuri, șuruburi, sudare după cum doriți ... Există chiar și 2 piulițe de 8 mm deja în poziție, dacă este necesar ...

c) Flotoarele în pregătire (piesele din PVC sunt singurele piese noi pentru moment): 2 * 3m de 100mm

Imagine

Scara HS va fi de asemenea folosită pentru recuperarea unor profiluri.

În acest sens, tocmai am observat un lucru cu adevărat îngrozitor: dacă doriți profile dreptunghiulare din aluminiu, vă va costa mai puțin să cumpărați o scară nouă la vânzare și să o tăiați mai degrabă decât profile brute !! Ciudat dar adevarat ...

Dar de ce o astfel de lungime pentru plutitoare:

a) stabilizați în cel mai bun caz (vârtej)
b) purtați greutatea: cușca + roata sunt deja goale de 17 kg.
c) compensați cuplul contracurent al generatorului pe cadru.

Acestea sunt de 100 mm, așa că am aproximativ: 7.5 kg de apă deplasată cu m. în imersiune totală. Există 6 m sau 45 kg de „împingere”.

Presupunând că greutatea ansamblului total este mai mică de 30 kg, se obține o imersiune de 2/3.

Aș rafina mai târziu:

a) fie prin balastare
b) fie punând încă un flotor cental (am comandat deja 1m de 2mm cu capace capace la instalatorul meu)

"Rezultat":

Imagine

Totul este din aluminiu, traversele sunt capetele scării : Cheesy: fixate pe plutitoare prin inele de țevi din PVC.

Am pus 4 dispozitive de fixare pentru țevi din PVC ca să nu trebuiască să găuriți plutitoarele, cred că mai pun 4 mai târziu pentru că mi se pare ușoară. Avantaj: puteți glisa totul pentru a echilibra mai bine roata, dacă este necesar.

Și ultima fotografie: poziționarea roții pe plutitoare (capătul scării este doar pentru fotografie, deoarece nimic nu este încă fixat):

Imagine

Mâine am introdus flota în speranța că nu se va scufunda sau că nu se va strica cu curentul Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 02/04/09, 00:15

Ei bine eu, nu aș face-o singură :P

Vedeți trucul de aici dacă DIY-ul dvs. este văzut de un bețiv din Namur pe Meuse?

OZN pe Meuse, bărbatul a văzut o ambarcațiune ciudată, plutind în tăcere, noaptea :şoc:

Pălărie de noapte!

apropo, asamblare drăguță, ce spui pentru profile este adevărat, nu ar fi făcut lovitura pachetului de biscuiți care cântărește mai puțin de o treime și care are aceeași dimensiune ca și cea anterioară? facem țevile mai fin să câștigi mai mult? (pentru înregistrarea LU, da, au fost ei, a justificat reducerea în greutate pentru sănătatea consumatorilor! ce fund fals!)
Cea mai bună parte este că mi-am dat seama astăzi că, dacă cumperi lenjerie de pat gata făcută, costă mai puțin decât țesăturile dintr-un magazin. :şoc: 18 € / m în lățime de 2,4 m și 27 € pentru o cearșaf percal (bumbac fin egiptean de prima calitate în 1x180) în timp ce nu există nicio fotografie, țesătura cearșafurilor este mai frumoasă, mai solidă, mai fină și tot ați terminat "Nu trebuie să vă scoateți talentul de croitoreasă, salut, salut, salut!

Lumea este nebună și trebuie să ne ținem de ea : Mrgreen:
Dernière édition alin Lietseu 02 / 04 / 09, 00: 19, editate 1 ori.
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/04/09, 00:17

Lietseu a scris:Ei bine eu, nu aș face-o singură :P


Da, o voi cere pe Christine să se țină de cablul de oțel în celălalt „capăt” :)

Dar hei, nu există prea mult risc, nici nu sunt rapide ... În opinia mea, există un risc mai mare ca acesta să se scufunde (să se lipească de rahat) sau să se răstoarne ...

Ei bine, sper că nu vor exista martori : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: nu mă surprinde povestea ta despre țesături ... Cred că trebuie să încercăm să înțelegem această lume ...
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 02/04/09, 02:45

Christopher

V-am făcut această schiță care poate îmbunătăți randamentul, precum și poate genera o forță egală pe cele 2 plutitoare : Idee:
Imagine

Alain :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 02/04/09, 08:46

Mulțumesc Alain, dar nu am înțeles totul în diagrama ta? Cum functioneazã? Sunt aceste țevi de preluare sau plutitoare?

Da, s-ar putea face dacă nu am suficienți wați, dar pentru moment rămân pe soluția „asimetrică” a plutitorilor ...

A priori pe diagrama ta plutitorul din dreapta este dezechilibrat, cu generatorul, cred că centrul de greutate al întregului va fi în mijlocul „rezervorului” (pe care îl numesc cușcă)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 02/04/09, 12:23

Bună Toff, frumos pluta ta :D

Abia aștept să văd flotabilitatea mașinii tale, mi se pare că plutitoarele tale ar trebui să fie mai late decât setul purtat (lama dintre plutitoare)
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 229