Documentarul „Water in Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Documentarul „Apa în Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!




de Flytox » 02/07/19, 19:54

yoann65 a scris: Ce spațiu ați lăsa între tuburile de oțel inox 2, pentru circulația ldr ??
10mm pentru diametrul conductei de ieșire a aburului c este suficient ?? M-am gândit să pun un 16 sau 18mm, este prea mare?


Răspunsul va fi mai ușor cu un desen citat….
Pentru cei 10 mm la ieșire, dacă tubul este relativ scurt (<500 mm?), Acest lucru ar trebui să funcționeze.
Dacă tubul este "prea" lung în 10 mm, căderea de presiune devine "prea" mare ... acest lucru ar putea începe să limiteze debitul.
Cu un diametru mai mare, frânează mai puțin, dar se condensează mai mult. Trebuie să găsim un compromis.
Dacă tubul are un diametru „prea mare”, acesta mărește suprafața de răcire și, prin urmare, condensul.
și riscul de picături mari ...

Optimizarea lungimii, diametrului, materialului, izolării conductelor de abur este un pas esențial în Gillier Pantone.
Pentru a ști ce faceți, trebuie să măsurați temperatura cât mai aproape de locul unde se termină în admitere.

În orice caz, izolarea termică a tubului de evacuare a aburului îmbunătățește debitul aburului.
Nu vă faceți griji, că în cursul conductelor de abur, nu poate exista un punct scăzut (sifon) care să poată fi umplut cu apă de condens.
În caz contrar, în timpul unei bune accelerații / frânări / viraje, puteți înghiți o flotă bună de înghițire ...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1

Re: Documentarul „Apa în Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!




de yoann65 » 14/07/19, 20:49

Bună dimineața. O să fac o diagramă.
Am găsit, pe de altă parte, locația potențială a balonului, mi-am dat seama că reactorul va fi amplasat foarte departe. Într-adevăr, la ieșirea turbo am catalizatorul și fap-ul. Nu voi avea departe 1m între bubbler și reactor !!!!! Oit furtunul 2m (reactorul cu bule și admisia reactorului), pare imens.
Vor fi pierderi de căldură și riscuri ridicate de condensare chiar și atunci când se izolează conductele.

Există soluția de a înlocui totul, fap-ul și catalizatorul cu un tub de oțel inoxidabil cu reprocu, așezați reactorul turbo de ieșire. Avantajele acestei soluții sunt de a reduce cu jumătate sau mai multe distanțe cu reactorul de tip bulb și nu mai temeți să-mi văd fap-ul înfundat și să trebuiască să las o sumă substanțială pentru a-l înlocui, dar dezavantajul este investiția tubului din oțel inoxidabil și repro. din ecu.

Ce crezi?
merci

mesaj clarificat de Remundo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Documentarul „Apa în Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!




de Flytox » 16/07/19, 17:04

yoann65 a scris:Bună dimineața. O să fac o diagramă.

Da! :P

Am găsit, pe de altă parte, locația potențială a balonului, mi-am dat seama că reactorul va fi amplasat foarte departe. Într-adevăr, la ieșirea turbo am catalizatorul și fap-ul. Nu voi avea departe 1m între bubbler și reactor !!!!! Oit furtunul 2m (reactorul cu bule și admisia reactorului), pare imens.
Vor fi pierderi de căldură și riscuri ridicate de condensare chiar și atunci când se izolează conductele.

Trebuie să te descoperi că faci mult mai scurt / mai aproape.

Există soluția de a înlocui totul, fap-ul și catalizatorul cu un tub de oțel inoxidabil cu reprocu, așezați reactorul turbo de ieșire.

Un Pantone Gillier nu înlocuiește un catalizator + fap, dar îmbunătățește scăderea respingerilor existente prin conectarea deasupra.
Tubul de înlocuire din oțel inoxidabil este doar o problemă / poluare / consum și nu trece absolut controlul tehnic.
Reducerea programării ECU nu este destinată, în general, să reducă poluarea, ci să îmbunătățească performanța (conso / putere); cei care fac asta, de obicei, nu au niciun echipament care să măsoare poluarea pe care o adaugă .... Măsura lambda permite ajustarea bogăției / conso, dar nu măsoară ce se întâmplă după NOx, particule etc ...
Pe scurt, este împotriva sobrietății căutate în Gillier Pantone.


... și nu mă mai teme să-mi văd fap-ul înfundat și trebuie să las o sumă substanțială pentru a-l înlocui

Chiar dacă sunteți un fan al conducerii economice / blânde pentru a vă optimiza consumul etc ... din când în când (în mod regulat) trebuie să conduceți autostrada într-un ritm alert pentru a curăța DPF. În loc să conduc cu o viteză> 130 km / h, prefer să pun piciorul în partea de jos într-o urcare ușor abruptă. Acest lucru excită mai puțin constabularul în lipsa verbalizării. : Mrgreen:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
yoann65
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 28/02/11, 16:02
x 1

Re: Documentarul „Apa în Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!




de yoann65 » 18/07/19, 17:17

Din păcate nu am o soluție.
Fie am pus reactorul după fap și, în acest caz, am 2 metri buni de furtun sau apoi am pus un tub din oțel inoxidabil și reduc considerabil lungimea furtunurilor.
Îndepărtarea fap-ului și a lgr-ului va reduce consumul și nu sunt sigur să poluăm mult mai mult. Am făcut testul pe un vehicul vechi care trece poluarea cu și fără egr, iar rezultatul a fost edificator. Un egr la fel ca un fap înfundat duce la consumul excesiv și la poluare. Reprogramarea este numai pentru a evita ecu-ul implicit. În niciun caz nu caut mai multă putere.
pe scurt, mă confrunt cu o dilemă bună ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Documentarul „Apa în Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!




de Flytox » 21/07/19, 22:52

căptușeală
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Documentarul „Apa în Gasoil” despre injecția de apă, știu producătorii de mașini!




de Flytox » 21/07/19, 22:55

yoann65 a scris:Din păcate nu am o soluție.
Fie am pus reactorul după fap și, în acest caz, am 2 metri buni de furtun sau apoi am pus un tub din oțel inoxidabil și reduc considerabil lungimea furtunurilor.

Reactorul după DPF este la sfârșitul vasului, dă naștere la temperaturi „foarte” scăzute ale gazelor de eșapament. Deci, este total ineficient pe o gamă largă de turații (cu excepția sarcinii maxime?). Oala plină fiind dușmanul jurat al conso .... mi se pare, de asemenea, o fundătură.


Îndepărtarea fap și lgr va reduce consumul și Nu sunt sigur să polueze mult mai mult.

Va trebui să eliminați îndoielile făcând măsurători comparative reale. Pentru conso cu reprogramare este posibil.
Pentru poluare cer să văd. Producătorii nu se amuză să adauge supape EGR de plăcere dacă nu ating standardele EuroX

Am făcut testul pe un vehicul vechi care trece poluarea cu și fără egr, iar rezultatul a fost edificator.

Unii se îndoiesc că manipularea compară ceea ce este comparabil ...

Un egr la fel ca un fap înfundat duce la consumul excesiv și la poluare.

Sigur, este un delir complet în aceste cazuri ... : Mrgreen:

Reprogramarea este numai pentru a evita ecu-ul implicit.

Puțin mai mult, prin transferul FAP, scăderea presiunii în oală se schimbă foarte mult, trebuie să acționeze puțin (umplere, debit de aer, bogăție etc ....)
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161