Funcționarea dopajului apei: diagrama?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Funcționarea dopajului apei: diagrama?




de Christophe » 24/09/06, 22:13

Această diagramă ne va ajuta fără îndoială în înțelegerea dopajului cu apă.

Imagine

Citiți explicația celei de-a doua diagrame ... Asemănările sunt izbitoare cu dopajul cu apă ... nu? Fără magie, fără exces, fără încălcarea principiilor ... fără ofensă pentru toți vânzătorii de vise sau detractorii procesului.

Încetul cu încetul, pasărea își face cuibul ... : Cheesy: : Cheesy:
Dernière édition alin Christophe 18 / 05 / 11, 13: 18, editate 4 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 24/09/06, 22:25

Apropo, această diagramă este preluată dintr-un articol numit „Istoria magului rus”, este preluat din ziar Ilustrația din 11 octombrie 1924!

Notăm diferența flagrantă la nivel științific cu ziarele, distribuite pe scară largă, actuale.

Articolul este disponibil aici: https://www.econologie.com/makhonine-exp ... -3187.html
Dernière édition alin Christophe 25 / 01 / 07, 14: 46, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 26/09/06, 10:46

doc super interesant Christophe.

probabil că răsună acest brevet, depus de makhonine puțin mai târziu:

http://v3.espacenet.com/origdoc?DB=EPOD ... =FR1470414

: ulei greu + combustibil makhonine, toate încălzite cu gaze de eșapament și presto, reușim să rulăm un motor pe benzină.

dar nu văd legătura cu dopajul pe apă :?:

combustibilul Machonie ar fi format parțial din apă?


În ceea ce privește avantajul oferit de vaporii de apă (creșterea suprafeței curbei reprezentând ciclul termodinamic), am făcut o mică simulare.

într-adevăr, am găsit un brevet referitor la injecția de apă într-un reactor de avion.
compania de brevetare explică că adăugarea vaporilor de apă crește capacitatea de căldură a apei (cp) și, prin urmare, că munca prestată de turbină este crescută.

pe un fișier excel folosit de o anumită școală de ingineri pentru a lucra la ciclul carnot, am mărit parametrul "capacitatea de căldură„și acolo am observat ... o scădere a muncii teoretice oferite :se încrunta:

dar hei, această modelare nu ia în considerare efectul de „amortizare” al vaporilor de apă (netezirea presiunii).

m-am gândit ceva mai mult după ce mă opresc:
brevetul privind injectarea vaporilor de apă în turbina avionului insistă importanța amestecării corespunzătoare a acestui vapor de apă cu aerul de admisie.

oferă mai multe soluții de amestecare: sosirea aburului în direcția radială (cel mai frecvent văzut cu pantonul), dar și sosirea tangențială sau chiar axială a fluxului de aer.

observați retrofiterele noastre de geniu ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/09/06, 10:48

Cred că ai găsit legătura cu apa care te dopează în timpul răspunsului tău : Hopa: am gresit?

Lucrați cu ciclul CARNOT la școala de inginerie?
Sabathé (diesel) sau Beau de Rochas ar fi mai realiste, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 26/09/06, 10:51

nu ... nu, nu.

Ești sigur că combustibilul makhonine era format din apă?

în caz contrar, acest tp era bun pe Carnot, fără îndoială.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/09/06, 10:54

Indiferent de prezența apei ... recitiți propoziția explicării celei de-a 2-a diagrame!

ps: veți mai avea acest fișier excel? :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 26/09/06, 10:57

nu este nevoie să recitiți de două ori pentru a înțelege.

presiunea rămâne mai mare, munca recuperată este mai mare, dw = pdV, asta este.

bine vom spune că este diagramele unui motor dopat cu apă atunci
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/09/06, 14:34

Nu o luați așa ... Am spus că este probabil foarte similar ... ar trebui să cer unui producător de motoare să întocmească diagrama reală a unui motor dopat ... dar nu va fi mâine cu o zi înainte că vom vedea rezultatele : Evil: : Evil: : Evil:

Ați făcut parte din grupul de lucru pe pantone mi se pare ... toate ipotezele pe care le-am făcut mergeau în această direcție: o combustie mai bună, o combustie încetinită și o relaxare mai bună ... de aici, a priori, această formă de diagrama în cazul dopajului ...

Asta e tot ...
Dernière édition alin Christophe 26 / 09 / 06, 15: 27, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 26/09/06, 15:23

bob_isat a scris:Ești sigur că combustibilul makhonine era format din apă?

Dacă citesc corect articolele, în procesul Makhonine există și o fază de injectare a apei într-un mediu la temperatură ridicată (1200 °, trebuie verificat).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 26/09/06, 15:31

Apa exactă este utilizată în procesul de „sinteză” a combustibilului makhonină, dar asta nu înseamnă că este încă prezentă în combustibilul final.

Apa este folosită și în rafinării pentru fisurarea aburului ... Nu este atât de departe cât se găsește în motorină (cel puțin nu oficial ... dar nu deviați ...).

Am pus această diagramă online pentru motivele menționate mai sus: prin prezumția puternică de similitudini în diagrame și pentru a nu spune că dopajul cu apă a fost similar în compoziția sa cu utilizarea combustibilului machonin ... J sper sa fiu clar ... :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165