Stéphane Hessel „Toate lucrurile luate în considerare ... sau aproape”

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Stéphane Hessel „Toate lucrurile luate în considerare ... sau aproape”




de Christophe » 04/04/12, 08:49

În același sens al discursului lui Edgar Morin (analiza societății globale) societate-și-filozofie / edgar-morin-analizează-societatea-mondială-în-2012-în-rennes-t11675.html iată analiza companiei "versiunea 2.012), iată versiunea lui Stéphane Hessel

http://www.youtube.com/watch?v=krnXnZUh1MM

Nu l-am privit încă dincolo de primele minute ... dar se pare că îl susține pe F. Hollande ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 04/04/12, 09:11

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 04/04/12, 10:18

Acest discurs (de fapt, 45 de minute + întrebări) este în cele din urmă foarte similar în „pune probleme” cu cel al lui Edgar Morin: https://www.econologie.com/forums/edgar-mori ... 11675.html (cei 2 au co-scris și o carte: „Căile speranței”)

Pe de altă parte, Hessel merge (puțin) mai departe în a propune soluții, în special prin sfătuirea utilizării mijloacelor moderne de comunicare (= internet, dar trebuie să gândească mai precis, fără a-l cita, pe facebook presupun) ... pentru „ trezește spiritele "... și" schimbă direcția actuală a lumii "... pentru că" cel mai rău este posibil "...

Foarte bine, dar pentru moment, cred că facebook este mai degrabă cel mai mare „souk virtual” din lume ...

Întrebați schimbarea societății, pe economie, suntem la ea din 2003 !!!

ps: 94 de ani, în curând, 95 ... formidabil Hessel! Când ni se spune că speranța, speranța, încrederea sunt cel mai bun anti-îmbătrânire din lume, este posibil să nu ne înșelăm, vezi această dezbatere destul de cuprinzătoare despre longevitatea bărbaților
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 04/04/12, 13:00

Christophe a scris:Pe de altă parte, Hessel merge (puțin) mai departe în a propune soluții, în special prin sfătuirea utilizării mijloacelor moderne de comunicare (= internet, dar trebuie să gândească mai precis, fără a-l cita, pe facebook presupun) ... pentru „ trezește spiritele "... și" schimbă direcția actuală a lumii "... pentru că" cel mai rău este posibil "...


De două ori (cel puțin) spune că nu suntem într-o democrație ci într-o oligarhie ... am înțeles greșit sau? :?:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 11/04/12, 09:23

Raymond Aubrac, figura Rezistenței, a murit la 97 de ani

http://tempsreel.nouvelobs.com/societe/ ... 7-ans.html

Postez informațiile aici pentru că și Hessel a fost rezistent
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/02/13, 10:40

Conturile s-au terminat și Franța își pierde unul dintre ultimii mari filosofi în această seară:

Stéphane Hessel, în vârstă de 95 de ani, a murit noaptea, își anunță soția.


Ultimul său mesaj de viață este, fără îndoială, cel mai emoționant: http://tempsreel.nouvelobs.com/stephane ... -mort.html

Stephane Hessel a scris:"Pentru mine, moartea a fost în anumite momente din viața mea foarte aproape, de vreme ce am periat-o de mai multe ori. Astăzi, când ajung la vârsta în care moartea este acolo, foarte aproape, nu va mai putea întârzia. acum să vin și să îmi împlinesc viața.

O privesc cu mare respect. O privesc cu o așteptare foarte prietenoasă. Moartea este un prieten pentru mine. Știu că e acolo. Știu că își va lua timpul, că își va găsi timpul.

Sunt convins că nu numai că va pune capăt vieții corpului meu, ci poate că îmi va deschide ușa către altceva despre care nu am absolut nici o idee despre ce este. De asemenea, este, fără îndoială, începutul unei relații a acestei ființe că suntem cu o altă dimensiune a ființei.

Nu numai (moartea) nu mă sperie, dar cred că mă va primi cu aceeași bunătate pe care am fost întâmpinată de-a lungul vieții mele de ființele pe care le-am întâlnit. Am incredere in el. "
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/02/13, 14:04

Recenzii media mici.

Videoclip Arte: http://videos.arte.tv/fr/videos/intervi ... 49518.html

http://actualutte.com/stephane-hessel-s ... -le-monde/

Stéphane Hessel a încetat din viață în noaptea de marți 26 până miercuri, 27 februarie. Fostul luptător de rezistență care nu încetase niciodată să susțină rezistența la nedreptăți a fost în special autorul cărții mici Indignate you! vehiculate în milioane de exemplare în întreaga lume și care deschiseseră ochii unui număr mare de oameni. Lupta sa pentru valorile drepturilor omului va fi durat până la ultima suflare, un exemplu pentru mulți activiști.
Bărbatul este salutat pentru curajul și determinarea sa, pentru cine a fost și ce a făcut. Primarul Parisului Bertrand Delanoë a adus astfel un omagiu „umanistului autentic, indomitabilului luptător de rezistență și gânditorului generos”, lăudând „inestimabila moștenire a combativității sale în slujba valorilor universale ale omului și a semnificației sale. libertate inalienabilă ”înainte de a deplânge„ pierderea unui prieten apropiat ”. Vrea să-și dea numele unui loc din capitală. Primarul arondismentului al XIV-lea a decis să însușească steagurile primăriei sale.
Sunt organizate mai multe adunări în cinstea lui Stéphane Hessel. Mai întâi la Paris, unde câteva sute de oameni au indicat deja că se adună la ora 19:19 Place de la Bastille (vezi evenimentul de pe facebook). Tot în Quebec, Place de l'Université du Québec la ora XNUMX:XNUMX (vezi evenimentul de pe facebook). Peste o mie de oameni s-au adunat deja pe pagina „Cu milioane, să aducem un omagiu lui Stéphane Hessel”.
„Pentru tineri, le spun: uitați-vă în jurul vostru, veți găsi acolo temele care justifică indignarea voastră - tratamentul acordat imigranților, migranților nedocumentați, romilor.
Veți găsi situații concrete care vă vor conduce la acțiunea puternică a cetățenilor.
Căutați și veți găsi! ”
„Prin angajament devenim un Om”
[Stephane Hessel]
- A se vedea mai multe la: http://actualutte.com/stephane-hessel-s ... 0X8ra.dpuf


Lumea:

http://www.lemonde.fr/disparitions/arti ... _3382.html

CV rapid:

Născut la 20 octombrie 1917 la Berlin, „anul revoluției sovietice”, îi plăcea să-și amintească, într-o familie evreiască convertită la luteranism, a ajuns în Franța în 1925. Mama sa, Helen Grund, va fi modelul Catherinei în „Jules et Jim”, povestea unei femei îndrăgite de doi prieteni pe care Truffaut o va aduce pe ecran, inspirându-se din romanul lui Henri-Pierre Roché. Tatăl său îl traduce pe Proust în germană alături de filosoful Walter Benjamin.

Naturalizat în 1937, primit la Normale Sup în 1939, Stéphane Hessel, care vorbește germana, franceza și engleza, este întruchiparea intelectualului european. Urmează cursurile Merleau-Ponty, citește Sartre. Mobilizat în 1939, luat prizonier, a scăpat și s-a alăturat lui Charles de Gaulle la Londra. Trimis în Franța în 1944, a fost arestat și deportat la Buchenwald, unde și-a făcut identitatea pentru a scăpa de moarte. A scăpat din nou, a fost prins, a sărit dintr-un tren, a adunat trupele americane și a ajuns la Gare du Nord în mai 1945.

OM DE STÂNGA ȘI EUROPEAN CONVINCUT

La Eliberare, s-a alăturat secretariatului general al ONU, a participat ca secretar la redactarea Declarației Universale a Drepturilor Omului și a devenit diplomat. Ridicat la demnitatea de ambasador al Franței de François Mitterrand în 1981, el a militat pentru nedocumentați - a fost mediator în timpul ocupării la Paris a bisericii Saint-Bernard - și pentru palestinieni, ceea ce l-a câștigat mânia asociațiilor evreiești.

Promis la Marele Ofițer al Legiunii de Onoare în 2006, Stéphane Hessel este, de asemenea, scriitor și pasionat de poezie. Autor în 2006 al memoriei mele: poezie, necesitatea mea, nu-i place decât să recite Baudelaire sau Verlaine și știe mai mult de o sută de poezii pe de rost.

În politică, l-a urmărit pe Pierre Mendès-France, l-a susținut pe Michel Rocard în 1985, s-a prezentat în 2010 într-o poziție neeligibilă pe listele Ecologiei Europei și în 2012 și-a dat sprijinul candidatului PS François Hollande. Om de stânga și european convins, era cunoscut pentru pozițiile sale angajate.

A avut un succes fenomenal cu cartea sa Indignat de tine! La fel de entuziasmat ca la 20 de ani, a fost încântat că mesajul său a adunat sprijinul tinerilor din Spania sau Grecia, unde mulți protestatari i-au brandit cartea. Acest succes copleșitor "este încă uimire pentru mine, dar acest lucru poate fi explicat printr-un moment istoric. Societățile sunt pierdute, se întreabă cum să iasă din el și să caute un sens în aventura umană", a spus el în Martie 2012 către AFP.


Și alți 2:

http://www.lemonde.fr/style/article/201 ... 75563.html

http://www.lemonde.fr/livres/article/20 ... _3260.html

Pe de altă parte, nu există poze cu el mai tânăr? Hessel este ca DeFunes, se pare că s-a născut bătrân ... : Cheesy:
Dernière édition alin Christophe 27 / 02 / 13, 14: 13, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/02/13, 14:09

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/02/13, 18:16

Tocmai l-am văzut!

Frumos curs de viață. El a inspirat mișcarea indignatului, cu broșura sa "Indignat ".

Oricum, el pleacă la o vârstă bună.

Masele sunt încă prea „prudente” pentru idei atât de mari.

Retragerile masive din bănci, în semn de protest, făcuseră un flop răsunător. Arată fragilitatea societății civile în fața forțelor banilor și a limitelor abordării filosofice VS capitaliste!

Trist să spun, dar nu este în regulă "nu destul de rău", pentru ca asta să se schimbe!

Cu toate acestea, este posibil ca lucrurile să se întâmple, ca și în cazul flashmob-urilor, cum ar fi în timpul „primăverii arabe” sau ca acesta împotriva violenței împotriva femeilor:

„Un miliard de oameni se ridică”
http://fr.euronews.com/2013/02/14/un-pa ... es-femmes/
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 27/02/13, 18:57

Enervat ... flashmob-ul nu este o acțiune inutilă? (= că se întoarce mai repede decât este montat)
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Ahmed și oaspeții 135