Nou asamblare foarte simplă

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
damien3434
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/01/07, 18:59

Nou asamblare foarte simplă




de damien3434 » 22/01/07, 19:22

Bună, sunt nou la asta forum, sunt din Le Havre în Normandia Superioară, fac un boe mecanic grea

aici este micul meu proiect

Nu cred în disocierea apei în reactor pentru că îi lipsește căldura, dar cred în puterea apei

masina mea este r9 diesel, are admisie directa (claxon) si deci intre claxon si motor vreau sa pun o priza sa fac efectul venturi si pun un mic carburator mob alimentat cu apa.

ideea este să injectăm apă pentru a îmbunătăți randamentul,

cu mâner în habitaclu pentru deschiderea clapei

deci atunci cand motorul este fierbinte, apa se va transforma in abur si se va ridica la 800° in cilindru.


ce crezi??
0 x
TEST PE RENAULT 9 DIESEL 320000 KM
FUNCȚIE CA UN CEAS ELVETIAN.
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 22/01/07, 23:53

Bună ziua și bine ați venit la aceasta forum !

Cred că înainte de a începe, ar trebui să citiți Întrebările frecvente ale lui Christophe Pantone (căutare) și firele referitoare la injecția directă de abur versus Pantone...

Cele două metode nu dau aceleași rezultate, gândește-te și înainte de a reinventa roata, documentează-te bine pentru a începe, nu e nevoie să cauți departe, totul este în asta forum și econologie, ceea ce găsim în altă parte pe web este doar copierea/lipirea sau repetarea. : Cheesy:

Cu stimă,

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 23/01/07, 01:27

Bună, sunt nou la asta forum, sunt din Le Havre în Normandia Superioară
,
Hei, Le Havre! Fiul meu cel mare este profesor de educație fizică (gimnastică) la colegiul Criquetot l'Esneval (l'Oiseau Blanc).

TEST PE RENAULT 9 DIESEL 320000 KM
FUNCȚIE CA UN CEAS ELVETIAN.


....Asta înseamnă că funcționează deja fără reactor?, daca acesta este cazul de ce sa va deranjati sa faceti un reactor (cel mai complicat dintre toate): demontarea conductei de evacuare de evacuare a motorului - ceea ce nu este intotdeauna usor in functie de motor si vehicul, sudarea reactorului in interiorul tubului.

Nu am experiență concretă, dar citind pe toți experimentatorii din asta forum (André, PITMIX, Lau, camel1, .... și așa mai departe), nu am văzut niciun caz care să se întâmple cu reactorul; se spune chiar că orientarea tijei în raport cu axa Nord-Sud pentru magnetizare este importantă! pentru ca efectul „plasmă” să apară.

Note, dacă funcționează cu injecție directă de apă, cu atât mai bine, dar vă va deteriora cilindrii pentru a injecta apă așa .... ??
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
damien3434
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/01/07, 18:59




de damien3434 » 23/01/07, 17:22

multumesc pentru raspunsuri

reactorul ar trebui să funcționeze doar la minimum 750°, ceea ce nu este deloc cazul

Nu văd de ce acest lucru ar deteriora cilindrul, dar văzând că injectarea apei este comună la un turbo și la vechile Saab.

Mașina mea fumează puțin negru în ciuda tuturor întreținerii efectuate.

Am citit complet motorul Pantone

Caut mai mult cuplu și nu pot fuma negru.

Nu voi depăși 75cl de apă la 100

Trebuie să existe cineva sceptic cu privire la acest sistem simplu.

dar de ce nu merge?

Rămân atât de multe ipoteze și mistere de ridicat.
0 x
TEST PE RENAULT 9 DIESEL 320000 KM

FUNCȚIE CA UN CEAS ELVETIAN.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/01/07, 17:44

bonjour
Nu am experiență concretă, dar citind pe toți experimentatorii din asta forum (André, PITMIX, Lau, camel1, .... și așa mai departe), nu am văzut niciun caz care să se întâmple fără reactor; se spune chiar ca orientarea tijei in raport cu axa Nord-Sud pentru magnetizare este importanta! pentru ca efectul de „plasmă” să apară

Îl uiți pe Laurent care are rezultate..

Doar domnul Panton vorbește despre orientare, (noi restul ne orientăm spre lună!) nimeni nu se ocupă de orientare, nu funcționează întotdeauna, dar funcționează... (pentru că e greu să găsești un drum drept spre nord !!!

reactorul ar trebui să funcționeze doar la minimum 750°, ceea ce nu este deloc cazul


Pentru 750c pe o mașină diesel, o să trăiești mai bine la poalele unui munte și cu o remorcă în spate.
pentru că 450 și 500c la o mașină diesel sunt foarte respectabile
Cu un turbo este si mai putin si scade foarte repede cand te indepartezi de chiulasa...

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 23/01/07, 18:03

Buna Damien si bine ai venit

Dacă îmi amintesc bine, moara ta este aceeași ca pe Clio1 (1.9d).
Fă puțin efort și obține-ți un adevărat pantone în dopajul apei, pe această moară chiar aduce un plus în cuplu și consum.
Plus ca este loc, nu este prea greu de facut (doar un pic enervant sa pui oala la loc din cauza izolatiei care impiedica cheile sa treaca direct).

daca aveti nevoie de tevi pentru dimensiuni contactati-ma.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 23/01/07, 19:32

Buna Damien
Am incercat si o mica injectie de apa rece in amonte de turbo (vezi experimentul Mercedes 300TD) gandindu-ma ca macar asa ar scadea temperatura aerului de admisie dupa turbo (nu exista schimbator original aer/aer). Apa este bine pulverizata de turbina (risc de deteriorare daca as fi lasat-o). Nu am observat niciun câștig în consum spre deosebire de montajul cu reactor. Este adevarat ca este usor de facut dar nu cred ca rezultatele sunt aceleasi. Daca o incerci ne poti spune daca observi o diferenta sau daca, la fel ca mine, nu este aproape nimic.
Bon curaj
Michel
0 x
damien3434
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/01/07, 18:59




de damien3434 » 23/01/07, 19:45

este un 1.6 diesel, la fel ca Clio și Super 5

Nu am unelte pentru a face un motor Pantone, nu am un instrument de lipit.

de aceea ma gandesc la carburatorul venturi

Nu am turbo asa ca nicio problema.

Aș dori ca cel puțin unul să fumeze mai întunecat și să câștige cuplu de 5%.

Am de gând să fac testul în vacanța din februarie.

plus eu consum doar 6 litri la 100
0 x
TEST PE RENAULT 9 DIESEL 320000 KM

FUNCȚIE CA UN CEAS ELVETIAN.
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 23/01/07, 19:58

hi
Cunosc un tip care obține rezultate bune fără un reactor doar cu un GV.
Fac singur testul și sper să dea rezultate.
Chiar dacă consumul scade doar cu 15% în loc de 30% inaccesibil din reactor, asta e deja bine.
Se pare doar pe asta forum Putem număra pe degetele unei mâini oamenii care obțin economii de combustibil de 30%.
Să nu uităm că reactorul de dopaj cu apă este o diversiune de la funcționarea sa de bază.
Inițial este eficient în 100% Pantone.
Proiectul de studiu al lui Christophe atestă acest lucru.
Funcționarea sistemului G este folosită în principal pentru a trece aburul în motor.
Poate că reactorul îmbunătățește eficiența, dar dacă un sistem mai simplu de implementat dă aproape la fel de bine, este deja un început bun pentru cei în devenire a apei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 23/01/07, 20:01

zac a scris:Buna Damien si bine ai venit

Dacă îmi amintesc bine, moara ta este aceeași ca pe Clio1 (1.9d).[...]
Nu, era un 1600cc.
1870cm a apărut cu generația Clio-R19.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 175