dimensionarea conductelor

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

dimensionarea conductelor




de bob_isat » 11/04/06, 14:51

Aș dori să aduc un pic de ajutor pentru dimensionarea conductelor, în special cea care aduce aburul din reactor în colector.

care este aici:


Imagine

Doar pentru a specifica, în special lui André, că faptul de a crește diametrul D al conductei scade căderea de presiune și, prin urmare crește debitul și viteza în reactor.

Prin urmare, nu este logic să alegeți o conductă prea mică

asta e tot atât :D
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 11/04/06, 21:40

Buna bob
Știu că scăderea diametrului conductei de ieșire merge împotriva fluxului, dar nu cred că o conductă mică crește viteza în reactor, dimpotrivă scade viteza în reactor și crește în reactor. conducta.

Am încercat tot felul de dimensiuni ale canalelor cel mai mare 19mm cel mai mic intern de 5mm, chiar am încercat un pachet de conducte de cupru intern de 1,6mm am pus 6 în paralel
iar consumul de apă din bule este la fel de important ca și cel mare de 19 mm (dacă calculăm în mm pătrat diferența este imensă) și nu pot să-mi explic asta, tocmai am testat un canal de 12,7 mm pe motorină (Mercedes 300tD 3 litri) și rezultatele sunt: ​​călătorie cu câteva opriri 206 km 1,450 litri de apă și 14,2l de motorină. adică 6,9 litri la 100km (în mod normal, fără panton am consumat 9 litri la 100km este o transmisie automată) Am făcut deja mai bine pe o distanță continuă mai mare, ceea ce reduce marja de eroare j, am avut un canal de 14 mm
Când l-am înlocuit cu unul de 19 mm, am pierdut efectul panton.
Știu că aveți dreptate în principiu, dar trebuie să găsesc o explicație pentru acest lucru ilogic, poate m-am înșelat crezând că trebuie să căutăm în mod absolut cea mai mare viteză în reactor.
Următorul test am pus o restricție în conductă va exista un moment în care va deveni nefavorabil ..

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 11/04/06, 22:17

hi

După ce a testat (dopare cu apă; carburator) diferite diametre, 10/12 și 12/14 funcționează cel mai bine pe motoare de la 2 la 2.5 litri.
Nu mă întreba de ce nu știu.

@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 12/04/06, 15:46

Andre a scris:
Tocmai am testat o țeavă de 12,7 mm pe motorină (Mercedes 300tD 3 litri) și rezultatele sunt: ​​călătorie cu câteva 206 km oprire 1,450 litri de apă și 14,2l de motorină. adică 6,9 litri la 100km (în mod normal, fără panton am consumat 9 litri la 100km este o transmisie automată) Am făcut deja mai bine pe o distanță continuă mai mare, ceea ce reduce marja de eroare j, am avut un canal de 14 mm
Când l-am înlocuit cu unul de 19 mm, am pierdut efectul panton.
Știu că aveți dreptate în principiu, dar trebuie să găsesc o explicație pentru acest lucru ilogic, poate m-am înșelat crezând că trebuie să căutăm în mod absolut cea mai mare viteză în reactor.
Următorul test am pus o restricție în conductă va exista un moment în care va deveni nefavorabil ..

André


Bună André,

poate că fricțiunea în conductele metalice este la fel de importantă ca cea din reactor:

într-o țeavă de diametru mic, avem o viteză mare, deci și o electrizare mare.

este posibil să aveți un efect de electizare într-o conductă circulară, pentru ceea ce este o secțiune (în mm²) apropiată de cea a reactorului.

Permiteți-mi să explic: deoarece căldura puternică este importantă în 100% pantonă (apă + hidrocarbură + căldură = hidrocarbură + simplă)
la fel de mult aceasta nu este probabil esențială în dopajul cu apă ...

Ai o idee despre această întrebare?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1




de asgard os tyr » 13/04/06, 13:36

ME ds testele mele Am avut rezultate, ceea ce înseamnă pierderea de putere, punând o duză pe cilindru în aer adm !!!
în timp ce înainte a aruncat în secțiunea lil !!!
Deci, nu este dacă este mai bine pentru secțiunea mare sau mică, dar există avantaje pentru ambele, nu sunt nesemnificative!
Pentru a medita!!! : Idee:
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/04/06, 15:25

Bună ziua Asgard
O conductă pe cilindru are avantajul de a aduce mai aproape de supapa de admisie ceea ce iese din reactor, astfel încât produsul să nu aibă timp să modifice, să se condenseze sau să se schimbe.

În cazul dvs. conductele pentru fiecare cilindru trebuie să fie mai mici de 14 mm (arată ca hamurile pe care le-am făcut) cu excepția faptului că în cazul meu motorul este turbo nu pot
permite intrarea după turbo, presiunea crește în galeria de admisie, după 2000RPM. deși cred că trecerea produsului de la reactor la turbina turbo nu este un lucru bun, este doar mai convenabil de făcut.

Acest principiu necesită o gaură pe cilindru în colector. Acesta este un pic ca o injecție multipunct în aval de supape, acest lucru are avantajul de a se elibera de venturi, deoarece aspirația este importantă la supapă, cu condiția ca conducta
pătrunde suficient de adânc în chiulasă, o conductă de 8 mm
trebuie să fie suficient.
În cazul dvs. nu puteți calcula suma conductelor ca o singură conductă. Exemplu într-un motor plat, fiecare conductă care alimentează fiecare cilindru este aproape la fel de mare ca ieșirea carburatorului, care este comună celor 4 cilindri.


André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164