Dimensiuni

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
NRJ_renouvelable
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 08/12/04, 09:23




de NRJ_renouvelable » 08/12/04, 09:34

în prezent în proiect la școala de meserii de mediu din BRUZ
Aș dori informații la dimensiune
un motor pantonne pe un generator de putere mică -1Kw
iar dacă există sisteme deja realizate cu dimensiunile.
merci
0 x
geo-neo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 17/08/04, 17:37




de geo-neo » 08/12/04, 17:49

salut
Am pregătit o pentonă acum 6 luni și încă nu am terminat
lipsa de timp, lipsa a tot, dacă nu a mea, conform planurilor de pe web, are o lungime de aproximativ 40cm
Cred că am văzut mai scurt știu mai mult sau (cel puțin 20 cm)



bon curaj
0 x
NRJ_renouvelable
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 08/12/04, 09:23




de NRJ_renouvelable » 08/12/04, 20:59

multumesc pentru soare.
va fi cald eu și grupul meu avem 6 săptămâni
pentru a finaliza proiectul :(
Nu avem încă grupul electro și nimic de făcut sudură
hi
0 x
norocos.luc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 19/01/05, 21:19




de norocos.luc » 26/01/05, 23:56

cu cât creștem lungimea reactorului, cu atât forțele motorului sunt mai mari; cu excepția cazului în care asociem fluxul de aer al filtrului de aer, fluxul de aer al clocotului și fluxul de gaze de eșapament din clocot și, de asemenea, cererea de aer a motorului ...
Am văzut platforme cu tije cuprinse între 20 și 30 cm și ar fi trebuit să întâlnesc pe cineva care folosește altele mult mai mici ... pentru a continua.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/01/05, 09:11

pentru mine lungimea reactorului nu este atât de importantă ... 15 până la 30 cm în funcție de puterea motorului. În orice caz, având în vedere puținul feedback din experiență (80% dintre oameni nu dau un raport detaliat comunității. ÎI MULTUMESC ATÂT DE PASAJ băieți cu adevărat drăguți!) ... Este destul de dificil să ai un răspuns precis. În sfârșit, aici este a mea.
0 x
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 27/01/05, 18:05

Iată un link care sigur te va face fericit :D (și pentru care nu garantez exactitatea datelor furnizate):forums/viewsujet.php?t=25 'target =' _ blank '> http://kidlogis.com/pmc/forums/viewsujet.php?t=25

Dă-ne vești despre experiențele tale;) :P

gâfâind,
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 27/01/05, 20:19

mmm interesant! Aș dori să știu pe ce date se bazează aceste calcule.
Caut în detaliu și vă țin la curent!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Jean-Francois
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 27/11/04, 00:18
Locul de amplasare: Poitiers în Viena




de Jean-Francois » 28/01/05, 00:17

bună seara
pentru foaia de calcul ....... cu motorul meu de 160 de cai putere .... Am probleme: nu: așa că mă voi ține de realizarea mea cu 4 reactoare și tije de 200 mm agățate

Și aș încerca diferite lungimi, deoarece în ansamblul pe care îl fac lansetele vor fi destul de accesibile și ușor de demontat

Dezavantaje Christophe aș da impresiile maxime pe care le-aș putea oferi: conso-Vmax comparativ cu cronologia de origine și qq dacă am ocazia cu diferențele dintre linia originală și linia pantone (pentru că redesenez o evacuare completă pentru acea iar timpul lipsește grav :o din cauza slujbei mele)

Pe de altă parte, cred că la început voi încerca să rulez circuitul pantone încercând să întârzie cât mai mult deschiderea clapetei de admisie (motor cu injecție pe benzină)
aici este voilou :)
0 x
me jeff născut cu o tijă într-o mână și un post de sudura în cealaltă :-)
... ______
... / ______ \
. (00 = H = 00)
.. IiI "" "" "" IiI .. Vraoummm !!!!!
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 28/01/05, 19:58

Da, asta e, faci 4 reactoare pentru motoare de 40CV și ar trebui să funcționeze. Cum este vehiculul? motorul are 4 cilindri? Pune un reactor de 40CV pe cilindru. Și nu uitați: dați-ne rezultatele experimentelor dvs. :P
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
Avatar de l'Utilisateur
Jean-Francois
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 27/11/04, 00:18
Locul de amplasare: Poitiers în Viena




de Jean-Francois » 28/01/05, 22:29

buna seara mobyleX

Motorul meu este un 4 cilindri de 2 litri 16S sau mai degrabă nissan de tip SR20DE m-am gândit să fac un reactor pe cilindru, dar cu fenomenele de contrapresiune am renunțat, așa că voi adăposti totul la culoare cu colectorul (este un 3Y) și deoarece este din oțel inoxidabil și destul de bine conceput pentru o piesă originală nu am vrut să-l ating prea mult, cu excepția faptului că voi pune termotehnică în ea pentru a o izola

Altfel pentru rezultate ..... nici o problemă ..... aș da părerea mea: rolleyes: și din moment ce mașina merge să controleze în mai nu aș uita digitalul meu pentru a face o fotografie a ecranului hehe analizor : da ochii peste cap:
aici este voilou :P
0 x
me jeff născut cu o tijă într-o mână și un post de sudura în cealaltă :-)

... ______

... / ______ \

. (00 = H = 00)

.. IiI "" "" "" IiI .. Vraoummm !!!!!

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143