ax gte 1litru

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
zac64
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 04/07/05, 20:25




de zac64 » 18/10/05, 23:10

Bună seara tuturor.

Încep să produc reactorul, întrebarea mea este următoarea:

-reactorul este format dintr-un miez 14 cu diametru inclus într-un tub de 16 cu diametru interior pe toată lungimea de 220 mm. Acest sistem este furnizat cu un model de carburator de 8 mm venturi sau 47.1 mm2 de trecere, trecerea în reactor este de 50.24 mm2. Iată diagrama teoretică a reactorului, este corect, putem îmbunătăți sistusul? sau îmi lipsește ideea?

multumesc tuturor pentru parere! :D
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 19/10/05, 02:08

Bună seara
Pentru carburatorul cu duza de 8 mm va funcționa, dacă este același model pe care l-am folosit deja, există o bucșă reglabilă, astfel încât să o puteți închide puțin, 8 mm este un maxim de utilizare pe care îl veți vedea, dar deschis la 3/4 dă rezultate bune,
Mm2 între tijă și cea a carburatorului este doar o ordine aproximativă de măsurare, există mulți factori care influențează dimensiunea duzei
lungimea tetonturilor tijei de centrare. dimensiunea conductelor, coatele ect ... tot ceea ce încetinește trecerea în circuitul reactorului, întrebarea este: este necesar să fiți siguri că aspirația din carburator se face altfel nu va trece apa în reactor, aceasta este una dintre problemele carburatorului, care nu se regăsește pe bule,
dar așa cum s-ar spune, fiecare medalie are reversul său.
André
0 x
zac64
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 04/07/05, 20:25




de zac64 » 20/10/05, 22:12

iată planul reactorului. Am o întrebare despre grosimea tubului, este mai bine să las această grosime sau să reduc diametrul exterior la 17.5 de exemplu. despre materialul miezului este la fel dacă pun oțel inoxidabil 316 sau este mai bine să-l încarc în nikel? in teorie da dar in practica ??
asta este tot pentru acum.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 21/10/05, 02:29

Bună ziua zac64
Țeava dvs. este 1/2 țeavă, așa că nu atingeți exteriorul, este o măsură standard, puteți face cu ușurință fire de țeavă la capete
câștigul pe care îl puteți avea schimb de căldură prin subțierea acestuia vă va oferi o altă problemă atunci când mergeți la sudarea unui tub subțire în eșapament, funcționează și se îngustează la sudură, unde problemele de montare a tijei cu aceste mameloane, metoda constă în împingerea într-o tijă de fier strânsă chiar în locul în care urmează să o sudați pentru a menține diametrul la dimensiunea corectă, nu uitați să o îndepărtați când este încă fierbinte.
Un alt lucru este să nu plantați tija până la capătul reactorului, mai ales dacă o alimentați cu un carburator, trebuie să lăsați o cameră mică înainte de tijă, pentru a da ceații din carburator șansa de a difuza și de a se forma bine înainte de a se bloca în trecerea îngustă a tijei. Chiar și producătorii de automobile nu plantează un carburator direct pe chiulasă, există întotdeauna un colector și, de multe ori, un motor nu funcționează bine din cauza designului colectorului de admisie. Nu este o simplă conductă, este ceva complex.
Este preferabilă o intrare cu tijă pătrată, o ușoară șamfrină, ieșirea ascuțită sau conică este ok și, dacă este posibil, ieșirea tijei trebuie să fie în fluxul de gaze de evacuare fierbinți, tubul reactorului trebuie să fie semnificativ mai lung decât tulpina.
Pentru materialul de nichel pur nu l-am testat niciodată, dar nu văd de ce nu ar fi bine, diferența este minimă în funcție de metalele utilizate în panton 100% în dopajul cu apă Nu am făcut suficient test, singurul metal în care am a văzut o diferență proastă este cu o tijă de cupru pur. Oferă un sistem de inspecție sau înlocuire ușoară a tijei, astfel încât să puteți face comparații, dar diferențele sunt dificil de evaluat.
ai uitat să trasezi sursa de căldură în jurul reactorului?
André
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100