50% economii posibile sau nu

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2

50% economii posibile sau nu




de rezut » 26/04/06, 12:12

o altă nouă realizare în ceea ce privește quanthomme, dar economia anunțată mi se pare prea importantă

avem probleme cu 30% pentru prima dată și 50% pentru prima dată

http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite/aut22R21D.htm
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 26/04/06, 13:09

A spune așa „50%” atunci când nu dai nici consumul inițial, nici cel final nu este foarte convingător.

O mașină prost reglată, care a consumat 11L / 100, apoi 5,5 după reglaje și montaj, nu este nimic excepțional ...
0 x
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 26/04/06, 13:32

Complet de acord.

Am verificat deteriorarea unei curajoase benzine VOLVO 740 turbo, care consuma 14/16 L la 100, în loc de 9/10 în stare bună.

Sonde defecte, procesor, cartea de ralanti, injectoare uzate, prize de aer, garnitura pompei de recuperare turbo ..... și acum trebuie doar să verificăm starea supelor și a scaunelor ....

După aceea, când totul va merge bine, aș încerca cu plăcere o îmbogățire a aerului de către panton ....


Dar, luând mașina de 16L la situația rezolvată și pantonizată, cu perspectiva rezonabilă a unui câștig de 20%, am putea face să credem într-un scor demn de primele știri ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 26/04/06, 15:26

salut

50/100 pe o mașină; nu-mi vine să cred. Dar la motoarele cu turație constantă (grup, mașină de construcție, tractor etc .....) nu suntem departe : Lol:
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 26/04/06, 15:40

bonjour

Chiar și cu o mașină bine reglată
Cu motorul meu Buick Parkque avenue de 3,8 litri fără panton
doar un turbulator
Iarna merg de la 15 la 16 litri prin oraș și la distanță foarte mică pentru a merge la cumpărături
În timp ce vara pe un drum principal stabilizat la 100 kmh controlul macaralei am făcut 7,8 litri
Dacă compar orașul și drumul și anunț aceste numere mari, poate părea fantastic, dar asta este o mulțime de bretele, din punct de vedere tehnic, nimic de învățat. comparăm aceleași condiții de conducere înainte și după, călătoria și condițiile atmosferice au o influență, de aceea realitatea iese după mai multe reumpleri, astfel încât să aplatizăm erorile, adică lipsesc 2 litri la umplere sau, diferit vreme pe aceleași rute.

Până în prezent sunt foarte puțini pantonizatori cunoscuți care ajung de la 50%
pe un automobil, nu spun că este imposibil, din moment ce reușesc să-mi îmbunătățesc sistemul, ci cei care fac o asamblare prima dată și au cifre similare, fie că sunt foarte norocoși, fie supradotați, pentru mine nu a avut niciodată a fost atât de ușor
este cu prețul unor eforturi mari, că se îmbunătățește, că este în timp și în energie, de foarte multe ori modificările nu au succes și este necesar să ne întoarcem.
Ca să nu mai vorbim că, din când în când, pe internet există unul care anunță un fel de material sau un alt mod de a face lucrurile, cu numere mari, așa că te îndoiești de modul tău de a face lucrurile, încerci să verifici, consumă timpul .
Oricine distorsionează numerele rănește grav pe cei care muncesc din greu pentru a îmbunătăți sistemul. ca să nu mai vorbim că critică sistemul pantonilor,
Pentru că vine ziua când trebuie să justifici aceste cifre în fața cuiva care va face măsurătorile reale în modul corect.

Nu văd interesul unei astfel de practici și ce o aduce celui care face asta? Nu suntem inventatori, reproducem pur și simplu un montaj pe care Panton l-a pus pe internet și pe care unii l-au îmbunătățit și încercăm să-l îmbunătățim.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 26/04/06, 16:23

hi,

de ce să nu-l contactați direct, și-a lăsat e-mailul pe adresa dată de Rezut

Ivan:

yayaebando AT wanadoo DOT en

GEO : Idee: .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6979
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2904




de gegyx » 26/04/06, 23:39

Asta am făcut aseară ... Niciun răspuns azi.
Ceea ce mă uimește sunt și tuburile ondulate (electrice, din plastic, ???), care sunt folosite pentru a trece de intrarea și ieșirea evacuării. :şoc:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 27/04/06, 01:14

Buna gegeyx

Nu, conductele sunt din oțel galvanizat electrolitic, găsim acest lucru în magazinele auto DIY, este vândut și în oțel inoxidabil
pe seama că această remarcă are lipirea (ceea ce este mai dificil la galvanizat. El face un dop în evacuare pentru a face un bypass de evacuare, fără izolație pe evacuare sau pe conductele de ieșire ale reactorului, acest tip de conductă este folosit pentru depanați o evacuare, durata de viață este destul de scurtă și aproape întotdeauna se scurge.
Cu acest ansamblu rustic este de 50% și m-am împărțit în 4 pentru a găzdui un reactor din oțel inoxidabil, blocat în roata turbo sudată la TIG și toate izolate bine conducta de evacuare, chiar și o parte din turbo și j ' ajunge la 28% și mai puțin, deoarece săptămâna aceasta temperatura este de 8c reactorul funcționează mai puțin bine
mai ales pe cursuri de oraș și curs mic de 40 km.

Probabil sunt câteva lucruri pe care nu le-am înțeles sau
măsurătorile mele sunt în picioare ale sale sunt (stăpân)

Face numere rotunde frumoase precum 50%, 1 litru de apă
Aceasta înseamnă că, cu un rezervor plin, și-a dublat autonomia ...

Pentru a spera să faci 50% pe o mașină, ar fi necesar să faci testul la 160 kmh fără să dai drumul pedalei, cu panton și fără panton, este posibil.
Consumul unui vehicul cu profil normal se poate dubla cu ușurință de la 100 kmh la 160kmh.


André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6979
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2904




de gegyx » 27/04/06, 13:58

Buna ziua André.
Nu știam acest tip de tub.
Îmi amintesc că am făcut deja același gând, despre o fotografie, unde am văzut ansamblul unui tractor, care pretindea, de asemenea, că obține un randament bun ...
----
„Măsurătorile mele sunt în picioare, ale lui sunt în (stăpân)”: nu știu dacă este o atingere voluntară, plăcută de umor!
(Într-un alt registru, putem spune și „benzi de ucenici, du-te și devine stăpâni! ...) : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6979
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2904




de gegyx » 14/06/06, 16:30

gegyx a scris:26 aprilie / Contactează-l ... Asta am făcut azi noapte ... Niciun răspuns azi.

Răspunsul său de astăzi:

Ești primul care economisește 50%, Du-te ... Este posibil pe o mașină?
Unele tractoare fac asta pentru că forțează și încălzesc puternic, dar o mașină?


Îmi pare rău pentru această întârziere imensă, îmi permite cel puțin să vă răspund cu mai multe perspective: am făcut între 45 și 50% din economie în 2 călătorii foarte lungi, dar pe distanțe „normale” (20-100 km \ zi) există o diferență clară: 30% „numai” eco, de ce?

Eșapamentul intră și iese din bule, în ce fel de conducte?

Acestea sunt furtunuri turbo de lubrifiere r21 pentru că sunt groase, le-am izolat de fotografii, am adăugat și o elice turbo forțată în furtunul de admisie a aerului pentru a crea un vortex care ar optimiza (?) Arderea
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92