Asigurări și legi

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
margaretă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 27/09/05, 21:53

Asigurări și legi




de margaretă » 27/09/05, 22:21

toată lumea bună seara,

Tocmai am descoperit motorul Pantone.

Este o idee grozavă. nu există nici o îndoială.

Dar vă puteți transforma legal motorul?

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 27/09/05, 23:10

Reactorul Pantone utilizat în dopajul cu apă pe motoarele diesel nu schimbă în niciun fel motorul, ceea ce rămâne fidel tuturor informațiilor din documentul de înregistrare. În acest caz specific, reactorul Pantone este mulțumit să trateze oxidantul (aerul) prin adăugarea de abur uscat tratat de căldura gazelor de eșapament. Acest lucru scade consumul de combustibil al motorului (care, repet, rămâne strict același), precum și poluarea. Acest accesoriu este atât de benefic încât guvernul ar trebui să îl facă obligatoriu, cel puțin pentru vehiculele care circulă în oraș.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gerald
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 04/09/05, 07:51
Locul de amplasare: lac mic de munte




de Gerald » 15/10/05, 09:39

Cu toate acestea, trebuie spus că acest proces nu este aprobat din păcate și că, în cazul unui accident grav, este probabil ca companiile de asigurări să profite de această modificare pentru a scăpa.
Gérald
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 15/10/05, 09:51

Cum putem aproba acest proces cât mai repede posibil? Îndeamnă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 15/10/05, 10:01

Nimic ... nimic de făcut!

Când vor exista 100 de vehicule modificate, atunci poate că ... dar mă îndoiesc că vom ajunge la această cifră într-o zi (fără industrializare)
0 x
breizh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 04/10/05, 20:43




de breizh » 15/10/05, 11:04

salut Gerald.

Îmi împărtășesc aceleași preocupări și cred că această îndoială ar trebui eliminată, deoarece într-adevăr, cred că, în cazul unui accident grav, lucrurile ar fi delicate
și toți cei care au interes ca acest sistem să cadă în uitare nu ar ezita să pună pachetul. Uneori îmi spun că îmi voi cere asigurarea, dar m-ar surprinde dacă mi-ar răspunde în scris.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 15/10/05, 11:21

Cu alte cuvinte, ar fi necesar să se facă cunoscut procesul experților desemnați de companiile de asigurări și, eventual, să li se permită să testeze un vehicul dopat cu apă, astfel încât să poată face un raport care să constate inofensivitatea sistemului și subliniind faptul că prezența unui rezervor de apă sub capotă și în portbagaj poate reduce riscul de incendiu.
Rețineți că vehiculele pantonizate au trecut de MOT fără probleme.
0 x
breizh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 04/10/05, 20:43




de breizh » 15/10/05, 14:49

salut cuicui.

acest lucru este valabil pentru controlul tehnic, dar nu trebuie să uităm că au o listă de puncte de control de verificat, pentru restul, adică în afara acestei liste, responsabilitatea lor nu este angajată, cu alte cuvinte nu le pasă și poate chiar spune că vehiculul la momentul controlului era complet în conformitate cu originea, dar hei ..... sincer este mai bine să fii atent, este întotdeauna la fel, atâta timp cât totul merge bine este bine dar în cazul unei probleme? această ființă este o adevărată rușine că un astfel de sistem nu a fost dezvoltat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 16/10/05, 09:34

breizh a scris:în cazul unui accident grav, lucrurile ar fi delicate

Această concepție alarmistă a asigurărilor mă pare ciudată.
Într-adevăr, un asigurător poate, dacă dorește, să asigure orice, inclusiv un reactor Pantone fără mașină! Prima se calculează în funcție de riscurile estimate.
Dacă experții companiei concluzionează că un panton prezintă un risc suplimentar pentru vehicul, va fi necesară o primă suplimentară. Dacă, dimpotrivă, ei cred că acest aranjament îmbunătățește siguranța, putem negocia un bonus. Totul trebuie doar să fie clar specificat în contract.
Dacă un asigurător refuză să asigure o mașină pantonizată, nimic nu o împiedică să se adreseze concurenților săi.
În cazul unei daune, nu văd de ce asigurătorul nu ar trebui să-și facă treaba.
0 x
breizh
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 04/10/05, 20:43




de breizh » 16/10/05, 14:16

bonjpur cuicui.
nu este nimic ciudat în acest sens, doar să vă faceți griji cu privire la un sistem care nu este omolog, care a fost adesea reamintit de alții înaintea mea și fără îndoială că cei ca mine îl deplâng. Vă puteți avertiza întotdeauna siguranța de sine asupra modificării, citiți-l înainte, în caz de problemă gravă, s-ar putea adăposti în spatele faptului că nu aveți dreptul să vă echipați cu niciun sistem neomolog. de mâine îmi pun asigurarea mai sus și promit să știu răspunsul aici. Precizez că sunt de natură pesimistă, dar uneori se dovedește a fi realism după aceea. Cred sincer că urgența este să ne gândim din nou pentru a-l face pe iubitul nostru copil să comemoreze, ne gândim la ce am putea face în această direcție.
salutări breizh.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132