Funcționarea lui M. LAVOISIER Hidrogen și fier

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Lavoisier
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/10/05, 13:32

Funcționarea lui M. LAVOISIER Hidrogen și fier




de Lavoisier » 20/10/05, 13:43

a fost M. LAVOISIER, un om de știință genial, care în 1781 a descompus apa în oxigen și hidrogen.

Imagine

El a trecut vaporii de apă printr-un tub incandescent, la ieșire a obținut hidrogen. Așa-numitul inventator al SUA a preluat experiența franceză și a îmbunătățit-o ușor !!!

Este de fapt o oxi-reducere. OXIDAREA fierului și reducerea apei!

H2O + Fe -> FeO (OXID DE FIER) + H2
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 20/10/05, 13:56

hi,
Vocea stăpânului său !! :P
Nu este atât de simplu pe cât credeți, de fapt, dacă ceea ce faceți publicitate ar fi adevărat, la scurt timp după punerea în funcțiune a procesorului, a mai rămas doar o tijă de rugină, cu excepția, nu este cazul !!!
(trebuie să scuturi puțin din cap înainte de a posta B))
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 20/10/05, 14:13

M-am gândit deja la această reacție și iată echilibrul energetic:

Calculul estimărilor

„Timpul de viață” al unei tije de fier de 500 de grame. Cu alte cuvinte: câtă energie în formă H2 furnizează 500 de grame de fier.

Ipoteze, presupunem că:

- 100% din apa crăpată prin această reacție, aceasta este ipoteza cea mai eficientă din punct de vedere energetic și cea mai puțin favorabilă pe toată durata de viață a fierului. Evident, în realitate, această reacție nu este completă.

- T ° și căldura furnizată reactorului sunt mai mari sau cel puțin egale cu condițiile acestei reacții

- O masă de fier consumată de 500g

- Masele molare: Mfr = 58.8, Mh2 = 2, Mh2o = 18, Mfe3o4 = 240.4 (unitate: g / mol). Pci H2 = 120 kJ / kg. PCI GO = 000 kJ / kg. Densitate GO = 40 kg / L


Conform ecuației, prin urmare, avem:

3 moli de fier reacționează cu 4 moli de apă pentru a produce 1 mol de oxid de fier și 4 moli de hidrogen. Masă: 3 moli de fier = 176.4 g și 4 moli de apă = 72 g dau 1 mol de rugină = 240.4 g și 4 moli de hidrogen = 8 g.

Vedem imediat că cantitatea de hidrogen produsă comparativ cu consumul de fier este ridicolă. Dar să continuăm calculele până la sfârșit.

Prin urmare, 500 g de fier "ruginit" vor furniza 22,7 g de H2 .... Aceasta corespunde la 2724 kJ sau 68.1 g de GO și, prin urmare, 85 ml de GO.

Concluzie: aceste cifre sunt ridicol de scăzute și dacă nu găsim o metodă de deoxidare a ruginii în fier, nu este posibil ca aceasta să fie reacția care apare în cazul tractoarelor dopate cu apă. Prin urmare, calculul duratei de funcționare este inutil, având în vedere această primă estimare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 21/10/05, 12:23

hi,

Dacă, pe de altă parte, pulverizarea apei este pulverizată pe fierul fierbinte roșu, în faza în care nu există apă, oxidul de fier este din nou transformat în fier.
Deci ar fi necesar să se găsească frecvența de oxidare a deoxidării fierului, astfel încât să existe o fază de recuperare a hidrogenului și o fază de recuperare a oxigenului să existe mai mult decât profitabil (energetic) sistemul.

GEO;).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79113
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 21/10/05, 12:41

geotrouvetout a scris:Dacă, pe de altă parte, pulverizarea apei este pulverizată pe fierul fierbinte roșu, în faza în care nu există apă, oxidul de fier este din nou transformat în fier.
Deci ar fi necesar să se găsească frecvența de oxidare a deoxidării fierului, astfel încât să existe o fază de recuperare a hidrogenului și o fază de recuperare a oxigenului să existe mai mult decât profitabil (energetic) sistemul.

Nu înțeleg nimic din ceea ce spui ... Evocați o reversibilitate a reacției?
Ați putea fi mai specific? mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
geotrouvetout
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 108
Înregistrare: 18/09/05, 21:10
Locul de amplasare: 76




de geotrouvetout » 21/10/05, 21:44

hi,

pentru ecologie, mai clar (sper) în timpul pulverizării apei pe fier adus în roșu, există oxidarea fierului și producerea de hidrogen.
Un oxid de fier + energie termică dă fier și produce oxigen.
Așa că într-o primă fază pulverizăm apă pe fierul roșu pentru a produce hidrogen.
În a doua fază, oxidul de fier rezultat din prima fază este încălzit pentru a elibera oxigenul și a sfârși cu fierul.
Deci o alternanță de fază 1, faza 2 pentru a produce H și O și sfârși cu Fe.
Prin analogie, NaH + H2o -> NaOH + H2 și NaOH + energie termică -> NaH + O, bucla este închisă.

GEO;).
0 x
Guss
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/10/05, 23:53




de Guss » 28/10/05, 00:18

Se pare că nu se va întâmpla această reacție în „reactorul Pantone”
Sistemul funcționează astfel încât întrebarea este mai degrabă care sunt reacțiile care apar în acest sistem, nu?

Ce rezidă exact în recator?

Mă întrebam dacă este posibil să construim un reactor transparent, cu tubul de sticlă, de exemplu?
Ce ar fi nevoie ca un tip de sticlă pentru a rezista la căldura care domnește sistemul?

Atunci cum să analizăm elementele care intră și părăsesc sistemul?

Îmi pot uita chimia de bază, așa că, pentru rezultatele experimentului, o să le studiez greu dacă construiesc un astfel de reactor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 28/10/05, 09:57

Întrebare pe care mi-am pus-o de multe ori: ce iese dintr-un Pantone în dopajul cu apă este inflamabil?
0 x
ange
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 12/10/05, 14:55




de ange » 28/10/05, 10:10

Și cum, le facem arzătoare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 16/11/05, 18:49

Da, dar dacă nu mă înșel, nu este 100% apă!

Cred că cuicui a vrut să știe dacă gazul care iese dintr-un reactor care aspiră numai apa este inflamabil.

Și cred că nu, altfel ar fi cunoscut! :strigăt:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125