Fundația Altran și Gillier-Pantone?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Osiris
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/12/07, 23:54

Fundația Altran și Gillier-Pantone?




de Osiris » 06/02/08, 00:07

Bonjour à tous

Aici vin aici să vă povestesc despre un proiect care cred că poate aduce o mulțime comunității pantone / guillier pantone.
Într-adevăr, o bună oportunitate este oferită tuturor celor care doresc să difuzeze și să încerce să pună Guillier Pantone pe scena națională sau internațională ...

": idee:" Permiteți-mi să explic, în fiecare an Fundația Altran organizează un concurs de inovare cu scopul de a sprijini, prin acordarea unui Premiu, inovația bazată pe tehnologie în serviciul interesului general, într-un domeniu de aplicare care variază în fiecare an.

Și anul acesta tema cred că ne privește pe mulți dintre noi, deoarece este „Reducerea concentrației de CO2 în atmosferă: provocarea noastră tehnologică!” "

pentru a face cursul, este vorba de prezentarea unui proiect care răspunde la următoarele citate:
-1- "candidatul trebuie să demonstreze că proiectul
pe care îl prezintă în cadrul Premiului prezintă o utilitate de interes general, un caracter inovator și o posibilă aplicare pe termen scurt sau mediu ”.
-2- „Candidatul va trebui să sublinieze caracterul inovator, în comparație cu stadiul tehnicii și tehnologia pe care o folosește. Această tehnologie trebuie să fie inovatoare fie în principiu, fie
în aplicația care este făcută din ea (în cazul în care tehnologia utilizată este deja dovedită). "
-3- „Candidatul trebuie să demonstreze fezabilitatea tehnică și financiară a proiectului său. "

Citind aceste câteva rânduri, cred, desigur, că un Guillier Pantone are toate șansele sale, având în vedere simplitatea sa și primele performanțe (pentru a dovedi desigur, dar acesta este obiectivul prețului: mijloacele financiare și tehnologice pentru un an, astfel încât laureat își poate dezvolta proiectul)

în mod concret, este vorba de prezentarea unui fișier cu:
-o descriere tehnică și funcțională
-descrieți în ce proporție proiectul poate reduce nivelul de CO2 din atmosferă
-care provocare tehnică rămâne de depășit ...

Termenele sunt destul de scurte (depunerea cererilor până cel târziu la 7 aprilie 2008), dar cred că prin înființarea unei echipe de câteva suflete motivate putem construi un caz solid susținut de o demonstrație care arată fezabilitatea în timp. ..

Cred că dopajul cu apă răspunde într-adevăr la această preocupare care este încălzirea globală legată de arderea fosilelor într-un mod foarte simplu.

Cred sincer că există aici, pentru toți cei care sunt convinși de ceea ce poate aduce acest proces și care sunt dornici să-l difuzeze, o oportunitate reală.
Ceea ce facem cu toții pe acest site în jurul acestui proces nu are niciun interes / impact asupra mediului, cu excepția cazului în care există o utilizare în masă și, prin urmare, industrializare și nu este rămânând în propriul garaj. pentru a face ediția pe care o vom ajunge acolo. Cred că trebuie să insistăm și să o distribuim prin inițiative precum aceasta.

Toată lumea își poate face propria idee accesând site-ul:
http://www.fondation-altran.org/DevSite ... 3075864833

Oz
0 x
„Când omul a împușcat ultima
copac, prins ultimul pește, poluat
ultimul râu atunci va pleca
rețineți că banii nu pot fi consumați ".
Proverb proaspăt american
Osiris
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/12/07, 23:54




de Osiris » 06/02/08, 00:31

Nu vreau să îmi fac primul mesaj prea lung aici este restul:

Voi încerca să anticipez câteva întrebări pentru cei mai sceptici (și așa cum spune Camel: „Un sceptic este cineva care nu suspectează nimic.” ...)

-Q1: Mai multă publicitate sau o cutie care încearcă să fure procesul de unul singur ????

Altran cheltuie mii de dolari pe an pentru publicitate și alte tipuri de marketing, așa că nu au nevoie de mine pentru asta.
Fac asta pentru că cred că poate ajuta la publicitatea acestui proces care merită anonimat.

Scopul este mai degrabă diseminarea și aducerea în atenția publicului larg pentru a vedea industria, altele decât cele pe care le știm cu toții (și cărora nu le pasă în mod real ...) decât să mergi și să câștigi premiul (chiar dacă cred că acest proces are toate șansele sale)

-Q2: Faci parte din compania Altran?
Da, sunt inginer la Altran care organizează acest premiu prin fondarea sa (și acesta este principalul motiv pentru care nu pot participa direct și nu îmi lipsește dorința după ce am studiat pantonul studiat și derivații săi).
PS: angajații pot însoți doar un candidat și îl pot ajuta să alcătuiască dosarul.

-Q3: De ce nu te prezinți?
vezi întrebarea anterioară ': mrgreen:'
+ Cred că unitatea este forța „8)” și, prin unirea în jurul obiectivului precis, va putea avansa cercetarea noastră mai rapid, pe de o parte, și va face cunoscut procesul unui număr mai mare de părți din domeniul de aplicare mass-media.


-Q4: "De asemenea, presupun că fundația Altran nu este sigur pregătită să finanțeze cercetări bazate pe ... domeniul public ..." ???

vezi punctul2-
„Această tehnologie trebuie să fie inovatoare fie în principiul său, fie în aplicația făcută din aceasta (în cazul în care tehnologia utilizată este deja dovedită). "

Tehnologia poate fi deja cunoscută pentru a fi văzută în domeniul public, ceea ce contează este că aplicația este inovatoare din câte știu, niciun producător de mașini sau industriale nu folosește Guillier Pantone ...

Nu cred că am scos o jumătate din întrebarea care vă poate atinge, nu ezitați.

Oz
0 x
„Când omul a împușcat ultima

copac, prins ultimul pește, poluat

ultimul râu atunci va pleca

rețineți că banii nu pot fi consumați ".

Proverb proaspăt american
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 06/02/08, 10:29

Sunt foarte sceptic și mă îndoiesc că Altran va pune „marmură” într-un proiect bazat pe domeniul public ...

Și atunci ar funcționa pentru toți clienții și angajații săi care lucrează la FAP sau la alt HDI ... Știu puțin modul de raționament al inginerilor, ar fi jignitor pentru ei ... Sper că mă înșel ...

Și apoi, ei cunosc deja sistemul ...
0 x
Osiris
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/12/07, 23:54




de Osiris » 06/02/08, 23:13

Poate că nu am fost suficient de clar, dar nu este pentru Altran să investească în sensul economic al termenului (cu scopul unei rentabilități a investiției) în proiectul câștigătorului competiției.

Nu Altran va lua proiectul câștigător la distanță și îl va dezvolta singur sau al câștigătorului.
Altran nu produce altceva, dar câștigă bani prin închirierea de substanță gri clienților ...

-Candiatul este singurul proprietar și responsabil pentru proiectul său
-Trebuie să vedem această competiție ca o trambulină (dotare = 16000 Euro + suport pentru 1 an), ca un mijloc de a dezvolta și de a începe industrializarea pe termen lung.

O să-mi spui, dar ce are de câștigat Altran în această poveste?
este vorba despre un mecenat și, ca orice companie care face acest tip de operațiune prin fundații, este bineînțeles să fie promovată, o imagine .... prin pariere pe calul potrivit ".

pe scurt, eu personal cred că comunitatea Pantone are totul de-a face cu ea, este vorba de a face lobby pentru acest proces și chiar dacă unii știu deja (industria auto sau alții care nu au niciun interes din câte se știe) nu înseamnă că nu este nimic de făcut ... acest proces va cădea în cele din urmă pe urechile cuiva care va găsi un interes (într-un fel sau altul) și va asigura că este produs în serie, astfel încât publicul larg să poată accesa planeta câștigă) ... știu că sunt optimist ...
există un adevărat entuziasm în rândul investitorilor în ceea ce privește tot ceea ce ține de economia mediului (mulți au înțeles că ecologia ar putea fi profitabilă pentru ei).

Mai mult decât atât, nu sunt convins că mulți cunosc cu adevărat acest proces (și chiar și dintre cei care au auzit despre el, mulți cred că este vorba despre faimoasa utopie a motorului de apă ": răul:" când vedem presa proastă că " a fost devotat acestuia, nu este surprinzător.
Pe scurt, multe de făcut înainte ca acest proces să fie cunoscut și să fie luat cu seriozitate ...

A+

Oz
0 x
„Când omul a împușcat ultima

copac, prins ultimul pește, poluat

ultimul râu atunci va pleca

rețineți că banii nu pot fi consumați ".

Proverb proaspăt american
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/02/08, 10:24

Înțelegem interesul lucrului, dar în practică este mai problematic:

a) cine ar fi candidatul (personal acest lucru nu mai este posibil)? Nu sunt în favoarea unei singure persoane care participă la proiect.

b) sistemul NU aparține acestui candidat, ci unei întregi „comunități” (chiar dacă sună cam sectant ca nume ...) cu alte cuvinte: principiul este în domeniul public

c) câți candidați există? Varsta medie? Câți câștigători (dacă nu singur)

Știți că există deja companii care vând truse ... inclusiv una într-un mod foarte serios ... O căutare rapidă pe forums și le veți găsi numele ...

Nu cred că marii industriali sunt interesați vreodată de sistem altfel ar fi deja pe el ... cu excepția, desigur, dacă vor să păstreze chestiunea pentru „mai târziu”?

ps: când spun că sunt deja pe el, nu este în vânt ... Am fost deja contactat de oameni din Altran (sau de un concurent pe care nu-l cunosc) și datează din 2005 ...
0 x
Osiris
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/12/07, 23:54




de Osiris » 08/02/08, 15:33

Christophe a scris:
a) cine ar fi candidatul (personal acest lucru nu mai este posibil)? Nu sunt în favoarea unei singure persoane care participă la proiect ....

b) sistemul NU aparține acestui candidat, ci unei întregi „comunități” (chiar dacă sună cam sectant ca nume ...) cu alte cuvinte: principiul este în domeniul public
....


a) + b):
Sunt complet de acord...
Acesta este motivul pentru care propun să ne organizăm pentru a prezenta un proiect comun în numele comunității Pantone (sub forma unei echipe de voluntari motivați), deoarece competiția este deschisă atât persoanelor fizice, cât și asociațiilor sau laboratoarelor ... nu există nicio restricție în acest sens latură).
Încă o dată obiectivul este mai mult de a promova acest proces decât de a concura cu Renault sau Peugeot ... și de a atrage atenția (altor jucători) asupra acestei alternative la toate cercetările lor complicate și nu foarte eficiente (management electronice, FAP ...) cu privire la reducerea consumului în curs de desfășurare ... pe scurt, există alte soluții și oamenii ar trebui să le cunoască.

Christophe a scris:c) câți candidați există? Varsta medie? Câți câștigători (dacă nu singuri) ....


este o competiție deschisă tuturor, de la 7 la 77 de ani 8) (mai degrabă de la 18 la 77 de ani). Desigur, va fi un singur câștigător, dar cred că este scopul unei competiții ... dar dacă credem în ceea ce facem, unde este îngrijorarea?
Christophe a scris:Știți că există deja companii care vând truse ... inclusiv una într-un mod foarte serios ... O căutare rapidă pe forums și le veți găsi numele ...

Nu cred că marii industriali sunt interesați vreodată de sistem altfel ar fi deja pe el ... cu excepția, desigur, dacă vor să păstreze chestiunea pentru „mai târziu”?
) ....

Dacă le-am forțat (indirect) să o scoată mai devreme ... ??
În orice caz, îmi este greu să mă resemnez ...

Am doar o întrebare pentru tine Christophe (și pentru toți cei care se simt preocupați):
Cum vedeți viitorul acestui proces ... credeți că oamenii ca comunitatea Pantone pot juca un rol, astfel încât această tehnologie să fie folosită de publicul larg pentru a reduce poluarea?
@+
Oz
0 x
„Când omul a împușcat ultima

copac, prins ultimul pește, poluat

ultimul râu atunci va pleca

rețineți că banii nu pot fi consumați ".

Proverb proaspăt american

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196