Cum se pantonizează un motor pe benzină?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
merco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 02/10/05, 22:39

Cum se pantonizează un motor pe benzină?




de merco » 02/10/05, 22:45

Buna ziua tuturor,

Sunt nou și aș vrea să instalez un panton pe o benzină Toyota Tercel 4x4 1.5l din 1986 (carburator), pentru aceasta am consultat multe site-uri (Quant'homme, acesta, Onpeutlefaire.com etc.), dar cu cât citesc mai mult cu atât înțeleg mai puțin !!
Într-adevăr, am crezut că am înțeles, dar nu mai înțeleg nimic !!
Așadar, voi pune o întrebare simplă, la care aș dori un răspuns simplu. :)

Ce ar trebui să fac pentru ca mașina mea să consume mai puțin și să aibă mai multă autonomie?

Mulțumesc anticipat, un +
0 x
MobyleX
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 51
Înregistrare: 03/12/04, 18:37
Locul de amplasare: Meudon - Franța




de MobyleX » 02/10/05, 23:51

merco a scris:Ce ar trebui să fac pentru ca mașina mea să consume mai puțin și să aibă mai multă autonomie?

Cu mult înainte de pantone există:
_ magneții de pe conducta de combustibil,
_sosirea combustibilului încălzit,
_generatorul de turbulență,
_acetonă,
_injectie de apa.

Desigur, toate aceste sisteme funcționează mai mult sau mai puțin bine în funcție de utilizator și vehicul. Pentru un Pantone, există 2 soluții:
_the "pantone all"
_ "dopajul apei în stil panton"

Prima soluție constă în trecerea vaporilor de benzină (sau a picăturilor) cu aer (și, eventual, cu apă în picături) în reactor, astfel încât să existe cel mai omogen amestec combustibil-oxidant posibil (și consuma mai putin). Acolo scoatem carburatorul (sau injectorele).

A doua soluție constă în trecerea unui amestec de aer-apă (sub formă de picături sau vapori, aerul poate fi uneori înlocuit cu o parte din gazele de eșapament). Apoi are loc o reacție în reactor și se obține o eficiență mai bună a combustibilului motorului. În acest caz, păstrăm sistemul original de alimentare.
0 x
Vis, e libertate adevărată, este speranță, nimeni nu te poate opri.
fclergue
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 19/10/05, 11:33




de fclergue » 20/10/05, 09:41

Am nevoie de precizie: mă voi angaja în pantonizarea unui 4L

Este posibil să se ia în considerare o scurgere a apei pe motorul pe benzină cu benzină?
Este posibil să se ia în considerare un dopaj cu apă pe motorul pe benzină cu GO?

Vă mulțumim pentru primele 2 întrebări

François
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133