interesul pentru sistemul pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

interesul pentru sistemul pantone

de jean63 » 09/02/06, 00:25

Extras dintr-un articol din site-ul cuhome în urma unei emisiuni radio pe RMC : Arrow:


DD: " Da, pot să vă spun că Peugeot a fost foarte interesat de sistem acum mai bine de un an și încă nu a existat niciun răspuns. Aparent, acestea sunt foarte discrete, deoarece probabil sunt foarte stânjenite în comparație cu tehnologia HDI, care permite câștiguri de numai 20% și care este foarte sofisticat și care costă consumatorul în altă parte și care aduce bani "
M&S „Trebuie deja să amortizeze investițiile”
DD: „Da”
M&S: „Crezi că dincolo de latura enormă a acestei inovații tehnologice care ar salva o mulțime de oameni și ar permite multă poluare, crezi că în spatele tuturor acestor lucruri, dacă lucrurile nu merg mai departe, este pur și simplu o întrebare de bani? "
DD: „Nu, este și o întrebare politică, știți că nu este nimic mai ușor decât să controlați o populație care rămâne dependentă decât o populație care își câștigă libertatea. Poate că Franța are o rol important de jucat în această privință, la urma urmei, termenul „liber” înseamnă.
M&S: "David, am vorbit despre asta la telefon, dar francezii au fost cei mai avansați în materie, chiar dacă invenția a fost americană?"
DD: " Absolut, Paul Pantone este cu adevărat încântat să constate că există mai mulți pasionați de bricolaj în Franța pe acest sistem care au avansat, în plus, spre surprinderea sa, cu motorul diesel, reactorul său decât în ​​restul lumii. mondială. Deci, iată-ne, în prim plan, aș spune, este adevărat chiar dacă, din păcate, rămâne complet amator și că sunt handymen, aș spune duminică, dar iluminați care se distrează cu acest sistem, dar există încă o sută de fermieri, cel puțin cunoscuți, care l-au instalat deja pe tractoarele lor, pentru că mai întâi sunt foarte fericiți să nu mai polueze - M&S: Desigur! - (majoritatea sunt fermieri ecologici) și evident consumă și mai puțin. "
M&S: „Mulțumesc foarte mult David Dennery, vom încerca să aflăm puțin mai mult, vom organiza un forum, nu ar fi rău să încerci să ajungă la un producător pentru a încerca să aibă, doar avizul său, și atunci putem lansa un apel, poate există ingineri mecanici care ne ascultă în această dimineață, oameni care lucrează la ea, care ne pot contacta și ne sună la 32.16. "
DD: „Foarte bună idee”
M&S: „Trebuie remarcat faptul că acest lucru nu este mistic, de fapt folosim căldura gazelor de eșapament deoarece știm că într-un motor termic 50% din energie se pierde în gazele de eșapament, în căldură și de fapt folosim asta pentru a rula sistemul, așa că nu inventăm energie, folosim ceva care a fost risipit până acum. "

Desigur, în câteva minute de antenă, este dificil să spui totul, în plus, ansamblurile cunoscute sunt încă toate făcute în faza experimentală. Cu toate acestea, este încă necesar să salutăm aceste intervenții repetate în aer și făcute fără un ton viclean, a unui sistem precum PMC-Pantone.
Mai mult decât atât, este dificil să evacuați cu un gest avantajele sistemului, deoarece dovezile de validitate ale acestui proces se află în multiplele experimente care sunt acolo și bine și ale căror rezultate sunt ușor de notat.

Duminică, 18 aprilie 2004, domnul Moreau a realizat la sfârșitul emisiunii un mic „memento Pantone”, afirmând că pe site-ul radio au fost publicate link-uri utile, inclusiv ale noastre și ale celor ale lui Jean-Louis Naudin și Christophe Martz.
et Duminică dimineață, 12 septembrie 2004, ca parte a aceluiași program de radio pe RMC ... cei doi jurnaliști care găzduiesc programul dedicat mașinii, au vorbit din nou despre PMC Pantone, și bine, tot insistând din partea serioasă a subiectului. Nu am primit programul, dar unul dintre prietenii noștri ne-a dat un raport despre acesta și se pare că ministrul în cauză va fi contactat (dacă nu a fost deja făcut de când a fost anunțat), presupunem că acesta nu este un cuvânt ușor.

De fapt, ar trebui să existe mai mulți miniștri în jurul microfonului, deoarece utilizarea irosită a hidrocarburilor este un subiect care afectează multe domenii ale economiei, așa că mulți miniștri, în cele din urmă, ar trebui să fie logic ...


Deduc că Peugeot își apără pre-pătratul HDI din motive de investiții și financiare. Singura modalitate de a ști ce se întâmplă este să poți contacta un fost executiv PSA (care a fost concediat de preferință) și care vrea să dezvăluie realitatea despre intențiile PSA.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

de jean63 » 09/02/06, 11:26

Și tu ce părere ai despre intențiile PSA și de a renault în alte părți?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 09/02/06, 11:30

Foarte interesant, dar cine sunt vorbitorii? DOMNIȘOARĂ? DD?

Când a fost asta? Aveți legătura pe quanthomme?

Dacă PSA recunoaște că sunt interesați, este faptul că există kchchoz de interesanți (se alătură ceea ce am spus în interviul meu pentru Action Auto Moto disponibil pe site) ... înseamnă și ca (bine mai ales eu) este atent monitorizat ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1

de asgard os tyr » 09/02/06, 11:53

Oricum, nu cred că putem aștepta ceva de la ei,
Deci, să vorbim despre asta sau să vorbim despre asta : Lol: Da, subiectul merită reflecție,
dar pentru cei care pot vedea un interes nu o pierdere!
Totuși nu mergeți confirmă asta între mine și bucata mea de țeavă
udat și le cu mii de euro și inginerul lor Panopli avem aceleași rezultate în ceea ce privește depoluarea (eu cu r21-ul meu de 300000km de 89 și ei cu motoare au părăsit fabrica în 2000!)
Unde este consistența în toate acestea !!! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

de jean63 » 09/02/06, 18:18

Christophe : Arrow:

Nu am găsit articolul, dar va veni într-o zi.

DD este David Dennery și M&S ziarul care face interviul.

Este uimitor ce se spune în acest articol, ar fi trebuit să păstrez adresa; Am crezut că o voi găsi cu ușurință. :?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 09/02/06, 20:33

jean63 a scris:DD este David Dennery și M&S ziarul care face interviul.


Cine este David Dennery? Dacă sudorul de la Apte este cel care călărește Spads, în cele din urmă discursul își pierde toată credibilitatea ... am crezut că este un inginer PSA ...

asgard os tyr a scris:Unde este consistența în toate acestea !!! : Cheesy:


Numerar ... numerar ... cu alte cuvinte: să consumi (în acest caz motoare noi "mai curate" conform standardelor scrise de producătorii înșiși ...) dacă preferi ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

de jean63 » 09/02/06, 21:06

Absolut trebuie să găsesc pagina pe care este în site-ul cuantumme este sigură și sigură, dar am revenit la „apăsarea” nimic găsit. :se încrunta:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
krissg29
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 07/11/04, 21:26
Locul de amplasare: centrul de Finistere
x 2

de krissg29 » 09/02/06, 22:17

Am găsit pagina, este acolo:
http://quanthomme.free.fr/nouvelles2004/nouvelle25042004.html
aceasta este a doua știre din pagină

Cât despre David Dennery, acesta nu va fi pe placul lui Christophe: este un jurnalist Nexus.
0 x
Nu confunda inginerul și ingenioasa
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

de Christophe » 09/02/06, 22:45

Mwarf 2004 ... Am crezut că este foarte recent.

Cât despre jurnalistul de la Nexus ... prefer să nu comentez ... După ce nu mă mir că suntem numiți sectă ... :|

Cred că este rezonabil să închidem acest subiect…. : Evil:
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126