Tija Pantone înlocuită de un tub încălzit?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)

Tija Pantone înlocuită de un tub încălzit?




de binbins4 » 15/01/07, 22:32

a încercat cineva să facă această editare?
gazele de eșapament care trec prin tub

Imagine
Imagine
Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 15/01/07, 23:37

Nu există spațiu în numele fișierului, vă rog ... altfel nu, nu am încercat niciodată ... André a făcut zeci de teste, cred că a fost făcut și acesta (sau ceva similar) ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 16/01/07, 00:17

Salut binbins4
Dacă tipul s-a chinuit să facă o construcție atât de îngrijită din oțel inoxidabil, este pentru că crede în ceva. Aveți rezultate dacă este pozitiv? în 100% tija goală există o anumită formă de respectat dar în dopajul cu apă nu știu.

Nu Nu am testat trecerea gazelor de eșapament prin centrul tijei.
o tijă tubulară da umplerea uniformă a tuburilor izolate.

Ceea ce funcționează este un tub simplu în care trecem intrarea pantonului prin centru și ne întoarcem din exterior, vezi desenul, foarte simplu de instalat o singură gaură în evacuarea care trebuie sudată, are un cot vertical (ca Mercedes300TD ).
Ceea ce am învățat din aceste experimente este că tubul trebuie să aibă o anumită grosime (performanța slabă slabă) și că capătul reactorului trebuie să aibă un diametru puțin mai mare pentru expansiunea de la capătul tijei (tubul în acest caz) niciodată testat pentru dopaj în apă.
Sunt departe de a fi convins că ar trebui să dăm căldură tijei, aș prefera să facem opusul, căldura de pe corpul reactorului și tija destul de rece, dar devine fierbinte într-un mod localizat dacă nu ar fi fost conductivitatea sa termică, iar acest lucru rămâne ceva de înțeles, că o tijă lungă care iese în afara reactorului devine rece (mai rece decât aerul înconjurător) în ciuda faptului că este albastră în reactor, în ciuda conductivității metalului? Nu am încercat să înțeleg cu precizie, prea multe ipoteze și necunoscute, așa că evit să vorbesc despre ele dacă nu pot înțelege.
Trebuie să încetăm să considerăm reactorul ca un schimbător de căldură, da, are nevoie de căldură pentru a funcționa, dar în timpul schimbului său suferă căldură și răcire.
Pentru o lungă perioadă de timp am crezut că performanța este direct legată de cea mai mare temperatură de ieșire și acest lucru este greșit, temperatura de ieșire în creșterea apei este doar un reper pentru a ști dacă tija este umedă.
Eficiența este direct legată de diferențialul de temperatură de evacuare de la intrarea și ieșirea reactorului, cred că atunci când ieșirea de eșapament este rece vom fi atins maximul de
acest proces .. cu alte cuvinte aproape la fel de multă energie ca motorul, deoarece considerăm 30% din pierderile de evacuare și 30% la capătul arborelui motorului, dar este imposibil să pompăm toată căldura evacuată ..

Este suficient pentru a face fundul mai lung și avem un bule integrat, doar pentru a menține un nivel de apă în fund.
Am un principiu similar în ceea ce privește Mecedes, nu pentru lansetă, dar eu îl numesc bubbler uscat, este la jumătatea drumului până la vela mare. Acesta este motivul pentru care îl hrănesc cu un carburator mic, evitându-mă să controlez nivelul apei, se evapora la fură și venturiul plasat în fața turbo-ului necesită, prin urmare, puterea motorului, cel puțin într-un interval bun de RPM.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 17/01/07, 11:40

Faptul de a trece gazele de eșapament îmi amintește puțin de prima diagramă pe care Naudin a realizat-o în 100% Pantone.
Acum, așa cum spune André, nu este doar un schimbător de căldură, deci ne putem imagina că nu va face totul. Cu toate acestea, când vedem ce au făcut acolo: http://perso.orange.fr/systemeGplus/gv.htm
și mai ales perfecțiunea pe care o au știind că au făcut ediția cupru, Asta e destul de bine. Și ne putem întreba dacă acesta nu funcționează pe un principiu al schimbătorului de căldură. În cele din urmă mă gândesc la asta pentru că mi s-a părut că am auzit că oamenii care au încercat un reactor cu o tijă de cupru nu au avut rezultate bune. Acest lucru ar însemna că natura metalului intervine în acest fenomen suplimentar și că nu există în acest ansamblu.

Dintr-o dată putem spune că, cu un ansamblu din oțel inoxidabil, unde s-ar putea adăuga fenomenul „mister”, ar fi doar mai bine. Sau prea fierbinte și identice.

Pe de altă parte, în ceea ce privește schimbătorul de căldură, acest sistem prezintă două avantaje suplimentare în comparație cu tija:
1- suprafață de schimb mai mare (2x)
2- Aburul se face mai ușor, deci cantitatea depinde de sarcina motorului, pe măsură ce scriu.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 17/01/07, 16:16

bonjour,
Ceea ce descrieți este vela mare a lui Michel și este normal să fie din cupru. Rolul său este de a captura căldura cât mai repede posibil și de a produce abur, apoi acest abur și amestecat cu aer (relativ rece) care provoacă o anumită saturație și intră în reactor care nu este cupru.
Când testul cu tija de cupru pe care l-am făcut este doar 100% panton, pe un dopaj cu apă nu știu dacă este funcțional.
Este posibil să nu fie natura metalului ca conductivitate termică, examinând culorile unei tije de oțel, vedem că temperatura variază de-a lungul lungimii tijei de fier și că o tijă din oțel inoxidabil conduce chiar mai puțin căldura este, de asemenea, (ușor) mai eficient.
Întrebarea pe care trebuie să ne-o punem noi știm că tubul reactorului devine foarte fierbinte de 500c până la 600c, că tija către 3/4 devine albastră și totuși tot ce a trecut în reactor iese doar în jur de 100c până la 120c, deci la un moment dat temperatura trebuie să fie au fost mult mai fierbinți, tija nu a devenit albastră prin radiații, ci prin contactul cu fluidul care trebuia să treacă peste ea.
deci trebuie să existe o inversare a temperaturii undeva.
Trece de la frig la foarte fierbinte și coboară repede după aceea ... (sunt doar observații și nu am explicații pentru aceste lucruri)
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 18/01/07, 21:22

Salut binbins4
Dacă tipul s-a chinuit să facă o construcție atât de îngrijită din oțel inoxidabil, este pentru că crede în ceva. Aveți rezultate dacă este pozitiv? în 100% tija goală există o anumită formă de respectat dar în dopajul cu apă nu știu.


si nu nu am incercat! daca este ingrijit este pentru ca treaba mea este in santier (fierar) marea mea nenorocire este ca am 2 vehicule turbo cu intercoler si prize de evacuare spate M-am trezit cu 3 pana la 4 m de furtun urmand rezultatele bune ale camel merco și 205 distanța este foarte scurtă între reactor și admisie
dacă cineva locuiește lângă mine cu un td atmo pe care îl manifestă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 18/01/07, 22:56

binbins4 a scris:
Salut binbins4
Dacă tipul s-a chinuit să facă o construcție atât de îngrijită din oțel inoxidabil, este pentru că crede în ceva. Aveți rezultate dacă este pozitiv? în 100% tija goală există o anumită formă de respectat dar în dopajul cu apă nu știu.


și nu, nu am încercat! dacă este îngrijit, este pentru că slujba mea este în șantier (lăcătuș) marea mea nenorocire este că am 2 vehicule turbo cu intercoler și prize de evacuare spate M-am trezit cu 3à4m de furtun în urma rezultatelor bune de camel merco și 205 distanța este foarte scurtă între reactor și admisie
dacă cineva locuiește lângă mine cu un motor diesel atmo pe care îl manifestă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 18/01/07, 23:53

Andre a scris:Ceea ce descrieți este vela mare a lui Michel și este normal să fie din cupru. Rolul său este de a captura căldura cât mai repede posibil și de a produce abur, apoi acest abur și amestecat cu aer (relativ rece) care provoacă o anumită saturație și intră în reactor care nu este cupru.


Într-adevăr, a existat o subtilitate pe care o ratasem ...ImaginePrin urmare, este destul de dificil să tragi concluzii din această observație.
Ce mi-a amintit, de asemenea, a fost bingofuel
Dar, din nou, după o privire mai atentă, este complet diferit, deoarece este un panton 100% pe de o parte, iar pe de altă parte gazul panton intră în interior, în timp ce în cazul nostru ar fi în exterior. În cele din urmă, este chiar dificil să faci o analogie între cele două, de fapt este mai degrabă un „reactor gol”.
O soluție ar putea fi realizarea unui reactor care generează abur în același timp, evaporând apa din interior la un nivel constant. Un pic ca diagrama lui André, dar orizontală.
Sau pentru a trece apa pe partea exterioară (între cele două tuburi), astfel încât cantitatea de abur să depindă de sarcina motorului. Apoi treceți aburul în interior adăugând o tijă solidă.
În cele din urmă, să spun că pare întotdeauna simplu ...Imagine
Dar asta pierde avantajul că gazele fierbinți trec în interior.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/01/07, 02:10

Christophe a scris:Nu există spațiu în numele fișierului, vă rog ... [...]
Subliniere pentru a înlocui spațiul tipografic ....
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85