Cel mai bun spray de apă posibil

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Cel mai bun spray de apă posibil




de PITMIX » 16/11/06, 23:27

hi
În cercetarea permanentă pentru a îmbunătăți sistemul de dopare a apei unui motor, încerc să găsesc o modalitate mai bună decât să folosesc un carburator moped, pentru a pulveriza apa.
Există, desigur, bubbler, dar ocupă spațiu.
Am conectat o pompă de spălat la o duză de pulverizare a apei din grădină și am obținut o pulverizare foarte bună a apei.
Singura problemă este că primii câțiva milimetri de spray formează picături de apă.
Am încercat și cu un pulverizator de cutii de vopsea. Rezoluția este foarte bună, dar piesa finală fiind din plastic, este foarte incomod să realizați o conexiune mecanică solidă.
În curând, voi încerca un pulverizator de pistol de vopsit sau chiar o duză cu aerograf.
Unii folosesc injectoare de benzină, dar acest lucru nu este ușor pentru un începător.

Obiectivul jocului este de a face un bun spray ieftin în cel mai simplu mod posibil și cu material care economisește spațiu.
Dacă cineva are idei sau mai multă experiență ...
Dernière édition alin PITMIX 17 / 11 / 06, 20: 25, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 17/11/06, 05:12

Bună Pit

Aproape toate sistemele, chiar și cele mai sofisticate, carburatorul, pulverizarea prin injecție, produc picături
mai mult sau mai puțin mari și chiar uneori sunt subțiri la început, dar din cauza lipsei de depresie sau viteză se lipesc împreună sau, în aparență, se condensează în conductă, dacă este de dimensiuni reduse.
Anumite carburatoare cu tub de emulsie se apropie de bule
Multe motoare pe benzină au fost testate cu același carburator și, în unele cazuri, a funcționat prost (prea slab) doar din cauza tubului și era benzină, imaginați-vă cu apă.
Când folosiți un carburator sau o injecție, picăturile de apă trebuie să lovească o suprafață fierbinte cu o anumită viteză pentru a nu se evapora, ci pentru a fragmenta, pantonul nu face altceva decât este o moară de picurare, se sparge picăturile la cea mai bună expresie, (cele câteva picături mari dăunătoare pe care nu le veți putea retrage vor trece în reactor, dar dacă totul este fierbinte nu vor reuși să-l înece)

Dar dacă doriți să faceți ieftin cu aproape nimic, plasați o pâslă la intrarea conductei de intrare a pantonului și lăsați-o să se înmoaie cu apă aspirată prin ea, trebuie să rămână umedă, dar nu înmuiată, o picurare a furnizat sistemul. micul flux de aer încearcă să usuce pâslă

Am încercat acest lucru prin comparație cu un carburator mic cu o singură aspirație diferența este minimă, m-am întors la singurul carburator, reglarea este mai ușoară, își ia apa în funcție de vidul din admisie, deci cu cât motorul forțează cu atât mai mult face o depresiune și cu cât este nevoie de mai multă apă, la turații mici nu este suficient de puternică pentru a aspira apă, trebuie doar să găsiți nivelul corect al rezervorului și să aveți o anumită lungime a camerei înainte de a ajunge pe tija sau, în cazul dvs., este o conductă care trebuie încălzită înainte de a intra în reactor ar trebui să fie suficientă.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 17/11/06, 06:59

Ok, mulțumesc pentru aceste informații.
Deci, un simț și o picurare ar fi suficiente pentru a avea ceva corect, este foarte ușor de făcut.
Va funcționa un robinet de acvariu sau o mică clemă cu role pentru tub (cumpărată la o farmacie) cu un ac de seringă.
Ceea ce îmi place la carbohidrații de apă este ușurința de utilizare, dar ceea ce este chiar mai bun cu pompa mică de spălare este că poate fi cuplată cu un comutator simplu și apoi cu un circuit mic electronica ar putea face ca aceasta să se autoregleze. Debitul crește în funcție de sarcină, intermitența injecției cu apă.
Toate acestea pentru a face sistemul autonom.
Micul carburator de apă Venturi este, de asemenea, foarte eficient, dar, deoarece aerul este aspirat și nu este suflat în venturi, mi se pare că apa nu pulverizează în același mod.
Cred că îmi voi face un nou venturi carb cu tijă filetată din PVC și un ac de seringă foarte fin.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 18/11/06, 13:05

Iată câteva imagini cu care apa este împinsă de o pompă de spălare:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
În comparație, iată ce a dat pulverizarea benzinei unui injector pe ansamblul lui Guidi
Imagine

Diferența principală pe primii milimetri, apa rămâne lichidă.

Iată pulverizarea apei cu o roată mică care se rotește la 10000tr / min de Michelm

Imagine
Dernière édition alin PITMIX 30 / 11 / 06, 11: 20, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 18/11/06, 14:40

Buna ziua!
pitmix cu o presiune a apei, puteți pune un pulverizator de parfum. Am experiența acelor de perfuzie pe care le aburim mai fine, dar trebuie să aveți presiunea turbo sau a unei rezerve de aer
iată câteva fotografii, du-te să vezi în galeria mea
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 18/11/06, 16:06

Bună Binbins4
Într-adevăr, tocmai am făcut teste de aburire a apei, dar după cum spuneți, este nevoie de aer.
În experimentele citate mai sus, nu a luat în considerare aspirația creată de motor la intrarea reactorului.
Am simulat aspirarea reactorului într-o sticlă de plastic transparentă cu un aspirator și am observat dimensiunea picăturilor de apă.
1)Pulverizatorul este foarte bun, dar cantitatea de apă este prea mare. Nu știu dacă reducerea vitezei pompei de spălare a parbrizului va fi mai bună (pentru a îmbunătăți :? )

2)Carburatorul de apă de casă dă picături puțin prea mari, dar cantitatea nu este uriașă (rezultat destul de satisfăcător dacă picăturile sunt reîncălzite înainte de a intra în reactor : Cheesy: )

3)Carburatorul mafiei nu dă aproape nimic, trebuie înfundat după doar 200 km de utilizare (rău : Evil: )

4)Acul seringii oferă un spray foarte bun datorită vidului. Debitul poate fi redus pentru a da doar foarte puțină apă (rezultat foarte satisfăcător :D )

Deocamdată cel mai simplu mod de pulverizare a apei este tot pulverizatorul de grădină, dar dacă țineți cont de aspirația reactorului, atunci acul seringii devine ideal.
Apoi este suficient să conectați un mic modul electronic pentru a varia viteza pompei și / sau frecvența impulsurilor.
Am găsit două module electronice mici care ar putea fi potrivite (care vor fi confirmate de experții în electronică):
Tastați MK-111 pentru primul și K2570 pentru al doilea la www.electronic.fr
Altfel direct la Velleman
Alimentare de la 5 la 14Vcc 1A
cronometru de interval reglabil
Convertor de tensiune continuă la impuls
Dernière édition alin PITMIX 18 / 11 / 06, 19: 24, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 18/11/06, 18:08

salut pitmix z'é ceilalți

un ac simplu într-un dop metalic care intră în reactor + o țeavă redusă astfel încât să aibă picături de 13/15 minute funcționează.

când este încetinită, apa curge pe sol și pantona nu se răcește prea mult, de îndată ce accelerați flota se difuzează în tamponul metalic și este impecabilă pentru reactor.

deci de ce să preia conducerea cu un sistem complicat !!!!

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 18/11/06, 18:23

Într-adevăr, ceea ce spuneți este echivalentul micului carburator de apă pe care l-am făcut.
Nu încercasem să pun un tampon între reactor și combustibilul pentru apă.
Mai presus de toate, sistemul electronic face posibilă realizarea setărilor foarte precise și reglabile independent.
Dar este sigur că carburatorul de apă mic este mai mult decât suficient și nu costă aproape nimic. Rezultatele experienței de mai sus arată clar acest lucru.

Carbohidrat de apă de casă.
Imagine
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 18/11/06, 18:42

bonjour
zac a scris:salut pitmix z'é ceilalți

un ac simplu într-un dop metalic care intră în reactor + o țeavă redusă astfel încât să aibă picături de 13/15 minute funcționează.

când este încetinită, apa curge pe sol și pantona nu se răcește prea mult, de îndată ce accelerați flota se difuzează în tamponul metalic și este impecabilă pentru reactor.

deci de ce să preia conducerea cu un sistem complicat !!!!

@+


Da, am uitat să specific tanpom-ul de jos, astfel încât, dacă există un exces de apă, să curgă afară, nu în reactor! Am crezut că toată lumea a înțeles vechiul carburator (nu inversat) de mai jos, deoarece pe avioane nu putem inunda motorul, dacă există un debit și chiar se așteaptă în cazul unui plutitor străpuns să se scufunde printr-un conduct de sub capotă, reglarea se face prin aspirația din reactor, (prefer pâsla față de buretele metalic, este totuși necesar să aloc o anumită suprafață pentru a nu face restricția și aceasta acționează ca o filtru de aer.
Nu am găsit diferențe mari între diferitele sisteme, este întotdeauna o doză de apă și avem tendința de a avea prea multă apă. simplitate și un prim criteriu în adunările noastre. trebuie, de asemenea, să fie durabil, nu în fiecare zi curățând micile găuri care restricționează trecerea apei sau a apei dure.

André

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 18/11/06, 19:17

Andre a scris:simplitate și un prim criteriu în adunările noastre. de asemenea, trebuie să fie durabil, nu în fiecare zi curățând găuri mici să restricționeze trecerea apei sau a apei dure.

André


Este adevărat că cu cât este mai ușor de făcut, cu atât este mai ușor de reparat.
Dovada, carburatorul meu de apă de casă rezistă mai bine decât un carburator Dell 'Orto.

Pe de altă parte, pe Super 5 sistemul meu de control electronic este grozav. Nu-mi pasă de altceva decât de indicatorul luminos de pe tabloul de bord.
La final mi se pare aproape perfect și ar putea fi comercializat ca atare.
Singura problemă vine din duza de apă, care este mai mică decât un ac de insulină. Singura modalitate de a evita măcelarul ar fi utilizarea apei demineralizate în condiții demne de experiență de laborator.
Imagine
Dernière édition alin PITMIX 30 / 11 / 06, 11: 22, editate 1 ori.
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 111