informații

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
spiritul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/08/06, 16:09
Locul de amplasare: lille

informații




de spiritul » 20/08/06, 16:43

salut, aici este puțin timp că mă interesează sistemul pantone,
Am înțeles principiul și mă gândesc să mă duc la pantonizarea unui vehicul,
dar un străin mă chinuie mintea
Am încercat să găsesc răspunsul
citind maximum de postări, fără rezultat
deci iată întrebarea mea
dacă trimit un gaz X în reactor, poluez mai puțin și, de asemenea, consum mai puțin
dar o întrebare stupidă, motorul meu funcționează pe benzină, așa că pompa mea pe benzină, care funcționează mecanic, alimentează motorul, cum va ști cineva, că motorul meu va avea nevoie de mai puțin combustibil înlocuind sistemul pantone
în mod normal, ar trebui să continue să trimită la fel de mult combustibil ca înainte, așa că voi sfârși cu un blocaj, iar motorul meu se va sufoca
iar benzina ne-arsă va polua și mai mult
Chiar dacă îmi creez creierul, nu pot rezolva această problemă
dacă cineva mi-a înțeles problema (știu că tind să mă repet și, prin urmare, să confund) și poate să-mi răspundă
Îi mulțumesc anticipat.
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 20/08/06, 17:28

Bună Spirit
Dacă este un carburator (al cărui nivel al rezervorului este constant cu un plutitor) care vă alimentează motorul, jeturile și caracteristicile carburatorului determină consumul și nu (din fericire) pompa care este concepută pentru a trimite mai mult combustibil suficient. , deversorul revine în rezervor.
Dacă există intrări cu, de exemplu, dopaj cu apă, este necesar să puteți epuiza amestecul în benzină (duză mai mică sau admisie de aer exterior etc.).
Dacă este o injecție, în mod evident computerul determină cantitatea de combustibil injectat, de aceea este necesar să păcăliți computerul pentru a trimite mai puțin combustibil, mai ales dacă există un senzor lambda care monitorizează nivelul de oxigen din gazele de eșapament. Dacă adăugăm apă, va exista mai mult oxigen și, prin urmare, computerul va adăuga benzină pentru a compensa, exact ceea ce nu vrem ... Uită-te la testele și explicațiile lui André pentru benzina motorului, de exemplu. Și încercați deja să înțelegeți funcționarea unui motor și a carburatorului, de exemplu, citind:
forum Auto

Michel
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131