Căutarea unui sfat Sistem de realizare Gillier pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
tumul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/11, 21:57

Căutarea unui sfat Sistem de realizare Gillier pantone




de tumul » 29/07/11, 00:01

Bună ziua tuturor, în primul rând sunt foarte fericit și încântat să cunosc acest lucru forum și toată această activitate în jurul acestui proces fabulos de motor pantone!
Auzisem de ceva vreme despre asta, dar tocmai am descoperit recent site-ul Quanthomme și diverse pagini de articole și asta forum.

Motivul pentru care am venit aici este că aș vrea să construiesc un sistem pantone Gillier pe vechiul meu rover Tdi Land de 2,5 L, care poluează și consumă mult. Este un motor din 1991 și mă gândesc că ar putea fi posibil să construim un sistem de succes.

Așa că am studiat pe larg diferite pagini, am citit asta forum în sus și în jos, uneori cu mici probleme, nefiind foarte obișnuiți forums, ceea ce poate explica de ce persistă unele zone gri pentru mine, în principal la nivel de bule.

Mă îndrept spre un clocot încălzit de circuitul de răcire, un sistem de nivel constant prin spălarea apei sau a unei ștergătoare, dar rămân nedumerit când clocotul este aerisit. Cred că nu am înțeles foarte bine cum ar trebui să funcționeze aerisirea, am văzut postări vorbind despre crearea unui vid de către venturi, alții vorbind despre recuperarea gazelor de eșapament pentru a face bule , la unele montaje cu fotografii chiar am impresia că ventilația nu este deloc conectată la nimic? unii vorbesc despre o conductă înfășurată în jurul evacuării pentru a trimite aer fierbinte .. dar de unde vine această conductă? goliciune? conectat la oala din aval de reactor?

M-am gândit chiar la un mic sistem de ventilator de 12V pentru a forța aerul în bule, dar sunt încă puțin pierdut: Cum ar trebui să funcționeze bule? trebuie sa impingi aerul? este aspirat prin crearea de abur în bule? Recunosc că nu am putut să-mi curăț creierul, chiar și după ce am citit paginile domnului David sau alte postări de pe bumbacul ideal .. Fără îndoială că am ratat o noțiune importantă ..

Așadar, îți mulțumesc în avans dacă poți face lumină pentru mine!

tumul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Căutarea de sfaturi cu privire la realizarea sistemului de pantone Gillier




de Flytox » 29/07/11, 14:16

Bună ziua Tumulus, Bine ați venit la club. :P

Tumulus a scris:... ceea ce poate explica de ce persistă unele zone gri pentru mine, în principal la nivelul bulei.

Mă îndrept spre un clocot încălzit de circuitul de răcire, un sistem de nivel constant prin spălarea apei sau a unei ștergătoare, dar rămân nedumerit când clocotul este aerisit.


Dacă barbotorul nu este prea mare (> 2 litri?) Și relativ bine izolat, încălzirea prin răcirea lichidului este o soluție care funcționează.

Pentru sistemul de spălare am unele îndoieli, nu este făcut să fie scuturat (accelerație, frânare, rotire ...). Sistemul cu pompa ștergătorului, poate funcționa. În cele din urmă, nivelul apei din bule nu este critic dacă nu este supraumplut : Mrgreen:

Pentru difuzarea care te încurcă. Există multe soluții diferite care funcționează (mai mult sau mai puțin bine, ușor). S-ar putea să nu existe, s-ar putea să existe unul, bubblerul poate fi aspirat sau suflat, prin aer sau gaze de eșapament ..... Oricum, din Gillier Pantone și la nivelul de la admisie veți găsi aer, în anumite cazuri puțini gaze de eșapament, vapori de apă și picături de apă (toți acești oameni frumoși în cantități variabile și neidentificate).

Fie că amestecul se face în amonte sau în aval, în cele din urmă cui îi pasă, principalul lucru este să găsești setarea care să o facă să funcționeze.
Din păcate, asta nu înseamnă că toate soluțiile sunt egale ....:strigăt:

Cred că nu prea am înțeles cum ar trebui să funcționeze aerisirea, am văzut postări vorbind despre crearea unui vid de către venturi, alții vorbind despre recuperarea gazelor de eșapament pentru a face bule , la unele montaje cu fotografii chiar am impresia că ventilația nu este deloc conectată la nimic? unii vorbesc despre o țeavă înfășurată în jurul evacuării pentru a trimite aer fierbinte .. dar de unde vine această țeavă? goliciune? conectat la oala din aval de reactor?


Se pare că sistemul venturi face posibilă ajutarea la producerea aburului „bun” prin punerea reactorului în depresiune. Prezența gazelor de eșapament poate avea alte justificări, proporție mare de vapori de apă deja prezenți, temperatură ridicată, oxigen mai mic, acidifiere a apei din bule, etc ... dezavantajul este este că a murdărit puțin circuitul cu funingine. :se încrunta:

Aerul, cu sau fără proporție de gaze de eșapament, admis de barbotor sau de generatorul de abur instant sau de reactor (o combinație a acestora), poate fi rece, cald, cald ... este una dintre setările de focalizare.

M-am gândit chiar și la un sistem mic de ventilator de 12V pentru a forța aerul în bule,


Aceasta este una dintre soluțiile pe care le iau în considerare pentru următoarea editare. Poate fi o soluție pentru a produce abur „bun” la viteză redusă atunci când vidul este prea mic pentru a fi aspirat în bule.

În mod clar, domeniul de anchetă este foarte larg și soluțiile numeroase .... și judecătorul de pace este consumul. : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
tumul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/11, 21:57




de tumul » 30/07/11, 22:09

Bună Flytox, vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul dvs. care, prin urmare, începe să mă lumineze puțin. Așa că văd cum bănuiam că există mai multe soluții de admisie a aerului în bule. Ați testat unele mai avantajoase decât altele?

Spuneți, de asemenea, că barbotorul nu trebuie să fie prea mare pentru încălzirea bună prin circuitul de răcire, cei 2 litri despre care vorbiți sunt volumul total al barbotorului care nu trebuie depășit sau doar volumul unei treimi din apa barbotatorului? ce ar face un bubbler cu un volum total de aproximativ 4-5 litri, pe care l-am planificat deocamdată?

În cele din urmă, despre venturi, trebuie să fie plasat în amonte de barbotaj pe admisia de aer a acestuia din urmă sau în amonte de reactor între acesta din urmă și barbotor? Nu prea am înțeles unde este cel mai benefic să creezi depresie ..!

După cum spuneți, cred că mă voi orienta către sistemul motor al mașinii de spălat parbrizul .. De fapt, parcurg o distanță foarte mare cu acest vehicul, de unde dorința mea de a urca la un nivel constant .. În cele din urmă am încă un mic întrebare pentru informații, știi ce oferă un motor echipat cu pantone Gillier în timp? Adică sau după 2 ani, 3 ani sau mai mult, sau după 100 de terminale? sau chiar mai mult?
Nu văd a priori cum acest sistem ar putea deteriora căptușelile sau segmentele cilindrilor, având în vedere presiunile sau exploziile pe care le susțin deja, dar cine știe vreodată ..!

Ah da, am uitat, pe un motor turbo diesel, sistemul trebuie să fie conectat la admisia de aer înainte de turbo, este corect?

Vă mulțumim din nou pentru clarificări și pentru răspunsul rapid! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 30/07/11, 23:18

Tumulus a scris:... Am bănuit că există mai multe soluții de admisie a aerului în bule. Ați testat unele mai avantajoase decât altele?


Pentru bubblere, nu am testat prea multe, la rândul meu, am folosit sisteme mai apropiate de GVI, v-am oferit un rezumat al experiențelor raportate de alți pantomiști. Cel care a încercat un munte de lucruri este André.

Spuneți, de asemenea, că barbotorul nu trebuie să fie prea mare pentru încălzirea bună prin circuitul de răcire, cei 2 litri despre care vorbiți sunt volumul total al barbotorului care nu trebuie depășit sau doar volumul unei treimi din apa barbotatorului? ce ar face un bubbler cu un volum total de aproximativ 4-5 litri, pe care l-am planificat deocamdată?


Este volumul total de apă + aer. Când acest volum este prea mare, devine neîncălzibil (prin încălzirea cu o bobină de lichid de răcire), dacă temperatura apei din bule nu depășește 60 sau 65 °, generarea de abur este nesemnificativă.

În cele din urmă, despre venturi, trebuie să fie plasat în amonte de barbotaj pe admisia de aer a acestuia din urmă sau în amonte de reactor între acesta din urmă și barbotor? Nu prea am înțeles unde este cel mai benefic să creezi depresie ..!


„Trebuie” să creeze depresiunea cu venturi în amonte de reactor, care este el însuși în amonte de bule. Dacă puneți vidul pe bule, acesta va inversa fluxul și nu mai treceți prin reactor. : Mrgreen:

În cele din urmă am încă o mică întrebare pentru informații, știți ce oferă un motor echipat cu pantone Gillier în timp? Adică sau după 2 ani, 3 ani sau mai mult, sau după 100 de terminale? sau chiar mai mult?
Nu văd a priori cum acest sistem ar putea deteriora căptușelile sau segmentele cilindrilor, având în vedere presiunile sau exploziile pe care le susțin deja, dar cine știe vreodată ..!


La rândul meu, trebuie să depășesc 15000 km fără griji, André trebuie să fi depășit (50000 km?). Dacă sistemul dvs. nu dă niciodată motorului o gură de apă dintr-o dată, este în regulă. De asemenea, nu trebuie umplut cu flotă când este frig !!! : Mrgreen:
În utilizare normală, motorul se curăță singur, ceea ce AMHA îmbunătățește durata de viață.

Ah da, am uitat, pe un motor turbo diesel, sistemul trebuie să fie conectat la admisia de aer înainte de turbo, este corect?


Într-adevăr, este mult mai ușor înainte de turbo decât după. Aveți grijă la presiunea care poate juca trucuri .... umflați bubbler etc ..... Uitați-vă pe site, există mai multe exemple de ansambluri realizate cu un turbo.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
tumul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/11, 21:57




de tumul » 31/07/11, 23:11

Ok, salut Flytox, îți mulțumesc foarte mult pentru sfaturile tale valoroase! :P

Dacă pot să abuzez în continuare de bunătatea și cunoștințele tale, cred că voi încerca un sistem cu ventilator reglabil de viteză pentru a trimite puțină aer preîncălzit în apropierea oalei către biberon.
Un venturi și înaintea reactorului.

Dar îmi pun o ultimă întrebare referitoare la supape, văd pe câteva exemple, planuri etc., supape în diferite locuri ale circuitului .. Ce zici? ar trebui să se pună unul după motor, înainte de a reintra admisia pentru a nu trimite o flotă în motorul încă rece? sau doar pentru a regla un flux? Îmi spun că probabil este mai bine să-l pun la ieșirea bulei cu această supapă, pentru a preveni strângerea picăturilor de vapori de apă în țeavă? Folosiți supape? și în ce locuri ale circuitului? Sau nu este deloc necesar?

Vă mulțumim din nou pentru sfaturile voastre valoroase!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173




de Gildas » 01/08/11, 20:58

Flytox a scris:
„Trebuie” să creeze depresiunea cu venturi în amonte de reactor, care este el însuși în amonte de bule. Dacă puneți vidul pe bule, acesta va inversa fluxul și nu mai treceți prin reactor. : Mrgreen:


Uh .. Aș spune că este mai degrabă în aval de reactor că venturi trebuie să fie plasat, bubblerul fiind „montura”, gazele de eșapament „vale” :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 01/08/11, 22:58

Tumulus a scris:Dar îmi pun o ultimă întrebare referitoare la supape, văd pe câteva exemple, planuri etc., supape în diferite locuri ale circuitului .. Ce zici? ar trebui să se pună unul după motor, înainte de a reintra admisia pentru a nu trimite o flotă în motorul încă rece? sau doar pentru a regla un flux? Îmi spun că probabil este mai bine să-l pun la ieșirea bulei cu această supapă, pentru a preveni strângerea picăturilor de vapori de apă în țeavă? Folosiți supape? și în ce locuri ale circuitului? Sau nu este deloc necesar?


Supapele sunt esențiale pentru anumite teste, dar nici nu ar trebui să le puneți peste tot. : Mrgreen: (Cred că este inutil de la ieșirea reactorului la intrare). Ceea ce ar trebui bine gândit este că le putem adăuga cu ușurință fără a tăia și a re-lipi mai mult decât este necesar etc ... Când aveți un ansamblu cu câteva țevi flexibile este mai ușor.

Adesea supapa poate fi înlocuită în mod avantajos cu o restricție care face o „duză” (în loc de un sfert de tura care nu se deschide deloc treptat și fără marcaj pentru secțiunea de trecere, este mai bine să aveți o bucată mică de țeavă decât introduceți în furtunul de cauciuc și asta face o restricție cunoscută / dorită).

AMHA supapele sau restricțiile esențiale controlate:
- Pe circuitul de alimentare cu apă al bulei sau GVI.
- Scurgeți când are un punct scăzut (pentru iarnă pentru a evita ruperea de îngheț)
- Pe fluxul de aer care intră în alimentarea cu bule sau GVI.
- Între bubbler sau GVI și reactor (duză, pâslă etc ...)

Pentru a evita acumularea de apă în conducte, trebuie luate în considerare pantele tuturor conductelor, evitând toate punctele joase inutile. De asemenea, trebuie să existe un debit minim de gaz (aer + abur + eventual gaze de eșapament), dacă suflă, nu există acumulări semnificative (periculoase). De asemenea, nu necesită răcire mare (țeavă metalică lungă cu diametru mic răcită prin curenți de aer și neizolată).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 01/08/11, 23:10

gildas a scris:
Flytox a scris:
„Trebuie” să creeze depresiunea cu venturi în amonte de reactor, care este el însuși în amonte de bule. Dacă puneți vidul pe bule, acesta va inversa fluxul și nu mai treceți prin reactor. : Mrgreen:


Uh .. Aș spune că este mai degrabă în aval de reactor că venturi trebuie să fie plasat, bubblerul fiind „montura”, gazele de eșapament „vale” :?


Ouuupsss !! Într-adevăr, în amonte și în aval este mai degrabă în funcție de direcția de curgere. Mulțumesc gildas :| : Mrgreen: există cel puțin o persoană care urmează : Mrgreen:

Să începem din nou: în amonte aerul intră în bule, continuă în reactor și continuă în venturi pentru a curge în aval în conducta de admisie. Venturiul nu este în niciun caz conectat direct la bule.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
tumul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/07/11, 21:57




de tumul » 03/08/11, 00:58

Mulțumesc foarte mult! este foarte frumos să-mi fi dat toate aceste sfaturi, cred că tot ce trebuie să fac este să încep!

un ultim lucru, după ce am citit multe lucruri, mă gândesc să fac un reactor de mai mult sau mai puțin 150 mm lungime, cu o tijă cu diametrul de aproximativ 13 până la 15 mm și, prin urmare, cu un spațiu de 1 mm în comparație cu tubul care va face de aceea aproximativ 15 - 17 mm în diametru. Motorul este 2,5 turbo diesel. Potrivit dumneavoastră, nicio eroare în aceste cifre?

Vă mulțumesc din nou pentru că ați luminat zonele mele gri și pentru acest ajutor neprețuit!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/08/11, 14:27

Trebuie să fie bine, este o șansă „clasică”. Oricum, mai devreme sau mai târziu, există întotdeauna ceva de schimbat pentru a optimiza funcționarea. Lucrul care funcționează 100% prima dată, nu prea cred! : Mrgreen:
Bună mecanică!
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 197