Informații pentru procesul Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
teanc de bancnote
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 11/01/11, 18:36

Informații pentru procesul Pantone




de teanc de bancnote » 12/01/11, 09:52

in primul rand salut tuturor si multumesc pentru acest site grozav.

Mă lansez la instalarea procesului Pantone pe iveco, acesta rulează deja la HVB.
Am găsit o mulțime de informații pe web, bine reflectate asupra locației din camion, dar rămân câteva întrebări ...
bubblerul va fi plasat sub camion, făcând vaza în jurul tubului de evacuare, care se va încălzi foarte repede.
Prima întrebare: ar trebui să folosesc o abatere a eșapamentului pentru a „balona” sau doar un tub în aer liber și să folosesc aspirația motorului? Îmi spun că dispozitivul de evacuare ar fi un plus pentru a crea o suprapresiune din vază, vă mulțumesc că m-ați orientat asupra acestui punct.
A doua întrebare: după ce ați lăsat pe sistem cu dispozitivul de evacuare, este utilă o supapă de siguranță? și tare la ce presiune?
A treia întrebare: intenționez să plasez o supapă de reglare pe această abatere pentru a gestiona bubblerul. Este utilă o altă supapă de reglare la ieșirea bulei sau la ieșirea reactorului?

Vă mulțumesc tuturor în avans pentru răspunsurile dvs.

apropo, am fost instalator de încălzire a lemnului în toate formele sale, instalator de cazane ökofen.
adeptul energiei solare necomerciale și testați mai multe sisteme de recuperare a caloriilor în grămezi de gunoi de grajd, de exemplu ...;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Informații pentru procesul Pantone




de Flytox » 12/01/11, 23:22

salut wad Bine ai venit în club

wad a scris:Mă lansez la instalarea procesului Pantone pe iveco, acesta rulează deja la HVB.
Am găsit o mulțime de informații pe web, bine reflectate asupra locației din camion, dar rămân câteva întrebări ...
bubblerul va fi plasat sub camion, făcând vaza în jurul tubului de evacuare, care se va încălzi foarte repede.
Prima întrebare: ar trebui să folosesc o abatere a eșapamentului pentru a „balona” sau doar un tub în aer liber și să folosesc aspirația motorului? Îmi spun că dispozitivul de evacuare ar fi un plus pentru a crea o suprapresiune din vază, vă mulțumesc că m-ați orientat asupra acestui punct.

Cele 2 soluții sunt posibile, aspirația directă nu suge prea mult (insuficient) fără un venturi în conducta de admisie, în timp ce suflarea în bule funcționează bine, dar găsește apa care curvă reactorul mai repede.

wad a scris:A doua întrebare: după ce ați lăsat pe sistem cu dispozitivul de evacuare, este utilă o supapă de siguranță? și tare la ce presiune?

Puteți face acest lucru cu duze de câțiva mm pentru a regla un debit / a face o scurgere, nu este nevoie să complicați lucrul cu calibrări care nu vor aduce mult (măsurabile).

wad a scris:A treia întrebare: intenționez să plasez o supapă de reglare pe această abatere pentru a gestiona bubblerul. Este utilă o altă supapă de reglare la ieșirea bulei sau la ieșirea reactorului?

Ajustarea este întotdeauna bună, mai ales dacă modificările vă determină să schimbați numărul / traseul diferitelor conducte și fluide. Este mai ușor să adăugați o supapă la bancul de lucru decât să o desfaceți după instalarea acestuia.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
teanc de bancnote
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 11/01/11, 18:36




de teanc de bancnote » 13/01/11, 00:47

vă mulțumesc pentru informațiile dvs. flytox

M-am gândit să folosesc ploaia sau apa demineralizată pentru a evita orice urmă de calcar.
zici că faptul de a sufla ds-ul cu ajutorul gazului de evacuare înfundă apa și, prin urmare, reactorul ... particulele eliberate nu ar trebui să rămână în apă ???

Sunt încă în planuri, voi pune online cât mai curând posibil ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/01/11, 21:36

wad a scris:M-am gândit să folosesc ploaia sau apa demineralizată pentru a evita orice urmă de calcar.

André are rezultate mai bune cu apa de ploaie decât cu cea demineralizată.
Din partea mea, nu am văzut nicio diferență de funcționare ... :strigăt: dar nu există aproape nimic ca depozitul cu apă demineralizată :P
Cu excepția cazului în care ..... dacă reciclați gazele de eșapament sau dacă se depune un strat subțire de funingine foarte negre în tot reactorul și dincolo până la admisie.

Nu am testat kilometraj semnificativ fără curățare. Deci nu știu dacă stratul de funingine se stabilizează (fără efect) sau dacă crește la nesfârșit și ajunge să obstrucționeze diferitele conducte (curățare obligatorie după X km).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 14/01/11, 09:58

Din câte știu, André nu are un bumbac Pantone pe MB, ci un dopaj cu apă: toată lumea de aici știe că Pantone este mult mai dificil să funcționeze corect (și nu are rezultate mai bune) din cauza problemelor reglementare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/01/11, 20:59

Nu, cred mai degrabă că va fi dificil să găsești o configurație pe care André nu a încercat-o deja, are cel puțin 2 vehicule în Pantone alimentate cu bumbacul : Mrgreen:

https://www.econologie.com/forums/dopage-a-l ... 0-870.html

Imagine

... dar dopajul cu apă: toată lumea de aici știe că Pantone este mult mai dificil să funcționeze corect (și nu are rezultate mai bune) din cauza problemelor de reglementare...


Ar fi necesar să se definească un vocabular pentru diferitele ansambluri sau familii de adunări pentru a se identifica mai bine cu ele, nu doar problemele de reglementare fac ca dificultatea de a face un sistem să funcționeze, dimensionarea anumitor componente este de aceeași ordine a dimensiune etc ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 14/01/11, 21:27

salut
Nu mi-aș lua capul cu un bule. Instalați un gvi și reglați plutitorul la nivel constant. Este foarte fiabil pentru că este simplu. Vezi subiectul „reacție directă” dacă există.
Pentru aspirație, instalați un venturi la intrare.
0 x
teanc de bancnote
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 11/01/11, 18:36




de teanc de bancnote » 14/02/11, 19:20

multumesc pentru aceste detalii ...

Cred că am spațiu pentru a plasa două reactoare, de fapt, voi împărți țeava de eșapament în două făcând un Y pentru a plasa cele două reactoare acolo.
Crezi că este util? performanță mai bună?
motorul este un sofim diesel atmo de 2,5 litri.

Merci.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/02/11, 21:32

wad a scris:Cred că am spațiu pentru a plasa două reactoare, de fapt, voi împărți țeava de eșapament în două făcând un Y pentru a plasa cele două reactoare acolo.
Crezi că este util? performanță mai bună?
motorul este un sofim diesel atmo de 2,5 litri.


Mi se pare foarte complicat pentru un beneficiu foarte ipotetic.

Conform datelor schimbate între diferiții Pantoniști și Gillier Pantoniști, indiferent dacă motorul este relativ mic sau nu (de la 1 litru la 3.5 litri), consumul de apă este de același ordin de mărime. Problema nu este de a echilibra multă apă / abur prin înmulțirea numărului de reactoare, de exemplu, ci de a produce aburul „bun”, ceea ce îmbunătățește performanța consumului și a poluării.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
teanc de bancnote
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 11/01/11, 18:36




de teanc de bancnote » 16/02/11, 11:10

Flytox a scris:Problema nu este de a echilibra multă apă / abur prin înmulțirea numărului de reactoare, de exemplu, ci de a produce aburul „bun”, ceea ce îmbunătățește performanța consumului și a poluării.


ce vrei sa spui prin abur "bun" ??
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129