Bună ziua tuturor: Opel Astra dopat cu apă

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
mimouss
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 25/09/07, 12:56

Bună ziua tuturor: Opel Astra dopat cu apă




de mimouss » 25/09/07, 13:36

salut tuturor, sunt nou în acest sens forum pe care l-am descoperit întâmplător în timp ce căutam informații despre sistemul pantone.
Am 24 de ani și sunt designer auto în service la Renault. Mă interesează acest proces, mai mult decât fac multe mecanici seara și la sfârșit de săptămână. Locuiesc în 91 în Arpajon.
Primesc o mașină pentru a merge la serviciu (un motor opel astra 1L7 TD isuzu)
Pentru asta am cumpărat 2 (motorul 2 funcționează, dar 1 are o problemă)
cine are o problemă nu este prea grav. de fapt, fostul proprietar a montat o nouă chiulasă cu capace de rulment AAC care nu corespund :şoc: . rezultatul motorului funcționează foarte rău (3 dintre rulmenți strâng prea mult arborele) intenționez să folosesc această moară pentru a începe să mă gândesc la sistemul pantone înainte de al trece la cealaltă mașină. Pentru asta voi introduce doar zăvorul sub capacele rulmentului (Nu este bine! Știu, dar va fi bine pentru scurtul timp în care se va întoarce)

Din contra, am o întrebare mare despre acest sistem. din câte am citit funcționează pe motor pe benzină ȘI diesel. Mi se pare ciudat ... pentru că sunt încă tehnologii destul de diferite. dacă da, cu atât mai bine îmi va permite să încerc.

Prin urmare, caut informații despre lungimea tijei reactorului etc.

Am tot ce am nevoie acasă pentru a o face (sudură și unelte) și un prieten are un bender și presă
: Cheesy:

Vă mulțumesc pentru ajutor. Când mă are, pot să aduc niște abilități tehnice și forță de muncă ieftină : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 25/09/07, 18:13

Ei bine, explorați site-ul, dar recunoaștem că durează puțin.

Cred că puteți găsi și cifre pe quanthomme.org

un sfat: nu vorbi prea mult despre pantone la Renault: i-a costat locul lui Zac.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
mimouss
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 25/09/07, 12:56




de mimouss » 26/09/07, 08:25

elefantul a scris:Ei bine, explorați site-ul, dar recunoaștem că durează puțin.

Cred că puteți găsi și cifre pe quanthomme.org

un sfat: nu vorbi prea mult despre pantone la Renault: i-a costat locul lui Zac.


salut
:şoc: un tip este dat afara din Renault pentru asta ???
în caz contrar, trebuie să recuperez informații criptate, astfel încât să le pot face. Voi testa asta când voi avea timp.
Nu am înțeles încă principiul exact, dar va veni.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 26/09/07, 08:47

Bună ziua și bine ai venit printre noi Mimouss!
Am 24 de ani și sunt designer auto în service la Renault
+
(un motor opel astra 1L7 TD isuzu)
:?: :şoc: = Îmi pun o întrebare stupidă: Renault nu face vehiculele suficient de fiabile pentru a-mi susține un Pantone :şoc: :?: dacă acesta este cazul, nu mai sunt „mașini de trăit” ci „mașini de demolat” !!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
mimouss
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 25/09/07, 12:56




de mimouss » 26/09/07, 08:54

A2E a scris:Bună ziua și bine ai venit printre noi Mimouss!
Am 24 de ani și sunt designer auto în service la Renault
+
(un motor opel astra 1L7 TD isuzu)
:?: :şoc: = Îmi pun o întrebare stupidă: Renault nu face vehiculele suficient de fiabile pentru a-mi susține un Pantone :şoc: :?: dacă acesta este cazul, nu mai sunt „mașini de trăit” ci „mașini de demolat” !!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

mulțumesc. pentru informații îmi place automobilul, prin design, urăsc Renault ... acest brand îmi oferă doar un loc de muncă și un salariu. (și din nou, nu sunt un angajat Renault, ci un furnizor de servicii pe un site Renault)
este departe, foarte departe vremurile bune ale R21 și R25 indestructibile ... : Lol:
Conduc în fiecare zi într-un pădurar subaru și în curând în astra săptămâna și pădurarul WE ... 8)
multumesc pentru primire si poate in curand cu un astra pantone ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
A2E
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 235
Înregistrare: 15/12/04, 11:36
Locul de amplasare: la capătul holului 16




de A2E » 26/09/07, 09:05

poate fi în curând cu un astra pantone ...
sau mai bine zis: ne vedem curând cu Astra mea Pantonizată! :şoc: : Cheesy: mult noroc în realizarea dvs. și vă mulțumesc pentru detaliile referitoare la „marca de demolat”! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 26/09/07, 11:34

Mimouss, tu care ești „infligat”, ce crezi despre asta:

https://www.econologie.com/forums/brevet-d-i ... t3947.html

https://www.econologie.com/brevet-renaul ... -3435.html

?

Ți-am trimis un prim-ministru pentru altceva ...
0 x
mimouss
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 25/09/07, 12:56




de mimouss » 26/09/07, 11:54

hi,
Îți mulțumesc că m-ai avertizat, dar nu mi-e frică. Îmi place automobilul, dar nu până la punctul de a lucra în acest mediu.
pentru a explica toate acestea în câteva cuvinte:
treaba mea este să modific piese pe o mașină „de serie” pentru a eradica erorile de fabricație. cu excepția faptului că nimeni nu mă ascultă. nimeni nu dă naibii despre un tânăr cu „doar” un bts ... Am o minte mecanică mult mai mare decât mulți ingineri, pentru că fac o mulțime de mecanici „reale” cu o cheie plată în mână în weekend și un zâmbet în timpul săptămânii.
Fac tot ce pot pentru a îmbunătăți tot ce lucrez. Prin urmare, nu sunt critici ale rea-credinței, ci ale realității, totuși nu pun nicio rea voință și îmi fac treaba de parcă aș fi într-un concurent pe care îl apreciez mai mult. (Și mai rău, schimb cutia)
Renault nu-și dă seama de g **** acestor consumatori, chiar mai mulți dintre acești subcontractanți, toate acestea pentru a arunca bani într-o groapă de tehnocentru românesc ... așa că pe termen lung slujba mea va fi oricum încheiată .. .
Când vine vorba de calitatea vehiculelor lor, nu cred cu atât mai puțin. Renault se prăbușește în mod regal la apariția megane 2 și laguna 2. Încearcă să îndrepte bara, recunosc, nu fără dificultate, dar oricum începe să dea roade ... prețul ridicat, dar fiabilitatea crește puțin, dar rămâne de aprofundat)
A spune că laguna 3 va fi în top 3 calitate, mouai, asta depinde de criterii. dar sunt indignat să văd oameni din jurul meu „pro-renault” care conduc de mai bine de 30 de ani în renault și care, astăzi, spun ceea ce nu ar fi îndrăznit să spună până acum: „Voi cumpăra un japonez "
Acest lucru dovedește suferința mărcii ... Mi se pare regretabil, cu toate acestea, marca nu mai corespunde imaginii franceze și cu siguranță îi va corespunde din ce în ce mai puțin.

Pe scurt, nu acesta este subiectul! Subiectul este pantonizarea astrei mele. Am primit câteva informații prin e-mail și ar trebui să pot începe faza de proiectare.

Mulțumesc că m-ai citit
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 26/09/07, 11:58

Ok, vă mulțumesc pentru aceste detalii ... Cred că suntem puțin în același caz, îmi place prea mult mecanica „cambouï” pentru a face un inginer „bun” (în sensul definiției franco-franceze) ...

Și ce zici de brevetul de injecție a apei Renault?
0 x
mimouss
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 25/09/07, 12:56




de mimouss » 26/09/07, 12:02

Christophe a scris:Și ce zici de brevetul de injecție a apei Renault?

nu am auzit niciodată de asta, nu sunt inginer, nu sunt în pre-proiect și nu sunt angajați Renault ... Nu știu nimic despre ce se poate întâmpla în proiect ...
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91