elevii din clasa pregătitoare solicită contactul

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
john73
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 26/09/05, 19:24




de john73 » 26/09/05, 20:07

Bonjour à tous,
Suntem doi elevi în anul II de clasă pregătitoare în Savoy (2) (liceu monge) și pentru subiectul nostru de studiu (TIPE) anul acesta am ales PMC-Pantone.

Din lipsă de timp nu îl putem construi.
Pentru studiul nostru trebuie să ne concentrăm asupra unui punct mai precis decât întregul sistem în sine, care ar fi o nebunie pentru noi (lipsa de timp și mai ales de cunoaștere).

Prin urmare, căutăm oricine din regiunea Rhône Alpes care a creat sistemul și multe altele, pentru a putea crește în mod corespunzător cunoștințele noastre globale și mai fine despre sistem (și, poate, pentru a efectua
măsurători și citiri ulterioare). Astfel, sperăm să putem defini direcția și scopul precis al studiului nostru.
Putem călători în toată regiunea Rhône-Alpes.

<_
0 x
skyfish
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 16/04/05, 23:24




de skyfish » 27/09/05, 08:57

salut John, încă nu am montat un panton, dar voi merge la Mérindol sâmbăta viitoare pentru a vedea ce se face acolo; + Tocmai am cumpărat un 4X4 cu un motor diesel mare de 2.8l deja foarte avansat ca vârstă și km; va funcționa în curând cu ulei și va studia posibilitatea adăugării unui panton, pentru experimentare.
Dacă nu altceva, aș vrea să iau în considerare să merg mai departe cu tine.
Ține-mă la curent.
la +
Luc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 27/09/05, 12:29

Cred că există toată documentația necesară pentru munca ta pe site ....
0 x
john73
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 26/09/05, 19:24




de john73 » 27/09/05, 16:44

skyfish a scris:salut John, încă nu am montat un panton, dar voi merge la Mérindol sâmbăta viitoare pentru a vedea ce se face acolo; + Tocmai am cumpărat un 4X4 cu un motor diesel mare de 2.8l deja foarte avansat ca vârstă și km; va funcționa în curând cu ulei și va studia posibilitatea adăugării unui panton, pentru experimentare.
Dacă nu altceva, aș vrea să iau în considerare să merg mai departe cu tine.
Ține-mă la curent.
la +
Luc

> Luc vă mulțumesc pentru propunere, țineți-ne la curent cu experimentarea pantonei, deoarece ar fi interesant să aveți un alt aspect și mai mult asupra creării sistemului și a experimentării acestuia știind că nu vom avea timp să configurați noi înșine sistemul.
0 x
john73
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 26/09/05, 19:24




de john73 » 27/09/05, 16:45

este adevărat că nu am fost foarte explicit (sau chiar nu chiar) dsl.
Mai exact aș dori să întâlnesc oameni care au configurat sistemul și îl au încă în funcțiune pentru a avea acces la un sistem real (pentru că nu ne putem imagina să recreăm sistemul pentru noi), pentru a efectua poate anumite măsurători fizice pe acesta; ceea ce ar fi interesant pentru noi (pentru a adăuga la studiul nostru).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 28/09/05, 11:15

salut john73

Sunt în regiunea Saône et Loire și dacă aveți nevoie de o fotografie sau informații despre editarea mea (aut9 pe http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite/Re...lPMCPantone.htm ) Sunt ok
a-l vedea pe loc înseamnă a discuta dacă nu există media și dacă anonimatul păstrează

pentru skyfish
merindol este departe, dar în pagini (http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite ... antone.htm)
veți găsi mai multe realizări de spad și copie de spad mult mai bine și mult mai ușor de realizat, deoarece pentru a sudura unul sau trei u pentru reactoare trebuie să fiți un campion încoronat al sudurii pentru a nu face scurgeri (a se vedea tr23)
există o altă soluție pentru a evita această problemă
0 x
skyfish
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 16/04/05, 23:24




de skyfish » 28/09/05, 17:20

mulțumesc rezut, am petrecut mult timp studiind întrebarea pe web și în special pe paginile pe care le indicați; Merg la Mérindol mai mult pentru a beneficia de experiența lor decât pentru a-i descoperi „produsul”. Învățăm adesea lucruri „în direct” care nu sunt înregistrate. Dar este sigur că există și alte soluții decât ale lor.
anonimatul, zici? Îl respect și îl voi respecta dacă ar trebui să ne întâlnim, dar sincer crezi că ai ceva cu care să-ți reproșezi astăzi doar să vrei să miști lumea într-o altă direcție?
la +
: ph34r:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 29/09/05, 13:12

salut skyfish

anonimatul nu este pentru dvs. (membrii ecologiei), ci mai degrabă pentru a evita să aveți jurnaliști care, în cea mai mare parte, se gândesc mai mult la imaginea lor decât să facă un reportaj demn de acest nume fără a atribui meritul proiectant al proiectului și nu pantone și experimentatorii care suntem și nu vreau să fiu deranjat în niciun moment
trebuie montat, desigur, dar nu oricine, sunt destule exemple pentru moment
Mă bucur să conduc puțin mai puțin murdar și să câștig profit făcând ansambluri pe tractoare sau altele în schimbul altor servicii
principalul lucru fiind că mass-media începe să vorbească despre asta (din nou în această dimineață pe 2), astfel încât cât mai mulți oameni să poată fi interesați de ea și să facă același lucru pe cont propriu, pentru că, cu cât suntem mai mulți, cu atât planeta va fi mai bună
rezut
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 29/09/05, 13:31

anonimatul nu este pentru tine (membrii ecologiei)


anonimatul discredită procesul ... plus că nu este foarte curajos din partea persoanelor în cauză. Personal nu m-am ascuns niciodată după un nume real, dar nu știu unde aș fi astăzi dacă aș fi făcut-o ...

principalul fiind că mass-media începe să vorbească despre asta (din nou în această dimineață pe 2)


Chiar așa ? Nu sunt deloc conștientă ... Este pe pantone?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 29/09/05, 14:07

anonimatul discredită procesul ... plus că nu este foarte curajos din partea persoanelor în cauză. Personal nu m-am ascuns niciodată după un nume real, dar nu știu unde aș fi astăzi dacă aș fi făcut-o ...


așa cum am spus, nu vreau să fiu em ... de jurnaliști, dar oamenii interesați să copieze sistemul sunt bineînțeles bineveniți;)

Chiar așa ? Nu sunt deloc conștientă ... Este pe pantone?


Nu știu dacă au dat numele de pantone, nu l-am văzut, dar este unul dintre colegii mei de lucru care știe că am instalat acest sistem pe mașina mea care mi-a spus despre asta. era pe numărul 2 în ziarul de dimineață în jurul orei 7 dimineața, vorbeau despre vapori și consum redus. Nu știu mai multe
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142