Un Wiki Pantone?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Un Wiki Pantone?




de Christophe » 13/06/07, 11:35

Cred că știți cu toții principiul din spatele Wikipedia, enciclopedia gratuită pe care oricine o poate edita. Dacă nu știți, aici este partea FR a Wikipedia http://fr.wikipedia.org/wiki/Accueil

Wikipedia se bazează pe un CMS (site canvas) numit Wiki.

Este posibil să instalați cu ușurință un Wiki pe orice site (a se vedea exemplul de pe Kyot-Home: http://www.kyot-home.com/wiki/index.php/Accueil ), așa că mă întrebam dacă, după tine, a fost judicios să creezi un Wiki-Pantone pe lângă acesta forum ? Într-adevăr, am ajuns la un moment în care am colectat o cantitate destul de mare de informații (atât la nivel experimental, cât și la nivel științific) care trebuie să fie organizate și structurate mai bine decât prin intermediul unui forum!

Unii vor spune că va fi duplicat și vor avea dreptate, dar:

1) Unele informații importante sunt profund „ascunse” în partea de jos a forum, un wiki i-ar scoate la iveală!

2) Organizarea Wiki este mai instinctivă și toată lumea poate participa și modifica textele, spre deosebire de forum sau doar membrul care a scris mesajul și moderatorul au acest drept

3) Acest lucru va adăuga vizibilitate sistemului pe internet, ceea ce nu este un lucru rău ...

4) Acest lucru vă permite să vă concentrați în câteva clicuri, elementele esențiale ale Pantone (înțelegere, explicații ...), principalele site-uri care există și acces ușor la instrucțiunile comunității (Tutoriale) ... etc. etc. .

5) Acest wiki ar fi la început o sub-parte a site-ului econologiei și ar putea deveni un site cu drepturi depline dacă se dezvoltă ...

6) A doua versiune în limba engleză ar putea fi posibilă pentru a sintetiza și disemina toate cercetările noastre în întreaga lume (hiihiih)!

În schimb, un Wiki necesită o monitorizare și o moderare regulate deoarece oricine poate modifica (deși unele pagini sunt blocabile și orice modificare este reversibilă)

Dacă vi se pare interesantă ideea, ar trebui să definiți diferitele categorii pe care doriți să le apară și structura generală a wiki. Cred că mai întâi de toate trebuie să te concentrezi dopajul apei.

Voila ... îți mulțumesc că mi-ai dat părerea. Scopul este de a face ca acest wiki să fie referința (la nivel mondial, dacă este posibil, să fim nebuni!) :D ) la nivelul informațiilor referitoare la această tehnologie.

ps: unii membri trebuie să cunoască bine principiul wiki ... Urmează-mi privirea! : Roll:
Dernière édition alin Christophe 22 / 07 / 07, 14: 53, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 13/06/07, 12:15

ps: am uitat să precizez că toate informațiile de pe acest wiki ar fi evident fără drepturi de autor. În acest sens, ar fi necesar să se găsească un fel de licență copyleft în inspirat de software-ul Open Source
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/06/07, 12:52

Îmi place termenul „profund ascuns”. Este foarte adevarat.
ideea este excelentă, chiar cred că ar trebui extinsă la alte subiecte pe care avansează cunoștințele noastre, de exemplu, electroliza.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 13/06/07, 13:00

Mă bucur că îți place ... și pentru celelalte subiecte m-am gândit la asta, pe de altă parte aș vrea să prioritizez mai întâi pantonul ... dacă nu te deranjează :)
0 x
the_courtois
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 02/04/07, 19:42
Locul de amplasare: Reims




de the_courtois » 13/06/07, 15:32

Bună ziua tuturor,
E o idee bogată. Am proiecte pantone și o mulțime de întrebări pe care nu îndrăznesc să le pun pentru că sunt sigur că răspunsurile există deja, ... undeva. Deci, împing înapoi, etc. un wiki, ar fi o idee foarte bună. Și multă muncă pentru oricine se va lipi de ea, ... În orice caz, vă mulțumesc tuturor pentru tot și ne vedem în curând, sper.
Gilles.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
camel1
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 322
Înregistrare: 29/01/05, 00:29
Locul de amplasare: Loire
x 1
A lua legatura cu:




de camel1 » 13/06/07, 22:31

A hee hee wiki!

Cred că ar fi o idee bună, atâta timp cât puneți o metodă în ea:

Organizarea secțiunilor:

- Principiul general al dopajului "à la française":

: Arrow: -motor diesel
: Arrow: - diesel turbo
: Arrow: -hdi diesel
: Arrow: - benzină athmo
: Arrow: - benzină turbo
: Arrow: - injecție benzină
: Arrow: -GPL
: Arrow: -alte? ...

- Rezultate obținute în diferite implementări

- Ipoteze de funcționare

- Întrebări frecvente

- Linkuri către pagini de realizări acea muncă : Cheesy:

Cu siguranță uit lucruri, pentru ca tu să le finalizezi.

Sunt gata de partea mea să „așez” câteva pagini despre dopajul diesel athmo, despre ipotezele de funcționare și despre întrebări frecvente.

Și asta mă va relansa într-un proiect wiki care a fost latent de ceva vreme acum ... : Mrgreen:
Imagine

A continuat ...

Michel
0 x
Eram pe marginea drumului, dar am făcut un mare pas înainte ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/06/07, 22:46

Nu este deja online ?????? :strigăt:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 13/06/07, 22:48

le_courtois a scris:Și multă muncă pentru oricine se va lipi de ea, ... În orice caz, vă mulțumesc tuturor pentru tot și ne vedem în curând, sper.


Ei bine ... principiul unui wiki este tocmai faptul că toți se lipesc de el :)

: Arrow: Michel

Mă bucur că îți place ideea și că poți conta pe motivația ta :)

Va fi nevoie de câteva părți și ipoteze ale wiki-ului de lucru pe care le cunoașteți deja : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/06/07, 22:48

bonjour
camel1 a scris:Organizarea secțiunilor:

: Arrow: -motor diesel
: Arrow: - diesel turbo
: Arrow: -hdi diesel
: Arrow: - benzină athmo
: Arrow: - benzină turbo
: Arrow: - injecție benzină
: Arrow: -GPL
: Arrow: -alte? ...

- Rezultate obținute în diferite implementări

- Ipoteze de funcționare

- Întrebări frecvente

- Linkuri către pagini de realizări acea muncă : Cheesy:


adăuga?
ulei de cartofi motor + pantom sau dopaj cu apă
flexmachin flex-fuel engine ....

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 14/06/07, 13:23

8) Dar de ce nu ne-am gândit la asta mai devreme? :?: :?:

Mă abonez cu ambele mâini ...

Acum Ya Ka ... :?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125