Proiect ESIEE privind doparea apei Gillier Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Proiect ESIEE privind doparea apei Gillier Pantone




de Christophe » 18/02/10, 11:38

Trei studenți ESIEE I1T au studiat motorul de dopare a apei / pantone. Îmi amintesc mai multe, cu siguranță că sunt transmise economiei anonim sau nu.

Oricum, site-ul lor mi se pare interesant în explicații (abordarea este diferită de abordările clasice) dintre care aici sunt cele mai relevante extrase:

A) Actorii (suntem unul dintre ei): http://crbatiment.fr/controverse/acteur.html

După cum puteți vedea, cartografierea este axată pe combustibil pentru o mai bună comparație cu apa și benzina sau orice altceva.

Imagine

Pentru scara cu poziția actorilor, acestea trebuie luate în considerare cu apa ca combustibil.

Utilizatori:

Găsim printre actorii pentru, utilizatorii. Utilizarea apei în motoare ar face posibilă cumpărarea mai puțină benzină și ar fi mai ieftin pentru utilizator. În plus, populația ar putea călători mai mult fără a polua mai mult.

Putem spune acum că poluarea automobilelor este parțial responsabilă pentru încălzirea globală. În consecință, utilizarea unui astfel de motor ar reduce semnificativ producția de CO2.

Prin urmare, utilizarea unui astfel de sistem are două laturi pozitive pentru utilizatori, aceștia vor cheltui mai puțini bani pe achiziționarea benzinei și vor polua mai puțin.

Asociații / ecologiști:

Ecologiștii și asociațiile sunt jucători în favoarea acestui sistem, deoarece ar reduce semnificativ consumul de combustibil și, prin urmare, eliberarea de CO2.

Într-un fel, acest motor ar fi invenția secolului și o parte din problemele legate de dioxidul de carbon ar fi reabsorbite.

Asigurarea:

Asigurările sunt unul dintre jucătorii predominanți, deoarece aceștia asigură vehiculele noastre și permit utilizatorilor să le folosească.

Cu toate acestea, ei nu comentează din cauza lipsei de studii științifice sau teste serioase efectuate și validate de guvern.

Nu au referințe pe care să se bazeze și, prin urmare, nu își dau cu părerea.

Guvernul:

Ne vom concentra asupra consecințelor înființării unui astfel de sistem pentru Guvern. Ar fi o pierdere colosală de bani, deoarece consumul de benzină ar scădea foarte puternic, știind totuși că statul atinge TVA-ul, precum și taxa internă TIPP asupra produselor petroliere.

În plus, Guvernul ar trebui să modifice toate structurile pentru stabilirea sistemului.

Prin urmare, Guvernul nu comentează pentru că nu vor să promoveze o astfel de idee. Deci, Guvernul este unul dintre jucătorii împotriva acesteia.

Grupuri de uleiuri:

Un alt jucător foarte important care nu dorește să apară un astfel de sistem pe piață sunt lobby-urile petroliere. Ei sunt cei care exercită cea mai mare presiune pentru că ar fi o piață întreagă care ar cădea brusc. Toate țările OPEC ar pierde mulți bani, deoarece unele dintre aceste țări au doar vânzarea de petrol pentru economia lor.

Anumite țări OPEC au investit deja în energii regenerabile precum energia solară, eoliană ...

Conform unor zvonuri, grupurile petroliere cumpără brevete pentru a înăbuși această invenție.

Este unul dintre cei mai virulenti jucatori impotriva.

Producători auto:

Un alt jucător împotrivă sunt producătorii de automobile. Într-adevăr, acestea nu au drept asigurări studiile științifice efectuate care ar afirma că motorul funcționează. Mai mult, în prezent, grupurile de automobile au investit deja o sumă enormă de bani în diferite sisteme alternative la benzină, cum ar fi hidrogenul sau electricitatea.

Ar trebui să investească din nou în acest sistem, în timp ce niciun studiu nu dovedește eficiența acestuia, deoarece reacția va fi contrară principiului conservării energiei. În plus, instalarea sistemului ar fi foarte dificilă, deoarece ar exista dificultăți de industrializare fabricarea acestuia.

Prin urmare, constructorii sunt timizi și nu fac nimic.



B) Reversul: https://www.econologie.info/share/partag ... jn64uM.pdf

extras:

În această controversă vom încerca să dezvăluim misterul:

"De ce motorul cu apă, oricât de eficient și fezabil, nu ne străpunge mijloacele de locomoție?"

Situația actuală este ideală pentru lansarea unui astfel de proiect, deoarece ne aflăm într-un moment de cotitură în lumea automobilelor și mai precis în alegerea unui viitor combustibil.

Producătorii de automobile se pregătesc pentru această schimbare și pariază pe o tehnologie în cercetarea sa. Cu toate acestea, niciunul dintre aceste grupuri mari nu se bazează pe motorul cu apă, care, totuși, își poate dovedi fiabilitatea, așa cum a dovedit o parte a parcului auto al primăriei din Vitry sur Orne care funcționează fără probleme din 2007.


Site-ul lor: http://moteur-a-eau.new.fr/
Dernière édition alin Christophe 18 / 02 / 10, 14: 30, editate 3 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 18/02/10, 11:56

Bună Christophe,

L'ESIEE este o școală de inginerie ... orientată spre comunicare / internet

Nu facem TPE (muncă personală supravegheată la nivel de liceu) sau TIPE (muncă de inițiativă personală supravegheată la nivel CPGE). Dar „proiecte de studiu”

Dar abordarea lor arată frumos : Idee:
Dernière édition alin Remundo 18 / 02 / 10, 12: 03, editate 1 ori.
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 18/02/10, 11:59

Ah, vă mulțumesc pentru informațiile pe care le-am făcut în consecință.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 18/02/10, 14:26

Remundo a scris:L'ESIEE este o școală de inginerie ... orientată spre comunicare / internet
Nu facem TPE (muncă personală supravegheată la nivel de liceu) sau TIPE (muncă de inițiativă personală supravegheată la nivel CPGE). Dar „proiecte de studiu”

Dar abordarea lor arată frumos : Idee:
NU împărtășesc deloc părerea ta dragul meu Remundo. :?
Acest mod de a vedea lucrurile este complet formatat de informațiile distorsionate transmise ici și colo de mass-media tradițională și de Internet și nu s-a făcut nicio analiză sau sinteză pentru a separa „grâul de pleavă”.
: Evil:
În plus, este foarte prost scris, transmit ortografia ... dar ideile sunt „în vrac” și foarte discutabile ...

Printre afirmațiile care îmi pun părul la cap:
populația ar putea călători mai mult fără a polua mai mult.

Putem spune acum că poluarea automobilelor este parțial responsabilă pentru încălzirea globală.
Prin urmare, utilizarea unui astfel de motor ar reduce semnificativ producția de CO2.
Este o idee primită, nu un postulat ...
Într-un fel, acest motor ar fi invenția secolului și o parte din problemele legate de dioxidul de carbon ar fi reabsorbite.
:şoc:
Toate țările OPEC ar pierde mulți bani, deoarece unele dintre aceste țări au doar vânzarea de petrol pentru economia lor.

Anumite țări OPEC au investit deja în energii regenerabile precum energia solară, eoliană ...
2 propoziții contradictorii ... :şoc:

Pe scurt, este un prosop de ceai, fiica mea de 7 ani motivează mai bine și se exprimă mai bine. :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 18/02/10, 14:30

da, sunt studenți ingineri ... în comunicare : Cheesy:

Au făcut tot posibilul pentru că nu cunosc foarte bine tehnica. Ceea ce spun ei este discutabil, dar nu fundamental greșit.

Și atunci știi că aceste proiecte sunt doar acolo pentru a „valida o unitate de valoare”? Că îi dedică doar câteva zeci de ore?

După acest raport, vor trece la altul, pentru o altă unitate de valoare ...

L-am scris deja, prima abilitate a studentului inginer este cuvântul și powerpoint-ul. :P

și uneori să poarte bine o cravată în momentul „apărării”
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 18/02/10, 14:33

Complet Remundo ... și în comunicare ... există simpatie : Mrgreen: : Mrgreen:

Citro te găsesc foarte agresiv în ultima vreme ... cf. https://www.econologie.com/forums/voiture-et ... 3-170.html

Am spus că abordarea a fost „interesantă” nu că am fost 100% de acord cu ei ... da analiza lor este foarte ușoară, dar are meritul de a exista și de a vorbi despre dopaj ... d 'în altă parte ai putea face aceeași analiză cu propulsia electrică!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/02/10, 15:48

Commentaire:

petrolierele împotriva: le înțelegem: este pâinea lor

Dar:

statele: nu vă faceți griji cu privire la ele: vor găsi o altă modalitate de impozitare (tip cutie neagră, cost pe kilometru). Mai mult, în adânc, toată lumea este de acord că rețeaua rutieră are un cost pe care va trebui să-l suportăm.
Același lucru pentru încălzire: imaginați-vă că toată lumea este încurajată să își reducă factura de încălzire de la 30 la 80 la sută: va fi rapid necesar să se stabilească un registru al clădirilor pentru a impozita, compensând deficitul!
Statul belgian are o „taxă compensatorie de accize” care compensează prin impozitul rutier anual pentru taxele pe care utilizatorul nu le plătește atunci când rulează pe motorină.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 18/02/10, 16:13

Ei bine, de când vin de la această școală, voi oferi câteva precizări. ESIEE reprezintă atât sediul, cât și școala de ingineri care locuiește acolo.

I1T sunt în primul an al ciclului de tehnologi (bac + 3) și nu sunt ingineri (chiar dacă se pot ramifica la sfârșitul celor 3 ani), deci fac parte din ESTE și nu din ESIEE
Rețineți că este posibil ca inginerii să nu fi făcut mai bine.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Technologue
http://fr.wikipedia.org/wiki/ESTE
Provin din bacalaureat tehnic (ITS, ...), și nu din general (S).

În ceea ce privește aspectul comunicării, ne vom întoarce, nu este nici obiectivul principal al școlii, chiar dacă o parte din instruire este dedicată acestuia. Acesta este scopul ISTM (M pentru management), prezent și în incintă.

Deci, aproximativ în tastatură (ESIEE arată ca o tastatură), există ESTE, o școală de tehnologi, ISTM, o școală de management și ESIEE, o școală de inginerie care reprezintă forța de muncă principală. prezent în clădiri.


Apoi, acest proiect din primul an și de a le oferi oportunității celor noi să creeze o „PREZENTARE” a unei „CONTROVERSII”, aici au ales dopajul cu apă.
Ar trebui să creeze un poster și să facă o prezentare în fața colegilor lor.

Acum, la fel ca mulți ani de început (ingineri și tehnologi), subiectul nu este tratat temeinic sau chiar corect. Dar au învățat multe făcând acest lucru și, în mod normal, au primit un feedback destul de complet de la toți profesorii din școală, deoarece pe de o parte sunt urmăriți și îndrumați pe tot parcursul proiectului și apoi prezentarea este afișată de-a lungul ziduri.

Aceasta este o lucrare de grup de 3 până la 6 persoane pe o lună sau două, cu alte proiecte care trebuie realizate în paralel. Scopul principal este de a-i învăța să lucreze în grupuri, să lucreze la comunicarea lor, să învețe să împartă sarcini și să iasă cu o prezentare suficient de clară pentru ca toți să înțeleagă (profesori / cercetători, precum și profesori de limbi străine). decât toți elevii).

Dacă aveți alte întrebări, nu ezitați ^^

Bună, sunt plecat să mă prezint
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 18/02/10, 16:29

Ok, mulțumesc pentru detalii despre acest proiect (nu am văzut nimic pe micul lor site).

Văd că cu o zi înainte în ceea ce privește informarea și comunicarea la ESIEE funcționează bine :) (trebuie să fi dat peste acest subiect prin google nu?)

Știi, eu personal nu am impresia că făceam proiecte mai reușite în anul 3 decât în ​​anul 1 al ciclului de inginerie ...

Dar, evident, atunci când petreceți de 10 ori mai mult timp într-un proiect este mai substanțial ... dar nu neapărat de o calitate mai bună.

Ce facem ca tip de serviciu atunci când părăsim ESIEE?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1




de sherkanner » 18/02/10, 16:44

De fapt, consult asta forum de vreo 3 ani încoace, mă bucur de atmosferă și de informațiile de calitate care se găsesc deseori acolo și de discuțiile rare sterile pe care le văd uneori foarte multe.

Pentru munca pe care o faceți când părăsiți școala, este destul de variată, dar nu 50% fac o treabă legată de pregătirea lor, mulți fac pregătire de management sau de vânzări mai sus. Alții își încep propria afacere (puțini). Sunt unul dintre puținii care au mers la cercetare și dezvoltare după formarea mea.

Pentru proiecte, ale mele au avut mai mult succes în 3-4 ani decât în ​​primul an.

Am uitat să precizez, I1 / I1T sunt în primul an DUPĂ bacalaureat, deci tineri de 18 ani. Ne permite să punem în perspectivă munca realizată în această prezentare.
ESIEE este o școală postliceală în 5 ani, cu un ciclu pregătitor integrat.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 219