Reacții după injectarea apei BMW M4 ...

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Reacții după injectarea apei BMW M4 ...




de Christophe » 26/02/15, 14:32

În urma acestei știri https://www.econologie.com/forums/injection- ... 13753.html pe care le-am trimis pe e-mail membrilor forums, Am primit câteva feedback-uri în privat.

Iată o mică selecție:

Interesant acest post pe BMW, dar deloc nou ca idee. În 89 am terminat studiile de inginerie mecanică la UCL și doi tovarăși și-au făcut memorie cu privire la injectarea vaporilor de apă pentru a îmbunătăți eficiența unui motor pe benzină. Dacă îmi amintesc corect, au testat acest lucru cu un motor PRV renault echipat cu un fierbător generator de abur. Ca ceea ce evoluția de la cercetare la aplicație nu este foarte rapidă.

Cordialement
înger


bonjour,


Și eu am construit acest motor cu aburi în urmă cu aproximativ 8 ani pe un Sierra 2,3L și îl conduc de aproximativ 5 ani.

de la 9,5l / 100, am scăzut la 6,5l / 100 și o poluare de aproximativ 3 ori mai mică.

Am vândut această mașină în urmă cu aproximativ 18 luni, când avea 24 de ani.

nicio veste de vreme ce cred că încă se rostogolește


La 20 de ani dețineam un Simca 1300, motorul său avea un defect grav, cei doi cilindri aflați în centrul blocului motor erau prea aproape unul de altul, ceea ce a lăsat un spațiu îngust între acești doi cilindri, și în plus acest spațiu a fost străpuns la mijloc de o gaură în formă de diamant, destinată trecerii apei de răcire de la chiulasa de aluminiu. pentru a intra în blocul motorului din fontă.

În acest loc, garnitura chiulasei a fost, de asemenea, forată și aceasta a fost redusă la două benzi de "carton" de două ori 2.5 mm. Pe măsură ce îmbătrânesc, chiulasa se deformează, așa că, înainte de a găsi cauza defecțiunii, mi-am ars garniturile chiulasei de patru ori succesiv (a trebuit să reinstalez un motor nou), dar înainte am putut să realizez că atunci când Garniturile chiulasei erau arse, modestul meu Simca a devenit la fel de puternic ca un Porsche timp de aproximativ treizeci de km.

Acest lucru s-a datorat „focului” de la cei doi cilindri care s-a scufundat treptat datorită presiunii, un canal fin prin etanșare pentru a se uni gaura de circulație a apei de răcire între ei. Astfel, pistoanele centrale au aspirat din această gaură un jet fin de vapori care s-a amestecat cu amestecul aer-benzină. Motorul va căpăta o putere extraordinară într-o manieră temporară, dar arderea garniturii a continuat și a lărgit trecerea inițială a vaporilor și, în consecință, singurii cilindri din centrul în cauză au sfârșit prin a aspira prea multă apă și asta a fost pană. Această problemă m-a făcut să mă gândesc să creez în acel moment un DIY cu o oală de abur înșurubată, împotriva motorului, astfel încât să încălzească apa conținută în el și, odată sub formă de abur, ar fi fost condusă de o conductă către gaură. La sfârșit, spre carburator, tatăl meu care era mecanic a izbucnit în râs și m-a descurajat să întreprind un astfel de DIY. Cu excepția faptului că îmi spun că există aici în utilizarea adăugării de apă, mai multe posibilități tehnologice, în special pentru a produce electricitate, așa cum trebuie văzut, există multe posibilități chiar înainte de a recurge la rahat nuclear
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/02/15, 14:37

Una mai interesantă din stadiul tehnicii (pe care nu am menționat-o încă în subiectul analizelor de brevete: https://www.econologie.com/forums/brevets-bm ... 13760.html )

bonjour,

În sine, utilizarea apei nu este nouă, acvazolul (emulsie)
motorină-apă) a fost folosit de mult timp.

Pe această cerere de brevet, raportul examinatorului a fost publicat (a se vedea atașat), se poate observa că toate revendicările (1-10)
corespund unor cunoștințe deja cunoscute (marcarea „X” în stânga), fără a fi nevoie chiar de combinarea mai multor elemente separate existente (acesta ar fi atunci marcajul „Y”), ceea ce înseamnă că invenția nu este brevetabilă din cauza lipsei de noutate sau pas inventiv. Desigur, acest lucru nu înseamnă că brevetul va fi refuzat în cele din urmă (nu este neobișnuit ca solicitantul să poată argumenta și să recunoască faptul că invenția sa nu este în realitate atât de apropiată de elementele notate de examinator, care tinde să ia tot ce poate), dar este totuși echivalentul pierderii unui proces în primă instanță.

Michel


Document atașat: https://www.econologie.info/share/partag ... 3x0YT8.pdf
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/02/15, 14:41

(...) Pot continua să dezvolt această lucrare teoretică (în afară de asta, un model termo este doar o etapă, atunci va fi necesar să dezvoltăm un model de evoluție fizică pe baza ecuației chimice, meca gripa, etc). În partea fizică pe care am vrut să o realizez, nu am ales a priori soluția BMW, ci mai degrabă un încălzitor cu apă cu abur, care să fie introdus în filtrul de aer. dar modelul termo a fost conceput tocmai pentru a valida teoretic înainte de a construi fizic, pentru că nu am mijloacele BMW și prefer să înțeleg mai degrabă decât să încerc la întâmplare așa cum fac.
Aici, este ciudat să fii luminat fără mijloace de realizare și să înveți că oamenii puternici au dezvoltat ceva care seamănă.
vă mulțumesc în orice caz pentru informațiile dvs.
--- John ---
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 27/02/15, 00:24

Altul:

Injecția de apă a fost utilizată în motoarele de aviație cu reacție alternativă GM de înaltă eficiență, este o tehnologie bine stăpânită și descrisă în Aviație. hi


(da, știam ...)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 27/02/15, 08:22

de la 9,5l / 100, am scăzut la 6,5l / 100 și o poluare de aproximativ 3 ori mai mică.


la fel 32% pentru o benzină!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 27/02/15, 08:34

Da, probabil cu o parte a efectului eco-șofatului!

Că am putea suna economisitori de combustibil!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 27/02/15, 09:56

Rețineți, însă, că, de exemplu, economia de pe Sierra 2,3 l este de aceeași ordine ca cea obținută cu noile sisteme de management / injecție recentă.

Și, într-adevăr, găsirea sistemelor pentru motoarele vechi este de făcut.

Cum rămâne cu îmbunătățirea motoarelor moderne?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 27/02/15, 10:24

elefant salut

Și, într-adevăr, găsirea sistemelor pentru motoarele vechi este de făcut.


absolut! Numărul de motoare diesel de generație veche este mult mai mare decât cele foarte sofisticate recente și, prin urmare, este primul care contează cel mai mult în ceea ce privește reducerea consumului și, prin urmare, poluarea.
Deci, desigur, eco-conducere se îmbunătățește atât în ​​măsura în care nu a existat înainte, desigur!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 27/02/15, 12:22

elefantul a scris:Cum rămâne cu îmbunătățirea motoarelor moderne?


BMW vorbește de 8% pe M4-ul său „în anumite condiții foarte precise” și este un motor modern „nu putea fi mai mult” ...

https://www.econologie.com/forums/injection- ... 13753.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Reacții în urma injecției de apă BMW M4 ...




de Remundo » 08/05/17, 22:40

FEV Motorentechnik preia idei BMW pe un Audi

Relayed de Nature Engine
Imagine
FEV explică faptul că injecția de apă poate fi optimizată pentru a promova performanța, obținem mai multă putere de 10% și un cuplu mai mare de 18% sau ajustată pentru a reduce consumul. Putem apoi reduce masa de combustibil până la 10%. Pentru producătorii interesați, contactați FEV.

Ce este notabil și revendicat: putem crește puterea cu 10% (ajustarea performanței) sau reduce consumul cu 10% (ajustare ecologică)
0 x
Imagine

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196