Punctul de vid pe motorul diesel 1600 Volkswagen

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
erikotiti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/11/04, 22:03

Punctul de vid pe motorul diesel 1600 Volkswagen




de erikotiti » 24/11/09, 21:47

bonjour,

Mă întorc la site-ul motorului Pantone după mult timp departe.
Permiteți-mi să vă pun o întrebare: unde pot găsi punctul de vid al aspirației motorului volkswagen transporter 1600 diesel?
Am făcut deja câteva teste, dar nu am putut găsi:
- primul test; Am pus o țeavă sub filtrul de aer din blocul filtrului de aer
- Al doilea test: am conectat această conductă la alte 2 conducte mici pentru a merge la fiecare intrare de aer a
pistoane
- Al treilea test: am pus doar o țeavă mică la intrarea de aer a filtrului de aer
- Al patrulea test: am conectat cele 4 conducte ale celui de-al doilea test la 4 venturi plasate pe cele 2 pistoane


Dar, din păcate, nu există depresie. Punând doar un borcan umplut cu apă a cărui intrare de aer este printr-o țeavă care merge în partea de jos a borcanului și la ieșirea borcanului o țeavă care merge la filtru. Aer, nu există clocotind.

Pentru un motor pe benzină, cu acest borcan a cărui priză este conectată sub carburator cu această mică conductă există într-adevăr clocot (deci depresiune).

Există o soluție pentru motoarele diesel cu aceste 4 intrări de aer ale motorului în filtru?
aerul care merge direct la chiulasa motorului?

Nu vă pot trimite aceste 2 fotografii pe acest site

Ne vedem în curând, salutări ERIC
0 x
erikotiti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/11/04, 22:03

punct de vid pe un motor diesel 1600




de erikotiti » 24/11/09, 21:55

cum să vă trimit aceste 2 fotografii?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/11/09, 22:11

Buna erikotiti

Puteți crea un vid în galeria de admisie punând un obstacol acolo, de exemplu după filtrul de aer. Puteți încerca cu o foaie care lasă un pasaj pentru aer cu un diametru de aproximativ 20 mm, vă așezați conducta în aval, desigur. În mod normal, vidul ar trebui să crească odată cu turația motorului. Aveți grijă, cu acest sistem, nu mai trebuie să accelerați complet, deoarece nu va fi suficient aer la vasul complet și acest lucru va crește semnificativ poluarea, funinginea, particulele de CO, neincendiate etc ... Este doar pentru o utilizare plană : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/11/09, 22:18

Chiar sub fereastra pentru introducerea mesajului, aveți „Inserați o imagine sau un fișier ...” faceți clic aici. După ce v-ați ales imaginea, aceasta va reveni ca o linie de „cod” pe care o copiați / lipiți în mesaj.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
erikotiti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/11/04, 22:03




de erikotiti » 25/11/09, 06:18

iata cele 2 poze
filtrul de aer este cutia neagră care se află la extremitatea stângă a motorului


Imagine

Imagine
0 x
erikotiti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/11/04, 22:03




de erikotiti » 25/11/09, 06:27

Bună Flytox

problema după cum puteți vedea, am 4 galerii de admisie
locul unui
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 25/11/09, 19:24

Puteți face restricția despre care vorbesc pe furtunul de cauciuc (în partea stângă jos a fotografiei) care vă alimentează colectorul cvadruplu. Ar trebui să aveți o depresiune echivalentă pentru cei 4 cilindri.
Pentru performanțe mai bune, va fi mai bine să restricționați cu un venturi (frânare mai puțin aerodinamică și mai multă depresiune)
la diametru egal.

Oricum ar fi, trebuie să priviți sistemul ca întreg. Dacă aveți o supapă EGR, schimbarea debitului / presiunii din galeria de admisie îi va schimba funcționarea / debitul.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 25/11/09, 23:35

Bună erikotiti și bine ai venit la econology :P

ai corecta titlul firului tău?

Bună Flytox, capul în motoare, încă o zi, salută moara ta pentru mine : Lol:


miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
erikotiti
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 21/11/04, 22:03




de erikotiti » 26/11/09, 06:16

Bună Lietseu

Am văzut că am greșit în titlu după confirmarea subiectului, dar era prea târziu.
Știți cum o pot repara?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 26/11/09, 15:57

2 solutii, iti deschizi primul mesaj si vezi daca nu se deschide, in acelasi timp titlul, si bine al doilea e simplu APELI LA AJUTOR CRISTOF !!! : Cheesy:

Și, fiindcă este grozav, te va rezolva în 10 "...


miau

:P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 82