EGR și dopajul apei

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
arbizon
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 18/10/05, 22:49

EGR și dopajul apei




de arbizon » 20/11/05, 03:49

Bonjour un tous

Încerc să-mi sporesc motorul de ford transit cu apă. Este un model din 1997, cu 2,5 litri de cilindree!

Deocamdată fac un inventar al problemelor de rezolvat, realizarea va urma dacă este posibil

La admisia acestui vehicul, între filtrul de aer și galerie există un EGR cu o supapă de accelerație, tuburi, membrană de vid pentru a permite reciclarea unei părți din gazele de eșapament.

Conform celor pe care le-am putut găsi pe net, scopul acestui sistem este de a trece o mică parte din gazele de eșapament fierbinți în admisie și de a opteni o combustie (mai puțin poluantă) !!

Dacă cineva are informații despre acest subiect, mă interesează, deoarece am probleme cu înțelegerea operațiunii și, mai mult, nu îmi va fi mai ușor să introduc gazele Pantome în tubulatură.

Nu este ușor să faci o fotografie în acest loc, dacă ajung acolo o postez aici

De citit ... mulțumesc :D
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 20/11/05, 06:54

bonjour
Supapa ERG se numește în mod greșit reciclarea gazelor de eșapament
dar rolul său, și nu chiar acela, este o injecție de gaz
((inert)) pentru a reduce temperatura de ardere și pentru a reduce noxele.
Pentru un motor diesel nu este un succes acest principiu este mai degrabă o modalitate de legalizare pentru o ușoară reducere a poluării, o injecție cu apă de panton la acest nivel este mai eficientă

Mai întâi va trebui să știți dacă vehiculul dvs. este turbo sau atmosferic
Dacă este turbo, va fi dificil să luați această intrare pentru aburul de panton, deoarece la acest nivel nu mai aspiră când turbo-ul este în funcțiune.
În ansamblul meu pe benzină Chevrolet, am condamnat supapa REG
și a folosit această orificiu de intrare în tubulatură pentru a intra în gazul panton doping al, apă.
Pe motorină am condamnat supapa ERG, dar mi-am făcut intrarea în panton chiar înainte de turbo pentru a avea o depresie bună.

Supapa ERG C este un mod simplist pe care producătorii îl pot găsi pentru a se conforma standardelor anti-rezoluție.
Dopajul cu apă este net superior unei supape ERG.
André
0 x
arbizon
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 18/10/05, 22:49




de arbizon » 20/11/05, 18:48

Bună ziua André,

Vehiculul în cauză este atmosferic! Injecție directă (280 bari) Încărcat permanent, deoarece este echipat cu autoutilitară (echipamentul de casă este solid, dar puțin greu), 10.48 L / 100 Km în cele mai bune zile!

Deoarece are un motor mic, 76Cv pentru 2.5 litri de cilindree. Trebuie să-l păstrați în turnuri pentru a merge corect. Fără turbo, cred că este un candidat ideal pentru pantomă !!

Acestea fiind spuse, îl folosesc în fiecare zi pentru job, așa că ... trebuie să studiezi sistemul înainte de orice DIY

În revizuirea tehnică, se observă într-adevăr că sistemul EGR a fost adăugat pentru a reduce ratele de ??? , și că motorul pierde 4 CP în acest proces!

Știu că într-o adaptare pantomică reziduurile poluante sunt mult mai reduse decât în ​​cazul tuturor celorlalte sisteme (din câte știu eu) !!! Acesta este motivul pentru care mă motivez să fac acest doping cu apă, pentru că dacă putem reduce poluarea vehiculului meu, reducând în același timp consumul acestuia ... mi se potrivește perfect când să măresc puterea Nu cred că cu un motor atât de slab (76 CP) și chiar cu o îmbunătățire clară, nu aș avea sigur un Ferrari !!!

Prin urmare, nu aștept nimic de la un posibil câștig de putere, mă târăsc pe drum, dar nu am fost niciodată fulgerat pentru moment !! dar hei, în ritm sau merge în Franța, nu vor întârzia să aibă fotografia mea! Dar acesta este un alt subiect !!!

Pentru a reveni la EGR în cauză, am demontat puțin acest aprem pentru a putea vedea mai îndeaproape acest rahat. Există într-adevăr o supapă fluture conectată la comanda clapetei de accelerație de pe pompa de injecție, apoi o intrare a gazelor de eșapament, vizibilă pentru ochi, deoarece este plină de funingine la acest nivel. :x O membrana mica pe varf si voila !!!

Cred că acest EGR va dispărea în favoarea unui con de venturi, este în opinia mea cel mai bun loc pentru a realiza intrarea gazelor Pantomes și chiar poate fi menținerea clapetei de accelerație care reduce intrarea aerului din filtru

Vezi poza dacă reușesc să mă alătur ..... ei bine nu, nu pot, voi merge să citesc FAQ pentru asta

@ + Arbizon
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/11/05, 00:38

Bună, Arbizon
De asemenea, cred că aveți vehiculul potrivit pentru un panton, nu din aceleași motive ca și injecția directă, atmosferică, ci pentru că este un mic motor cu puteri reduse pentru a trage acest tip de vehicul, deci un motor care vă forțează. abordarea tractoarelor
motorul nu este defect și încă este în căutare.
În ansamblul meu Mercedes 3litres j, am avut o performanță mai bună atunci când am pus roți mai mari în spate și dacă aș găsi un diferențial cu un raport mai mare sunt sigur că ar îmbunătăți pantonul, un astfel de motor nu forțează suficient la 110kmh de aici, performanța slabă a reactorului, producătorii au ales să producă vehicule diesel care se apropie de performanțele mașinilor pe benzină și acest scop ne-a afectat cu un panton, prea mult RPM pentru puterea mică dezvoltată.
Observăm acest lucru când conducem pe un deal. sau dacă tragem o remorcă.
Supapa ERG pe un motorină este de cele mai multe ori complet murdară, este un plasture pe un picior de lemn, un panton de apă în aceeași gaură se va descurca mult mai bine. chiar și în primele zile când mă rostogoleam în covor, prietenul meu care se lipea de mine în spate, mi-a spus că iese din praf de funingine. (cu apă curăță întregul motor și conducta.)

André
0 x
arbizon
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 18/10/05, 22:49




de arbizon » 21/11/05, 23:39

Bună ziua André,

Am probleme cu exprimarea!

Într-adevăr, din ceea ce am citit despre cele mai bune performanțe ale vehiculelor care funcționează deja în pantom, este întotdeauna cu mașinile în care se solicită cu adevărat motorul că este cel mai bun.

Cred că un vehicul cu un motor mare este mai dificil de „calibrat” în pantom, deoarece pur și simplu îi lipsește efortul, schimbul de căldură mai puțin la nivelul reactorului, de exemplu, este suficient pentru a reduce permisul pe care îl scrieți singur Nu știu pe ce postare!

Din această observație, absența turbo-injecției directe cu presiune mai mare decât în ​​unele motoare diesel, îmi spun că vehiculul meu este un candidat bun.

Realizarea ne va spune, dar nu imediat!

în afară de EGR care îmi pune o problemă, există și un nivel constant în buleur, de multe ori fac munte, deci acest nivel constant este important!

Dacă găsesc timpul, voi demonta acest EGR ..... pentru a vedea interiorul .... aș vrea să știu exact ce rol joacă acest menbrane în vârf, comparație înainte după puțin ...

Va urma

Arbizon
Moș Crăciun nu uita de cutia mea de instrumente, mulțumesc)







0 x
albertalbert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/02/07, 17:26
Locul de amplasare: 7811 ARBRE (ATH) - Belgia

ford transit și pantone




de albertalbert » 23/02/07, 15:32

salut tuturor!

Sunt interesat de procesul de pantone de câteva luni

Am o injecție atmosferică directă de tranzit 1994D din 2.5

am dat peste discuțiile dvs. din 2005 pe acest subiect, aș dori să știu dacă acest proiect a avut o continuare

la rândul meu, intenționez să lucrez cu un GV


a+

Bertrand
0 x
Bertrand
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 23/02/07, 18:14

salut

pe mașina dvs. nu există nicio problemă, va funcționa, dar cu un model de carburator veți obține aceleași rezultate luându-vă capul de 10 ori mai puțin decât cu un GV: lol: : Lol: : Lol:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
albertalbert
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 21/02/07, 17:26
Locul de amplasare: 7811 ARBRE (ATH) - Belgia




de albertalbert » 27/02/07, 11:43

pentru ZAC

Am consultat forum econologie privind asamblarea unui mini carbu în loc de GV.
nu pare ușor să-l dezvolt, având în vedere toate „rețetele” pe care le-am citit.


pentru ARBIZON și toți ceilalți

Căutam să obțin elemente de realizări pentru a nu trebui să încep de la zero (și să trec prin tot felul de etape în stil: „pentru a ieși dintr-un labirint trebuie doar să te ciocnești de ziduri și să speri să rămâi suficient de viu) perioadă lungă de timp").

Voi continua să-mi dezvolt proiectul.
Mă gândesc să încerc ceva care să se conecteze la admisia de evacuare a colectorului (alimentarea sistemului EGR).

pe de altă parte, după ce am recitit un experiment referitor la crăparea uleiului, am constatat că acesta avea o asemănare cu ansamblul reactorului Pantone.
dacă asta îți gâdilă inspirația ...
principiu: uleiul este încălzit într-o eprubetă, apoi vaporii sunt trecuți printr-un eprubet care conține lână de fier - acest eprubet este încălzit și la nivelul dopului de lână de oțel, vaporii „distilați” se aprind la ieșire.

vezi fișierul Excel pus pe forum : cracking_petrole_at_the_laboratory

dacă cineva are ceva să-mi trimită

merci
0 x
Bertrand

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 81