Pantone - scalare - abur sau ceață de apă?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
david29
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 29/01/07, 18:52
Locul de amplasare: Brest la fel

Pantone - scalare - abur sau ceață de apă?




de david29 » 08/02/07, 20:32

Bună una sau două întrebări

- nu am vorbit niciodată, dacă nu mă înșel, despre riscul de scalare a piesei sudate la evacuare ?? sau ai vrea să folosești apa de ploaie? Există vreun risc?

- în acest proces încercăm să producem abur? dar care este diferența dintre abur și ceață? Spun pentru că am citit mai devreme că unul dintre noi a folosit un model de duză de vopsire. Deci, dacă doriți doar să obțineți o ceață de apă, de ce să nu folosiți vara duzele aparatelor instalate pe terasa cafenelelor?

ultimele informații pe care le-am citit aici: http://www.techniques-ingenieur.fr/ , că amestecul de vapori de apă GO ar putea ajunge până la 50%. Ce crezi că îți pregătesc o copie lipită.

Kenavo
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07

Re: Pantone - scalare - abur sau ceață de apă?




de bob_isat » 08/02/07, 20:43

david29 a scris:Bună una sau două întrebări

- nu am vorbit niciodată, dacă nu mă înșel, despre riscul de scalare a piesei sudate la evacuare ?? sau ai vrea să folosești apa de ploaie? Există vreun risc?

- în acest proces încercăm să producem abur? dar care este diferența dintre abur și ceață? Spun pentru că am citit mai devreme că unul dintre noi a folosit un model de duză de vopsire. Deci, dacă doriți doar să obțineți o ceață de apă, de ce să nu folosiți vara duzele aparatelor instalate pe terasa cafenelelor?


bună idee !!

Bubblerul creează o ceață. cu cât este mai subțire, cu atât este mai mare suprafața de contact cu aerul care trece prin reactor.

Cu cât ceața este mai fină, cu atât o mare parte din apă este vaporizată la ieșirea din reactor. (+ picăturile sunt mici, cu atât există o suprafață mare de schimb de căldură lichid-aer)

Apa sub formă lichidă este utilă pentru creșterea puterii și reducerea NOx, dar pentru a reduce consumul, totul pare să indice că este nevoie de vapori de apă. (gradul său de electrificare în funcție de pH-ul său)

pentru trecerea tehnicilor inginerești, așteptăm cu nerăbdare !!
0 x
david29
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 29/01/07, 18:52
Locul de amplasare: Brest la fel




de david29 » 09/02/07, 07:33

hi

pentru tehnicile inginerului nici o problema dar prefer sa o discut de MP pentru ca am acces prin meseria mea !!!

Kenavo
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/02/07, 11:04

Subiect foarte interesant, dar atenție la drepturile de autor, vă rog ... nu există transmisii IT pe forum (cu excepția extractului foarte succint).
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 09/02/07, 13:51

bineînțeles că trebuie să folosiți apa de ploaie, nu numai că este gratuită (vom merge cu apă de sticlă! : Cheesy: ) dar este natural acid, fără minerale ...

Nu voi vorbi despre ploile norilor radioactivi ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 174