TPE experiență

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Ghorg
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 29/11/05, 13:29

TPE experiență




de Ghorg » 29/11/05, 13:31

Buna ziua tuturor!

Suntem noi în acest sens forum și ne permitem să postăm acest fir pentru a vă pune o întrebare pentru TPE-ul nostru.

Am vrut să lucrăm la motorul cu apă, dar nu știm ce experiență să facem.

Căutăm o experiență fezabilă pentru studenții din primul S.

Vă mulțumesc anticipat. 8)

PS: Dacă nu am fi foarte specifici, vă rugăm să ne cereți mai multe informații.
PS2: Dacă acest mesaj nu a fost postat în corect forum, nu ezitați să îl mutați :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 29/11/05, 14:25

hi
Dacă poți avea câteva instrumente și nu ai mâinile stângi :P pantonul este ușor de realizat (dar nu este un motor cu apă).
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 29/11/05, 21:42

Din moment ce sunteți pe doi forums Îți dau același răspuns de două ori.
Aș dori să vă informez că nu ar trebui să vorbim despre un motor cu apă în cazul reactorului Pantone. Motorul nu va funcționa cu apă. Reactorul Pantone nu este magic, nu transformă apa în combustibil. Apa injectată sub formă de ceață supraîncălzită la admisie va fi utilizată pentru a îmbunătăți arderea și a reduce astfel consumul de combustibil și poluarea emisă de motor.
Există două posibilități în cazul Pantone. Fie funcționează un motor stabil, de exemplu un generator. Sau un motor cu turație variabilă. Primul caz este 100% Pantone. Combustibilul și apa sunt trecute prin reactor. Al doilea caz este doparea cu apă în care doar apa este trecută prin reactor, combustibilul alimentează motorul în mod tradițional. 90% din ansambluri sunt dopaje cu apă, deoarece este mai ușor de făcut pe motoarele auto. 100% Pantone este montat în principal pe motoare de tip tuns iarba mici, deoarece este dificil de realizat o gamă largă de funcționare a motorului. La rândul meu, am pus mai întâi ansamblul pe site-ul Quant'homme .com. Este ușor de făcut pentru studenți, cu excepția câtorva suduri. Este un cuvânt 100% Pantone. Această soluție face posibilă înțelegerea sistemului. Cu toate acestea, în acest caz, motorul va funcționa numai cu vapori de benzină și apa va servi doar pentru a face spectacolul. Lasă-mă să explic. Apa și benzina vor fi în același rezervor. Benzina se va evapora înainte de apă. Motorul va funcționa 10 minute cu vapori de benzină, apoi se va opri. Este impresionant de văzut, deoarece puteți pune 80% apă în ea, atâta timp cât adăugați benzină proaspătă. Soluția este de a monta un carburator pentru benzină pe un Tee de cealaltă parte a Tee-ului este conectat un bubbler încălzit la 80-90 °. Clocotirea are loc prin vid în aer liber și nu prin reciclarea evacuării. Produsul mixt de benzină și apă la 80 ° trece în reactor și este aspirat în admisie. Folosiți montajul disponibil pe site și faceți această editare și cred că va fi mai interesant de studiat. În cele din urmă, iată ce cred.
0 x
Trăiască tpe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/01/06, 17:04




de Trăiască tpe » 31/01/06, 12:01

Hi!
De asemenea, facem un tpe pe acest subiect și am dori să avem câteva informații despre dispozitivul pantone:
- Numărul octanic al amestecului care iese din panton
- Explicații simple despre funcționarea sa generală.
Vă mulțumim anticipat!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 31/01/06, 12:15

Trăiască tpe a scris:Hi!
De asemenea, facem un tpe pe acest subiect și am dori să avem câteva informații despre dispozitivul pantone:
- Numărul octanic al amestecului care iese din panton
- Explicații simple despre funcționarea sa generală.
Vă mulțumim anticipat!


1) Dacă aș avea octanul, ar fi trecut mult timp de când îl voi spune pe economie .... Mă surprinde că un TPE simplu necesită date atât de precise ....

2) Pentru explicații simple puteți începe cu: https://www.econologie.com/c-est-quoi-le ... -1313.html
Dernière édition alin Christophe 04 / 12 / 08, 10: 32, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1




de asgard os tyr » 31/01/06, 20:27

Dacă sunt atât de teoretice, cât de practice!?! 8)
0 x
Trăiască tpe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/01/06, 17:04




de Trăiască tpe » 16/02/06, 16:59

Nu aveți câteva idei care să ne ajute în tpe?
Problema noastră este: Cum modifică dispozitivul Pantone funcționarea unui motor convențional cu ardere internă?

De exemplu, vom avea nevoie de câteva calcule legate de motor.
0 x
popaul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 16/10/05, 17:48
Locul de amplasare: La nord de Lyon> Villefranche




de popaul » 16/02/06, 18:16

ar trebui efectuat un sondaj pe TPE pe Pantone: am aproximativ 4 ...
Este bine, face cunoscut sistemul 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 17/02/06, 15:13

Trăiască tpe a scris:Nu aveți câteva idei care să ne ajute în tpe?
Problema noastră este: Cum modifică dispozitivul Pantone funcționarea unui motor convențional cu ardere internă?

De exemplu, vom avea nevoie de câteva calcule legate de motor.


Iată o întrebare că este bună! Latura distractivă a TPE-ului tău este găsirea cu exactitate a răspunsului. Începeți cu jocul cu ansamblul dvs., luați măsurătorile și anunțați-ne. Multumesc anticipat.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 146