Motorul Go-Kart și HHO: Aveți nevoie de o mână!

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Karltechno96
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 20/10/12, 20:06

Motorul Go-Kart și HHO: Aveți nevoie de o mână!




de Karltechno96 » 23/10/12, 03:46

Bună ziua tuturor, aceasta este prima mea postare despre asta forum. Am decis să mă înregistrez pentru că mi se părea că aveți multă expertiză în hidrogen.

Iată-mă, deci, un student de 16 ani din Quebec. Am un proiect școlar științific de făcut și așa că am decis să fac un kart cu hidrogen, cu, de asemenea, celule fotovoltaice (panou solar), posibil și ieftin, pentru a-mi reîncărca bateria folosită la electroliză.

Scopul acestui proiect este de a proiecta un kart cât mai verde posibil, așa că sunt deschis la toate sugestiile dvs., atât timp cât acestea sunt economice;) De fapt, merg mult mai departe decât am cerut, dar sper că da aprofundează-mi cunoștințele și, dacă este posibil, merg la târgurile științifice și poate câștig o bursă pentru a plăti studiile mele de inginerie universitare.

Revenind la subiect, am citit câteva ore despre subiect și am găsit destul de multe informații. Știu cum să fac bubblerul și electroliza. Cea mai mare problemă a mea sunt setările care trebuie făcute. Cum pot atașa și regla electrolizorul la motorul de kart? Evident, cu siguranță nu este la fel de complicat ca și creierul motor pe care îl păcălești cu înșelăciunile, impresionant.

Iată câteva informații utile:
- Motorul de kart este un Honda Gx200 standard
- 197 cmc
- 6.5 CP
Link către o imagine a motorului: http://bricolage-jardin-chauffage.vivastreet.com/outillage-jardinage+domerat-03410/moteur-honda-gx-160-neuf--gx-120--gvxv160/13344877

Evident, dacă sunteți interesat, vă voi da un raport despre progresul proiectului meu folosind fotografii și videoclipuri. Și în timp ce întâmpin dificultăți, sper că mă puteți ajuta.

Deci, vă mulțumesc tuturor,
Karltechno96
0 x
BobFuck
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 04/10/12, 16:12
x 2




de BobFuck » 23/10/12, 08:56

Cum intenționați să stocați hidrogenul?
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 23/10/12, 12:51

Cum pot atașa și regla electrolizorul la motorul de kart?

va consuma mult mai multă energie electrică a bateriei pentru a face hidrogenul care propulsează kartul și, prin urmare, este inconsecvent, din punct de vedere energetic, s-ar putea la fel de bine să luați această energie electrică a bateriei pentru a rula motorul electric al kartului !!!

În caz contrar, aveți un proiect real și nu un vis, pentru a realiza mai ieftin încălzire cu căldură solară de vară pentru iarnă, stocată în subteran à www.dlsc.ca , O magnifică realizare canadiană, funcțional, pentru a fi accesibil peste tot în lume !!

Există o lipsă de găuri simple ieftine, cum ar fi un burghiu cu microbot și blocaje ieftine ale circulației apei, cu var sau calcit dizolvat injectat !!!

Este un proiect realist, eliminând etern tot CO2, toată poluarea, toată energia nucleară, în perpetuitate, indestructibil, fără a consuma nimic, odată instalat.

Dimpotrivă, kartul tău este un vis.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 23/10/12, 18:28

Bună ziua Karltechno96 Bine ați venit

Scopul acestui proiect este de a proiecta un kart cât mai verde posibil, așa că sunt deschis tuturor sugestiilor dvs., atâta timp cât acestea sunt economice;)


Alegerea ta pare „cam” deschisă criticilor .... Un kart este o jucărie și nu un utilitar pentru a te deplasa (verde ce!) ..... În afară de distracție, ce se poate face fără a pierde bani energie și poluează? Ne pare rău, dar partea „verde” are o lovitură : Mrgreen: .

Pentru motorul în sine, alimentarea cu hidrogen aduce complicații, greutate, dimensiune, mai ales că îmbunătățirea rămâne de dovedit ... riscul este de a folosi mai multă energie pentru a face electroliză decât puteți recupera prin injectarea hidrogenului în motor ....

Pentru a „îmbunătăți” performanța consumului de combustibil al kartului dvs., puteți, de exemplu, să lucrați la transmisie (reducere). De obicei, se trag prea scurt pentru a-i face mai amuzanți cu o accelerație mai bună, dar în linie dreaptă sunt peste turații sau la întrerupător (nu chiar performanță superioară). Făcând motorul să funcționeze cât mai mult timp posibil aproape de turația maximă a cuplului, ar putea îmbunătăți consumul de combustibil și poluarea. În sfârșit ... adică trebuie să transformi kartul într-un vițel ... mod nu foarte distractiv : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Motor Go-Kart și HHO: Ai nevoie de o mână!




de moinsdewatt » 23/10/12, 18:42

Karltechno96 a scris:Bună ziua tuturor, aceasta este prima mea postare despre asta forum. Am decis să mă înregistrez pentru că mi se părea că aveți multă expertiză în hidrogen.

Iată-mă, deci, un student de 16 ani din Quebec. Am un proiect școlar științific de făcut și așa că am decis să fac un kart cu hidrogen, cu, de asemenea, celule fotovoltaice (panou solar), posibil și ieftin, pentru a-mi reîncărca bateria folosită la electroliză.

Scopul acestui proiect este de a proiecta un kart cât mai verde posibil, așa că sunt deschis la toate sugestiile dvs., atât timp cât acestea sunt economice;) De fapt, merg mult mai departe decât am cerut, dar sper că da aprofundează-mi cunoștințele și, dacă este posibil, merg la târgurile științifice și poate câștig o bursă pentru a plăti studiile mele de inginerie universitare.

Revenind la subiect, am citit câteva ore despre subiect și am găsit destul de multe informații. Știu cum să fac bubblerul și electroliza. Cea mai mare problemă a mea sunt setările care trebuie făcute. Cum pot atașa și regla electrolizorul la motorul de kart? Evident, cu siguranță nu este la fel de complicat ca și creierul motor pe care îl păcălești cu înșelăciunile, impresionant.

Iată câteva informații utile:
- Motorul de kart este un Honda Gx200 standard
- 197 cmc
- 6.5 CP
Link către o imagine a motorului: http://bricolage-jardin-chauffage.vivastreet.com/outillage-jardinage+domerat-03410/moteur-honda-gx-160-neuf--gx-120--gvxv160/13344877

Evident, dacă sunteți interesat, vă voi da un raport despre progresul proiectului meu folosind fotografii și videoclipuri. Și în timp ce întâmpin dificultăți, sper că mă puteți ajuta.



Deci, vă mulțumesc tuturor,
Karltechno96


Care este relația dintre electrolizator și motorul Kart?

Parcă mă întrebam despre relația dintre rafinărie și motorul mașinii mele pe benzină ......
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 879
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: Motor Go-Kart și HHO: Ai nevoie de o mână!




de Gildas » 23/10/12, 18:52

Karltechno96 a scris:Așa că am decis să fac un kart cu hidrogen


Alimentat cu hidrogen 100%?
0 x
fachir
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 192
Înregistrare: 07/05/07, 12:34
x 5




de fachir » 23/10/12, 20:56

După cum a explicat Dédé, într-un stil foarte Dédé, este mai interesant din punct de vedere al performanței să alimentezi un motor electric direct din baterie.

Acest lucru este adevărat, forțându-vă să vă regândiți proiectul.

Lanțul de randament este cu adevărat crucial și oferindu-vă ordine de mărime, veți putea aprecia primele sfaturi ale lui Dédé.

În cazul unei mașini electrice avem:
Pentru baterie 70% pentru încărcare-descărcare și 95% din eficiența mașinii electrice sau 67%
Pentru Kart-ul dvs., adăugați producția de H² și un motor termic deloc adecvat în lanț. Sistemul dvs. furnizează motorul termic direct cu H² (20% foarte optimist). Acest H² produs prin electroliză portabilă trebuie să aibă un randament <40%. Se obține un randament de - 10%.

Trebuie să vedem H² ca un vector energetic de tip benzină sau gaz.

Aici, purtătorul dvs. de energie este bateria.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/10/12, 23:14

nu este nevoie să calculați randamentul: oricum este zero! întrucât un kart nu dă energie utilă: consumă doar

există karturi electrice ... dar sunt mașini de ucis baterii, cu baterii destul de mici, care sunt golite și încărcate prea repede

vechiul bun motor pe benzină poate fi cea mai economică soluție

hidrogenul poate fi folosit pentru a vopsi kartul verde ... dar pentru asta problema nu este electrolizorul, ci compresorul pentru al pune în sticle la 200 bar ... fără a-l amesteca cu oxigenul pentru a evita a fi futut tare .....

dacă hidrogenul ar fi o soluție bună, ar fi mai bine să-l folosiți în fiecare zi în mașină decât din când în când cu karturi
0 x
Karltechno96
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 20/10/12, 20:06




de Karltechno96 » 23/10/12, 23:32

În primul rând, vă mulțumesc că mi-ați răspuns atât de repede!

Deci, voi încerca să răspund la toate întrebările.

Ideea motorului panton, care nu este în întregime hidrogen, ci mai degrabă un adaos de hidrogen la hidrocarburi, a venit în principal din faptul că lucrez într-un karting, așa că am acces ușor la piese și a durat redus. Ulterior, sunt în mod evident conștient că voi avea un raport negativ de consum, deoarece este mai scump să creez hidrogen decât ceea ce raportează în valoare energetică ulterior. Ideea a venit în principal din demonstrarea faptului că a fost posibilă reducerea gazelor cu efect de seră cu hidrogenul ca substitut.

Atunci știu foarte bine că kartul este o jucărie și, prin urmare, nu foarte verde, dar nu vă pierdeți mințile că am 16 ani, așa că da, vreau să fac proiectul meu interesant și creativ. Scopul este mai presus de toate să demonstreze că este posibil să se înlocuiască, chiar și parțial, benzina cu mai multă energie regenerabilă.

Pentru a continua, întrebarea adăugării unui mic panou solar, sper să-mi răspundeți dacă este posibil să folosiți un astfel de dispozitiv pentru a aduce raportul de consum mai aproape de 0%, de când m-ai prins este că eram în jur - 10%.

Bineînțeles că aș putea face un kart electric, dar ideea hidrogenului mi se pare mai interesantă și mai ales mai originală, deoarece eu și colegul meu de echipă vom fi cu siguranță singurii care vor avea un astfel de proiect la școala mea.

Kart cu hidrogen (parțial), un vis : Mrgreen: , așa cum am menționat, cu siguranță, când eram mică, am auzit acest lucru și am vrut imediat să încerc experiența într-o zi.

Alte întrebări, înțeleg că unii dintre voi au mașini modificate cu un motor pantone sau altele asemenea, cum mergeți pentru a obține un raport de energie pozitiv?

Vreau să restabilesc faptul că nu mă știu, așa că da, este în proiectul meu poate fi regândit. Dacă aveți alte sugestii, deși îmi place ideea de kart, nu ezitați! :)

Pentru robotul mini-foraj, îmi puteți spune mai multe?

Vă mulțumesc din nou mulțumesc tuturor pentru ajutor :)
0 x
Karltechno96
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 20/10/12, 20:06




de Karltechno96 » 23/10/12, 23:36

chatelot16 a scris:nu este nevoie să calculați randamentul: oricum este zero! întrucât un kart nu dă energie utilă: consumă doar

există karturi electrice ... dar sunt mașini de ucis baterii, cu baterii destul de mici, care sunt golite și încărcate prea repede

vechiul bun motor pe benzină poate fi cea mai economică soluție

hidrogenul poate fi folosit pentru a vopsi kartul verde ... dar pentru asta problema nu este electrolizorul, ci compresorul pentru al pune în sticle la 200 bar ... fără a-l amesteca cu oxigenul pentru a evita a fi futut tare .....

dacă hidrogenul ar fi o soluție bună, ar fi mai bine să-l folosiți în fiecare zi în mașină decât din când în când cu karturi


Tocmai am văzut răspunsul tău! interesant de știut, astfel încât să putem elimina ideea kartului electric.

Într-adevăr, hidrogenul a fost folosit pentru a „vopsi kartul verde”, pentru a-l face mai verde. În ceea ce privește bomboanele, nu este posibil să creați hidrogen pe măsură ce mergeți?
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 108