2 scuter (motor 100 cm²)

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
corgansd
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 01/08/05, 20:22

2 scuter (motor 100 cm²)




de corgansd » 17/02/06, 11:05

Bonjour à tous
Am un scuter de 2cm² 100t pe care aș vrea să-l pantonizez. după ce ați citit postarea care tratează acest subiect. cel mai simplu sistem ar fi dopajul cu apă (sistemul g dacă am urmat totul corect).
dar apare o problemă (cu siguranță printre atâtea altele): toba de eșapament nu este la fel de lungă ca pe mașină, așa că pentru ca ghiveciul să traverseze becul trebuie să modificați cotul mergând de la motor la ghiveci?
a realizat cineva vreodată asta?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 17/02/06, 12:16

Difficil până la 100% pantonizează un 2Tps pentru problema lubrifierii.

Și pentru dopajul cu apă mă tem că modificarea eșapamentului va scădea perfecțiunea motorului (cu excepția cazului în care lucrați la reglarea acustică).

Oricum puteți oricând să aruncați o privire aici: https://www.econologie.com/forums/mini-chopper-t954.html

Este experiența care seamănă cel mai mult cu proiectul tău.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137