Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Ahmed » 19/08/22, 21:15

Ca toți ceilalți, am ascultat „specialiștii” și diversele lor analize, precum și tot felul de comentarii, uneori relevante, adesea inutile sau de-a dreptul contraproductive pentru oricine încearcă să înțeleagă ceva despre asta... Același lucru și pe forum de Econologie (în rău?) cu descoperiri „maouss”, precum „ukrosnazis” dragi Christophe si alte farse din acelasi butoi pe care e mai bine sa le uiti (sa fim caritabili)... E putin datorita unei postari de Tip că ajung la această sarcină grea la care mă gândeam de ceva vreme. Sarcină grea, pentru că situația este complexă și nu se poate reduce la câteva considerații orbitoare și de prisos asupra duplicității americanilor (care este egală cu cea a rușilor) sau asupra soartei nefericite a locuitorilor. a Sudeţilor, scuze, din Donbass...

Înainte de a ajunge în miezul problemei (nu glumesc, ar fi de prost gust!) și dacă aș intra vreodată în ea :P , este necesar să înțelegem contextul general, cel puțin în liniile sale mari, pentru că ar fi pretențios să credem că totul poate fi explicat.
Unii le-a plăcut să compare situația geopolitică cu o reluare a Războiului Rece, care este o referință foarte practică, dar deloc utilă aici, decât în ​​măsura în care ar fi vorba de a lua în considerare un „nou echilibru mondial”, cum spunem noi. (cu excepția faptului că, prin definiție, fenomenele dinamice sunt dezechilibrate, ceea ce dăunează singular frumuseții comparației). Singurul interes al formulei, dacă într-adevăr nu este doar o acoperire a mizeriei intelectuale, ar fi să sublinieze o etapă de acumulare a tensiunilor care, ajunsă la punctul culminant, dezvăluie brusc ceea ce a trecut aproape neobservat până atunci, precum și plăci tectonice care se desprind brusc după un proces lent de acumulare de forţe.

Ei bine, e suficient pentru acest post, la urma urmei am doar 2 degete! : Wink:
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de sicetaitsimple » 19/08/22, 21:29

Nu este un război, este o „operație militară specială”. Nu ar trebui să începi pe picior prost.
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Christophe » 19/08/22, 21:31

Nu știu dacă am înțeles pe deplin esența ideii tale, dar când vorbești despre farse mă preocupă...

Deci, o abordare jurnalistică bună este BFMTV ca:

a) ignorând faptul că Ucraina finanțează oficial batalioane neonaziste?

b) să ignore acordurile de la Minsk încălcate?

c) sa ignore abuzurile la dombas din 2015?

d) ignorând că Ucraina este o țară coruptă până la miez... chiar și Zel a denunțat-o în slujitorul poporului (pe care sigur nu l-ai urmărit...) dar asta a fost înainte..

Sau mai degrabă să uite toate astea pentru că ei le știu foarte bine... scoatem arhivele?

Ar trebui să-i propui lui Anne Laure viziunea ta despre jurnalism... https://mobile.twitter.com/al_bonnel
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Ahmed » 19/08/22, 21:52

sicetaitsimple, mulțumesc că ai încercat să mă faci să-mi corectez gafa care este de aceeași ordine cu calificarea „pacificării” Algeriei drept război! ...dar sunt incorigibil, ce vrei! 8)
Christophe, nu vreau să dau nimănui o lecție de jurnalism, pentru că nu asta e punctul meu, ci dimpotrivă. Este, după părerea mea, imperativ să ne îndepărtăm de acest gen de considerații care însoțesc toate războaiele; numărarea morților și atribuirea lor unuia sau altuia dintre beligeranți nu va avansa adevărul nici un centimetru. În mod similar, a specula asupra măreției/ignominiei lui Putin sau eroismul/duplicitatea omologului său ucrainean este la fel de inutil ca sărbătorirea simțului valorilor (sau prostia ei) al Europei.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Christophe » 19/08/22, 22:03

Da ok si ce?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16129
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Remundo » 19/08/22, 22:05

Ahmed a scris:Ei bine, e suficient pentru acest post, la urma urmei am doar 2 degete! : Wink:

Natura are 8 degete datornice! :P
0 x
Imagine
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Ahmed » 19/08/22, 22:41

...si prin urmare, trebuie sa ai rabdare! 8)
Cât despre celelalte opt, sunt prezenți, dar le țin cu grijă în rezervă! Sunt multi-tasking, nu multi-tasking! :P
Dernière édition alin Ahmed 19 / 08 / 22, 23: 01, editate 1 ori.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Obamot » 20/08/22, 03:29

Mulțumesc pentru acest moment minunat de singurătate :)

Ahmed a scris:Ca toți ceilalți, am ascultat „specialiștii” și diversele lor analize, precum și tot felul de comentarii, uneori relevante, adesea inutile sau de-a dreptul contraproductive pentru oricine încearcă să înțeleagă ceva despre asta... Același lucru și pe forum de Econologie (în rău?) cu descoperiri „maouss”, precum „ukrosnazis” dragi Christophe si alte farse din acelasi butoi pe care e mai bine sa le uiti (sa fim caritabili)... E putin datorita unei postari de Tip că ajung la această sarcină grea la care mă gândeam de ceva vreme. Sarcină grea, pentru că situația este complexă și nu se poate reduce la câteva considerații orbitoare și de prisos asupra duplicității americanilor (care este egală cu cea a rușilor) sau asupra soartei nefericite a locuitorilor. a Sudeţilor, scuze, din Donbass...

Înainte de a ajunge în miezul problemei (nu glumesc, ar fi de prost gust!) și dacă aș intra vreodată în ea :P , este necesar să înțelegem contextul general, cel puțin în liniile sale mari, pentru că ar fi pretențios să credem că totul poate fi explicat.
Unii le-a plăcut să compare situația geopolitică cu o reluare a Războiului Rece, care este o referință foarte practică, dar deloc utilă aici, decât în ​​măsura în care ar fi vorba de a lua în considerare un „nou echilibru mondial”, cum spunem noi. (cu excepția faptului că, prin definiție, fenomenele dinamice sunt dezechilibrate, ceea ce dăunează singular frumuseții comparației). Singurul interes al formulei, dacă într-adevăr nu este doar o acoperire a mizeriei intelectuale, ar fi să sublinieze o etapă de acumulare a tensiunilor care, ajunsă la punctul culminant, dezvăluie brusc ceea ce a trecut aproape neobservat până atunci, precum și plăci tectonice care se desprind brusc după un proces lent de acumulare de forţe.

Ei bine, e suficient pentru acest post, la urma urmei am doar 2 degete! : Wink:
În mod curios, Putin a observat un anumit număr de lucruri pe care le exprimi și, prin urmare, merge în direcția ta sau chiar dincolo. Așa că ar merita un curs de remediere asupra discursurilor sale... În special, a făcut oamenii să înțeleagă dificultățile cu care se confruntă Duma în avansarea reformelor, mai mult, glumitând pe faptul că rușii aveau un simț critic foarte dezvoltat și ar fi nu accepta niciodata politica pe care guvernele occidentale ne fac sa o inghitim... (Este clar ca are dreptate....)
Nu trebuie să uităm nici ce a făcut cu Rusia de la URSS, țară ruinată și în derivă, aducându-i o anumită prosperitate! Care, în același timp, a îndepărtat aproape complet amenințarea rusă din Europa! Prin urmare, noi suntem cei care am reaprins tensiunile (sub conducerea SUA).
Prin urmare, nu atât critica la adresa presupuselor sale manipulări este cea care dă „LA”, ci mai degrabă capacitatea regimului rus de a-l urma, adaptându-se la capacitățile rușilor de a evolua și de „a intra în barca dezvoltării țara”...
Am spus de multe ori că „umanitatea” este, din păcate, departe de a fi suficient de matură pentru a spera să meargă mai departe decât un „echilibrul de forte” între marile puteri. Se verifică prin fapte...!
Ei bine, și Putin gândește la fel...

Propune o abordare diferită a modelului de ciocnire a blocurilor (est VS vest) care a fost doar un stigmat complet prostesc, mergând în schimb la o formă multipolară cu BRICS...! Lumea este de facto, oamenii trebuie doar să fie conștienți de asta, așa că ideea loviturii de stat a fost destul de genială, un fel de „Mare stâncă” care creează o diversiune către așa-numita „Noua ordine mondială”. prin îndreptarea recordului în era realității demografice!

Țările BRIC reprezintă o populație de 3 miliarde de locuitori, sau 41% din populația lumii. Din punct de vedere geopolitic, această cifră poate fi comparată cu populația totală a țărilor membre NATO: 992 milioane de locuitori, sau 14% din populația lumii. SursaWikipedia
Și chiar mai mult cu membri noi și viitori.

Graficul pe care l-am publicat deja este chiar depășit...

1820399F-713D-4996-9EFA-A2440531B096.jpeg
1820399F-713D-4996-9EFA-A2440531B096.jpeg (214.07 KiB) Accesat de 2253 de ori


De asemenea, nu este atât de mult că președintele rus a vrut să meargă spre a „noul echilibru global” că s-ar fi născut mai degrabă dintr-o prerogativă a occidentalilor care au vrut să o impună și să-și arogă exclusivitatea condițiilor impuse celorlalți jucători majoritari, excluzându-i totodată din orice proces decizional... Sau în orice caz prin dorind să le impună regulile jocului...

Știu că vei fi dezamăgit de abordare, care ignoră tipul tău de narațiune „valorile abstracte” și tot ideologie idealul(?) care merge cu el, dar este deliberat din moment ce faci un rechizitoriu. De asemenea, trebuie subliniat că politicile occidentale sunt fenomenal de stupide, din care descoperim noi contururi în fiecare zi, și un centru complet inconsecvent, care se rezumă la confiscarea puterii popoarelor occidentale de-a lungul deceniilor... Se rezumă la o formă de dictatură prin lobby, transformată în puteri supranaționale în mâna miliardarilor și multinaționalelor care nu plătesc aproape deloc taxe, beneficiind în același timp de infrastructurile țărilor, fără a fi nevoiți să le finanțeze. Vedeți diferența cu Rusia lui Putin?
Nu sunteți sigur că aici câștigăm prin schimbare, voi înșivă sunteți extrem de critic la acest subiect.

În punerea din urmă, ai observa, de asemenea, că rușii au întins stâlpul americanilor în mai multe rânduri, pe care ei îi spun în mod ironic „partenerii noștri”. Dar fără succes.

Nu voi comenta faptul razboiului, pentru ca cred ca daca acesta are loc acum, este pentru a evita unul mult mai teribil mai tarziu, si cu consecinte si mai incalculabile... Si bineinteles, nu sunt. „pentru” acest război (nici pentru niciunul).

Există o mulțime de material de dezvoltat, mulțumesc pentru ideea ta de fire.

PS: numiți doar două persoane, dar pentru orice eventualitate — și nu sunt nici pe departe singurul aici — căutarea adevărului este un fir comun care mi-a dezvoltat simțul critic și elaborarea mentală încă din copilărie. Așa că mă pricep destul de bine la eliminarea impostorilor. Și nu sunt reticent să pun cartea înapoi pe covor când greșesc, ceea ce până la urmă nu este atât de rar. La fel ca tine, dezvoltă fler... Orice persoană cinstită încearcă să se confrunte cu asta, nu-i așa?
2 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Abordare non-jurnalistică a războiului din Ucraina




de Ahmed » 20/08/22, 14:28

Abordarea mea poate părea paralelă cu cea a Putin până la un anumit punct, în sensul că el este aici actualizatorul unei schimbări geostrategice majore care tulbură vechile concepții despre raportul de putere cu care vechile puteri le este greu să se acomodeze... El însuși rămâne însă prizonier. de forțe care îl depășesc și rămân la nivel global pe o abordare clasică, pur și simplu actualizată...
Văd că atunci când faci un efort să privești alte lucruri decât prin capătul mic al telescopului, lucrurile merg mai bine, deși poutinita acută persistă!
Iată cele două mesaje care m-au motivat:
- cea a Tip:
Care sunt condițiile diplomatice pentru pace? După aproape 20 de ani de provocări diverse, de ambele părți, anexări aici, manipulări acolo, provocări, violențe, minciuni din ce în ce mai uriașe și agresiune reciprocă, situația este disperată, dar este în ochii mei doar fenomenul atât de vizibil al unei reorganizări geopolitice globale care este la început.

- cea a Dede2002, vorbind prea rar, probabil pentru ca vorbeste doar cand are ceva de spus? Atitudine neobișnuită printre ceilalți membri... : Roll:
După părerea mea, războiul nu este acolo unde crezi că este. Ea generează o oportunitate extraordinară de a crește valoarea abstractă dragă sistemului nostru, nu numai prin creșterea profiturilor companiilor petroliere, ci și prin fabricile de arme care au locuri de muncă și perspectiva reconstrucției a tot ceea ce este spart, ceea ce va motiva multe credite!


Rămâne puțin clasic ca analiză, dar suntem deja în mult mai substanțiale... 8)

Există într-adevăr câteva puncte focale pentru a analiza situația: de la foarte aproape suntem nevoiți să adoptăm punctul de vedere al părții pe care alegem să o observăm, cu puțin mai multă distanță putem încerca să discernem problemele prezente, cu un ad-hoc. punct focal, este posibil să vedem contextul în care au loc toate acestea. Această ultimă metodă este mai satisfăcătoare, dar rămâne insuficientă deoarece toți beligeranții sau susținătorii lor, deși în dezacord, se află totuși în același context de concurență (în sensul că au aceleași criterii de judecată în acest context, doar interesele diverg). ). Din acest ultim punct de vedere este posibil și o analiză coerentă, dar unde problema este că nu este niciodată posibil (și acest lucru este adevărat la toate nivelurile) să judeci un sistem cu criteriile sau referințele care îi aparțin. Această părtinire este cea care face posibilă menținerea unor opinii divergente inamovibile: fiecare are „dreptate” în cadrul sistemului ales de ei.
Este deci necesar să alegem o exterioritate suficient de „solidă” pentru a ieși din această situație proastă; Multă vreme, Dumnezeu a fost referința, dar știm că acest lucru nu este operativ și doar a amânat disensiunile inițiale într-o altă sferă: mutarea unei probleme nu înseamnă rezolvarea ei... Filosofia clasică a invocat „punctul de vedere al lui Sirius”, simplă dorință* fără alte detalii...

* În două silabe, altfel e post! : Mrgreen:

lucru in curs...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 280