Un mic bătaie

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Sriliam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/02/10, 18:39

Un mic bătaie




de Sriliam » 19/02/10, 19:11

Bonjour à tous,

Aici, în Saint-Louis du Senegal, facem și noi în torță !!! :)

Pentru a injecta amestecul sub formă gazoasă și sub presiune, sudorii senegalezi folosesc bicarbonat de calciu cufundat în amestec 80% apă, 20% hidrocarbură!

Toate în reactor cu o manetă mică de eliberare a presiunii și zou => direct în oxigen!

Acest lucru este suficient pentru a topi fierul de călcat: 1540 ° C.

Aveți idei de îmbunătățire? Și mă gândesc în special la adăugarea unui mic compresor (adică să bucleți puțin înainte de a elibera gazul) în timp ce recuperați o parte din gaz pentru sudare, este în continuare obiectivul principal și idee personală, de a injecta un curent cu o bobină pentru a crea un câmp care să permită ionizarea „puțin mai mult” a amestecului. A doua mea idee este să adaug un fir de catalizator lângă autoxi pentru a crește temperatura.

Pentru a determina cu precizie curentul (intensitate, tensiune, semnal, frecvență), dacă asta nu pare o idee prea exagerată.
Același lucru este valabil și pentru tipul de catalizator utilizat: tungsten, ți se potrivește?

Acestea nu sunt ideile mele, ci mai degrabă adaptări practice din citirea rapoartelor despre acest lucru forum și o parte din brevetele Meyers.

Cu respect și cu cordialitate.
Sriliam

PS: Voi avea, fără îndoială, mai multe informații și practici despre acest proces, cu fotografie sper, în termen de o săptămână sau două!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rescwood
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 05/09/05, 14:30
Locul de amplasare: Luxie (Belgia de Sud)




de rescwood » 19/02/10, 20:18

Este mai probabil Carbura de calciu (CaC2) care, în contact cu apa, produce acetilenă ...

Reacția este foarte exotermă și acetilena este instabilă ...

Încălziți mai mult, creșteți presiunea, ionizați ... Pentru a pune reactorul pe orbită și a vă găsi în pantaloni scurți sau 6 picioare sub pământ, acestea sunt mijloace excelente ...

O idee proastă dacă ții la viață.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 19/02/10, 20:24

mai ales dacă crește presiunea, se fartă fără scânteie

cel mai sigur mod este de a începe prin a spune o rugăciune
nb: (sistem folosit de braconieri pentru pescuit)
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 19/02/10, 21:47

pfff
band dev laș : Cheesy:
bunicul meu a sudat cu acest fel de lampă de sudură și nu a murit din asta :D
0 x
Sriliam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/02/10, 18:39




de Sriliam » 02/03/10, 19:18

Slt și vă mulțumesc pentru răspunsurile rapide și complete !!!

De fapt, m-am înșelat grav, ceea ce este rar la mine, în ciuda tuturor: deci să spunem că odată nu este obișnuit !!!

Nu există reactor, este de fapt un filtru pentru a preveni scurgerea apei în țeavă și provocând probleme.

Filtrul este realizat din roci vulcanice care sunt poroase, dacă nu mă înșel.

De fapt, procesul pantonei este un proces care permite, cred și mă conectează la opinia menționată, să organizeze molecule mai eficient în timpul arderii.

Are cineva, prin urmare, o idee pentru a organiza mai bine arderea acetilenei, ar permite acest lucru să aibă o temperatură de încălzire mai bună sau credeți dimpotrivă că orice facem? , energia eliberată va fi întotdeauna aceeași?

Evident, nu vorbesc despre jocul cu parametri precum presiunea, temperatura sau orice altceva.

Salutări amabile.
Sril, spune-mi doar sril
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

acetilenă




de oli 80 » 02/03/10, 20:12

salut, de fapt pentru a produce acetilenă vrei să vorbești despre acest principiu. http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... irage.html

lampa minerului (minele de sare) sau speleo
0 x
Sriliam
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 19/02/10, 18:39




de Sriliam » 02/03/10, 21:09

bonjour,

Vi, mulțumesc, atât de mult pentru mine.
Cordial. Sril
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 100