Dimensiunea reactoarelor

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
mic
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 05/10/05, 12:59

Dimensiunea reactoarelor




de mic » 05/10/05, 18:59

Buna ziua tuturor,
Nu am văzut reprotectarea televizorului, dar lucrez la reactorul Pantone de ceva timp, mi-aș fi dorit să știu cum să dimensioneze reactorul în funcție de motorul care urmează să fie montat?
de fapt aș vrea să adaptez sistemul pantone la un motorină de 2.5 litri.
dacă ai putea aprinde felinarul meu.
Mărfuri.
0 x
mic
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 05/10/05, 21:41

Informațiile sunt disponibile în acest document forum, petreceți puțin timp (bun) trecând prin mesaje.

Acest lucru vă permite să puneți întrebările corecte, pentru a vedea cine sunt membrii forum și beneficiază de un schimb de informații și experiență.

Lectură plăcută.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
pepito0_10
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 22/09/05, 20:17
Locul de amplasare: Centrul Franței de Est




de pepito0_10 » 06/10/05, 22:47

Ca un nou începător în aceste experimente, caut informații pentru a proiecta „pantonnizarea” unui motor turbo diesel de 1.9 l. Sunt deschis la toate informațiile și sfaturile ...........
Am deja planurile în minte și am conceput câteva elemente.

Bubbler în timp ce este încălzit prin circuitul de răcire

Reactorul în tubul de evacuare cu o tijă 22 într-un tub de 44 int. (poate supradimensionat?)

diferența este că gazele care ies din reactor nu sunt aspirate de motor, ci împinse de un ventilator de încălzire care suflă în buleur, ventillo controlat în funcție de poziționarea acceleratorului.

marile mele probleme sunt problemele de congestie și:
Cu greu pot amplasa reactorul la mai puțin de 60 cm de la ieșirea turbo (număr legătura turbo-reactor izolată până la moarte ...)
Am un drum lung de parcurs între buleur și reactor (mi-e teamă de condens și de a trimite apă în reactor)

așteptând feedback și sfaturi salutări tuturor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 07/10/05, 11:16

salut pepito

nou pe pantone ghicisem că cu siguranță nu ați citit nicio postare sau nu ați făcut un tur pe (http://quanthomme.free.fr/pantone.htm) altfel veți ști că jocul maxim între tijă și tub este de 1.5 mm
petreceți mai mult timp căutând și apoi puneți întrebări despre ceea ce nu ați înțeles și nu pe baza procesului descris peste tot
trebuie doar să cauți puțin și vei găsi

rezut
0 x
pepito0_10
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 22/09/05, 20:17
Locul de amplasare: Centrul Franței de Est




de pepito0_10 » 08/10/05, 00:22

La fel de mult pentru mine Rezut,
este vorba despre o tijă de 22 într-un tub de 24 (greșeală de tipar)
crezi că ar funcționa mai bine cu o tijă de 25 în 1 tub de 26 (disponibil pentru mine) ce părere ai despre restul proiectului?
Navig pe diferite site-uri de ceva timp și intenționez să pun studiile în practică.
Cineva are informații precise sau aproximative despre următoarele date:
temperatura minimă de intrare a reactorului (partea de evacuare)
Lungimea minimă sau maximă a reactorului pentru rezultate optime
În cazul în care gazele de ieșire ale reactorului sunt răcite sau nu înainte de a le introduce în motor (deja văzut 2 exemple sau opinii divergente ...) în cazul meu cu un motor Turbo cu bule de apă, trebuie să îl condamn ?
Ce pot folosi pentru a izola termic conductele de evacuare și diferite țevi?
Bună tuturor și vă mulțumesc
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/10/05, 01:24

Bună seara Pepito

Dacă motorul dvs. are o deplasare bună, puteți lua tija mare, dar este de preferat să puneți cel mai mic reactor pentru dimensiunea motorului
seamănă puțin cu principiul alegerii dimensiunii unui tungsten atunci când se sudează cu TIG. ca exemplu am pe un motor de 300 td 3 litri de cilindree
o tijă de 19 mm într-un tub de 21 mm cu lungimea de 105 mm Am încercat un 150 mm înainte ca diferența să nu se observe, cu excepția a ceea ce a atras rezistența internă.
Un reactor prea mare este dificil de încălzit, în special pe un turbo, turbo mănâncă mai mult de 100c în funcție de mod.
Temperatura minimă exactă nu ți-aș putea spune, dar sub 400c este dificil să o agăți trebuie să urci mai sus, chiar dacă coboară, este menținută, dar la aproximativ 300 c o pierzi. dacă doriți mai multă căldură în timpul construcției, sudați un mic deflector inelar pentru a canaliza căldura pe nasul reactorului, fără prea multe restricții, dar este necesară o restricție a evacuării pentru a avea o temperatură acceptabilă la 80 km / h. este o alegere sau pariați pe economie sau faceți o mașină de curse pentru a conduce bine, cu un diesel nu o facem
nu te emoționa. nu este o Corvetă.
Izolez conducta de ieșire a reactorului cu o teacă de silicon, dar este opțional, deoarece am o rolă la îndemână.
Este de preferat să nu răcească ceea ce iese din reactor, dar dacă motorul dvs. este echipat cu un intercooler, întrucât intrați înainte de turbo nu aveți de ales, este prea complicat să intrați după minim câștigul pe care îl dă, toate acestea pentru a vă spune să nu-l răcoriți voluntar.
Izolați la ieșirea turboului în reactor, nu mai mult, folosiți vată de piatră (ceramică) c, este alb găsim în sobe electrice sau pentru cuptoare industriale acoperiți cu tablă de aluminiu sau folie de aluminiu lipicios, strat multiplu.
De ce doriți să suflați cu un ventilator în bule, riscați să-l puneți sub presiune, este mai dificil de controlat și de evaporat apa
sub presiune. Faceți o depresiune bună în fața reactorului și lăsați-l să tragă în bule, motorul va lua ceea ce are nevoie în funcție de aerul de care motorina este în aval, în orice caz nu este ceea ce este critic temperatura reactorului, nu este foarte gravă dacă nu trece suficientă apă la viteză mare, dopată cu apă nu este la fel de delicată ca un raport de 1 / 14,7 ca motoarele pe benzină , toleranța este mai largă.
Dacă doriți absolut să suflați în bule, luați puțină aer din turbo și suflați în bule, dar trebuie să știți că sugeți cu aer sau cu evacuare, în cele din urmă reactorul trebuie să tragă.
prin tijă, aspirația este în general mai puternică decât ceea ce este împins în bule.
Dacă ați fi început cu ansamblul primar al bulei de evacuare, ați fi văzut că atunci când deschideți prea mult gazul de eșapament, cum reacționează motorul, acesta trebuie să se întoarcă destul de mult pentru a-i da eșapament, cutiile sunt umplut cu ceață tulbure și s-a răcit chiar și cu evacuare.

Căutând simplitate, funcțional, greu de gândit, dar ușor de realizat.

Sau ați văzut că gazele reactorului trebuiau răcite înainte de a intra în motor? (nici nu facem asta cu un motor tradițional cu carburator, nu am văzut niciodată că răcim un colector de admisie unde circulă un amestec de combustibil acolo, vedem doar că la ieșirea unui turbo pentru a coborî temperatura aerului și creșterea umplerii, a masei de aer către motor.
André
0 x
pepito0_10
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 22/09/05, 20:17
Locul de amplasare: Centrul Franței de Est




de pepito0_10 » 09/10/05, 00:30

salut andré și mulțumesc.
Suflă în bubbler cu presiune turbo, mă gândisem, dar la sarcină mică = presiune zero sau aproape zero, mă tem de rezultatele medii.
Supt în reactor, ar trebui găsit un mod de a menține o depresiune suficientă de admisie, mi-e teamă să nu sufoc motorul din cauza lipsei de aer când viteza crește (Deși este ușor de realizat cu cutii de carton de dimensiuni plate pe filtrul de aer)
Pentru izolația pe care o voi vedea, mă îngrijorează izolarea cu vată de piatră pentru că ar bea uleiul din scurgerile motorului și la temperatură ridicată mă tem 1 puțin.
Aș încerca oricum, dar dacă aveți alte soluții, mă interesează.
În ceea ce privește temperatura, mă gândesc la sudarea aripioarelor în jurul tubului pentru a promova schimbul de căldură, chiar și într-un unghi pentru a crea turbulențe ale gazelor de eșapament. De asemenea, am încercat să urmez conducta care ghidează vaporii de la barbotaj la reactor de-a lungul restului de evacuare pentru a ridica temperatura la maxim înainte de a intra în reactor
De asemenea, aș tăia un carton pentru a acoperi stratul intermediar, astfel încât să nu răcesc admisia
salut tuturor și către +
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 09/10/05, 04:49

Buna pepito
Pentru izolație, dacă nu doriți să puneți, faceți o conductă dublă subțire din oțel inoxidabil în jurul reactorului, cu o ușoară distanță între conducta de evacuare, este un pic ca cratițele cu fund dublu, căldura rămâne în oțel inoxidabil, c așa am făcut-o pe Mercedes și în plus am pus vată de stâncă și folie de aluminiu.
Pentru o reglementare simplă și eficientă, o repet din nou
venturi în admisie, uită-te la pozele lui Michel de pe Mercedesul său. acest lucru restricționează foarte puțin motorul ...
un carburator într-o mașină nu restricționează motorul, sau atât de puțin este un rău necesar pentru a avea o depresiune bună și, atunci când vorbim de restricționare, este adevărat numai atunci când motorul este exploatat pe deplin, este atunci când conducem greu? uneori nu te înțeleg, este foarte rar să conducem cu vehiculele deschise până jos. Este adevărat că sunt un om în vârstă și nu îndrăznesc să spun cum am condus la 20 de ani, dar o voi face include

așa cum a spus St-Exupery:

Cu toții am fost copii, dar foarte puțini dintre noi ne amintim.

André
0 x
pepito0_10
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 22/09/05, 20:17
Locul de amplasare: Centrul Franței de Est




de pepito0_10 » 09/10/05, 23:46

multumesc pentru toate informatiile.
Aș vrea să știu dacă cineva a experimentat deja 1 bule cu altceva decât apă pentru a alimenta 1 motorină?
Mă întreb dacă este profitabil să puneți GO (sau combustibilul) la nivel de consumator.
a încercat cineva uleiul de scurgere? eu am posibilitatea de a avea după bunul plac sau aproape, dar mă tem că face gudronul în bule și mai ales în reactor.
între timp salut și vă mulțumesc din nou tuturor (îmi voi urmări rezultatele cât mai curând posibil)
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/10/05, 02:10

Răspuns la pepito
Am incercat un amestec de apa si alcool in motorina dar nu am depasit doza de 30% alcool el il ia bine s-a racit putin mai mult la intrarea reactorului cand voi avea mai mult indrazneala voi urca doza
riscă să alimentezi un motorină cu combustibil dacă nu ai nimic care să-l împiedice să curgă.

Să conduci o mașină cu o zi înainte de uleiul de motor este o adevărată otravă.
este bine să faci un spectacol pe un motor mic la un târg, dar cred că adulmecarea a ceea ce iese chiar și că arată curat trebuie să fie rău pentru sănătatea ta, îi face pe șobolani să moară (scrie pe un recipient de ulei sintetic). Cu toate acestea, sunt duri.

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 115