Generator de abur sau bubbler?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2

Generator de abur sau bubbler?




de să se alăture » 09/04/07, 20:30

Salutare tuturor, redeschid aici o postare dupa cea de pe timone pentru ca ma pregatesc sa trec la VW combi. Am discutat puțin despre subiect cu Pitmix despre alegerea unui sistem de barbotare sau a unui sistem generator de abur. Am dezvoltat această diagramă pentru sistemul de barbotare. Vei vedea ca este simplificat!!!! : Cheesy:

https://www.econologie.info/share/partag ... ombi79.bmp

Am urmărit munca lui Didier și Michel pe mercos și este foarte interesantă. Primul avantaj consta desigur in a avea un sistem care produce abur de la inceput, ceea ce nu este cazul barbotorului.
Cu toate acestea, câștigul în consumul de combustibil nu este enorm, producția de abur ar fi insuficientă cu un GV? În timp ce un barbotator, odată fierbinte, permite transformarea unei cantități mari de apă în picături. În cele din urmă, câștigul de poluare pe un model GV trebuie să fie semnificativ mai rău decât un sistem de barbotare? deoarece gazele nu sunt refolosite.
Nu putem reduce barbotorul la minimum (0,5 L) și folosim un tub spiralat în partea inferioară a barbotorului perforat cu o multitudine de găuri mici care favorizează o conducere optimă a căldurii către apă și astfel să obținem barbotare omogenă (vă permite să evitați marile? bule și, prin urmare, amestecare etc.)

Astept parerea ta in legatura cu acest subiect si experienta ta, multumesc

PS: vehiculul este un VW plat 4 1600 cm 3 cu aproximativ 164000 km, racit cu aer.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 09/04/07, 20:43

salut

carbohidrați; ocupă mai puțin spațiu : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 09/04/07, 20:57

Bună Zac, nu m-am gândit încă la întrebarea carburatorului pentru că nu am avut timp să mă uit la ea, dar de ce nu?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 09/04/07, 21:12

bonjour
abur pentru un motor mic ca acesta nu cantitatea, ci calitatea il face sa functioneze..
indiferent de metoda, nu este necesar sa se produca mai mult de un litru la 100 km si chiar si asta este prea mult pentru un motor pe benzina.
Barbotator mic, GV, carburator mic, nebulizator... merge pe cel mai simplu in functie de tipul de condus pe care il faci, deplasare foarte scurta, reactorul isi pierde din eficienta indiferent de metoda.. Cu un motor pe benzina mergi la 30% este nevoie ceva de reglat, pentru poluare e altceva..
De altfel, nu cunosc o mașină pe benzină al cărei consum să nu crească semnificativ în condusul urban cu motorul mereu rece.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 09/04/07, 21:15

salut

Am trecut de la barbotator la carburator din motive de spatiu, nu vorbeam de GV atunci, nu vorbeam de Pantone.

gv-ul pare mai compact dar este o adevarata fabrica de gaz.

montezi un pantone pe un 106 sau un kangoo si vei intelege repede despre ce vorbesc.

pentru mine un dopaj pe apa trebuie sa aiba 3 calitati.1 ca merge bine 2 ca trebuie sa punem mana cat mai putin in el 3 ca este cat mai discret.

@+ și o încercare bună
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
să se alăture
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 63
Înregistrare: 07/03/07, 21:29
Locul de amplasare: țara Loirei
x 2




de să se alăture » 09/04/07, 21:58

Ok, de fapt, nu există un model de preferat.
Cred ca voi favoriza un model bubbler chiar daca fac drumuri destul de scurte in weekend (de la 3 la 20 km) vine sezonul de vara si odata cu el toate festivalurile si sarbatorile asa ca risc sa conduc destul de mult mai ales daca functioneaza Pantone!! !! : Cheesy:

În plus, sistemul cu barbotatorul mi se pare mai accesibil pe baza experienței mele. Mă gândesc să folosesc un aragaz ca barbotator. Mi se pare ca va fi perfect: rezistenta la presiune si supapa de siguranta in caz de probleme.Ce parere aveti de ideea tubului spiralat din partea de jos a barbotorului strapuns cu multe gauri? A făcut cineva deja acest tip de configurare, este eficientă? sau efectele asupra temperaturii și vaporizării ar fi destul de neglijabile? multumesc pentru zac-ul tau si André voi tine cont de asta in creatiile mele: cat se poate de simplu si ideea mea
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 180