Acest om care favorizează viața, biodiversitatea și natura ...

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Acest om care favorizează viața, biodiversitatea și natura ...




de Christophe » 20/10/16, 13:58

După cum Marte este în știri ...

Există un anumit paradox între eforturile depuse pentru a căuta viața extraterestră și cele întreprinse pentru a distruge viața terestră!

Sau mai bine zis „cei care nu au fost întreprinși pentru a conserva viața terestră” ... dar asta e mai mult de spus ... Sugestii pentru reformulare?

Seamănă puțin cu paradoxul dintre interesul oamenilor față de vreme și dezinteresul lor față de climă ... Niciodată nu am înțeles deloc ...

Subiect împărțit din CO2-schimbări climatice / antropogen-schimbări climatice-analize-t7605-260.html
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12299
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Ahmed » 20/10/16, 14:44

Cred că prima dvs. formulare a fost cea corectă și că este inadecvat să introduceți o nuanță importantă, care nu este necesară.
Dar dacă interpretez corect ceea ce scrieți, ceea ce vă deranjează în prima propoziție este că nu există o voință deliberată de a face rău, ci doar o activitate intensă distructivă obiectiv (care nu se schimbă prea mult. la rezultat).
Aici se află dezbaterea importantă și nu dacă încălzirea este sau nu de origine antropică și în ce măsură: este o întrebare științifică interesantă, dar fără efect asupra motivelor care ar trebui să ne împingă metodologic să facem " de parcă „am fi responsabili. Pentru că suntem responsabili, chiar dacă nu este RC, pentru degradarea accelerată a mediului înconjurător și crearea unui sistem care, prin succesul său aparent, ne ascunde fragilitatea extremă și destituirea care va fi a noastră eșecul programat ...
Dernière édition alin Ahmed 20 / 10 / 16, 14: 52, editate 1 ori.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Christophe » 20/10/16, 14:50

Ahmed a scris:Dar dacă interpretez corect ceea ce scrieți, ceea ce vă deranjează în prima propoziție este că nu există o voință deliberată de a face rău, ci doar o activitate intensă distructivă obiectiv (care nu se schimbă prea mult. la rezultat).


Da, este exact așa: nu distrugem natura sau biodiversitatea „în mod voluntar” (și dacă se întâmplă acest lucru, avem tendința să ne dam naibii atâta timp cât vor intra banii ...) ... aceasta este ceea ce mă deranjează puțin în prima formulare ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12299
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Ahmed » 20/10/16, 14:59

ChristopheTu scrie:
Da, exact asta: nu distrugem natura sau biodiversitatea „de bună voie” (și dacă se întâmplă asta, avem tendința să ne dam naibii atâta timp cât vor intra banii ...) ...

A doua parte a propoziției dvs. se explică de la sine: este bună deoarece crearea valorii abstracte domină toate celelalte considerații că valoarea reală poate și trebuie distrusă (și nu datorită unei simple „tendințe”, ci de o determinism societal care recompensează acest comportament).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Christophe » 20/10/16, 15:03

Prin urmare? Ce sugestie de reformulare?

Ahmed a scris:ci printr-un determinism social care recompensează acest comportament


Acest lucru, foarte corect, ar trebui să facă obiectul unui alt citat „făcut în economie” : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de sen-no-sen » 20/10/16, 16:46

Christophe a scris:Da! Și puțin deoparte, așa cum Marte este în știri ...

Există un anumit paradox între eforturile depuse pentru a căuta viața extraterestră și cele întreprinse pentru a distruge viața terestră!

Sau mai bine zis „cei care nu au fost întreprinși pentru a conserva viața terestră” ... dar asta e mai mult de spus ... Sugestii pentru reformulare?



Există un paradox în aparență, dar numai în aparență.
Tehnologia urmează o logică de complexificare prin dezvoltare totală, cu excepția faptului că acest fenomen duce la o degradare accelerată a biosferei (în beneficiul tehnosferă) ... ar fi deci destul de naiv să credem că mai multă tehnologie ar rezolva problema!


Așa cum am menționat deja pe un alt subiect, degradarea biosferei nu este întâmplătoare, nici în mod clar voluntară, ci deterministă.
În afară de acest punct de vedere, este de fapt perfect logic ca această tehnologie să se transforme acum în spațiu, pentru a se stabili acolo.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Christophe » 20/10/16, 16:54

Ahmed a scris:... Pentru că suntem responsabili, chiar dacă nu este RC, pentru degradarea accelerată a mediului înconjurător și crearea unui sistem care, prin succesul său aparent, ne ascunde fragilitatea extremă și destituirea care va fi a noastră, după eșecul programat ...


La naiba, am ratat această parte ... (Oh, da, a fost adăugată după ...).

Bin mă, cred că degradarea naturii a intrat poate ... în „natura” omului ... voi încerca o explicație ...

Timp de zeci de mii de ani, omul a trebuit (și a știut) să lupte pentru supraviețuirea sa în fața unei naturi ostile (faună, floră, climă, boli ...), a devenit specia dominantă pe pământ (dacă neglijăm furnicile și bacteriile lol) în timp ce fizic, pentru supraviețuire, nu putem spune că a fost răsfățat de natură !!

Pe scurt, mă întreb dacă instinctul nostru (*) de supraviețuire și de luptă (supraviețuirea este o luptă) asupra naturii nu a evoluat într-un instinct de distrugere sau cel puțin de modificare a naturii și a mediului ...

Ca o „răzbunare genetică” care ne-ar spune că, pe măsură ce trebuia să ne adaptăm naturii (și natura nu era foarte amabilă cu umanitatea care a suferit multe pierderi **!), Că acum este depinde de ea să se adapteze la noi ... și direct fie!

Vă vorbește sau vi se pare o glumă drăguță? :şoc: : Cheesy:

O dezbatere despre epigenetică: prevenirea-poluării-sănătate / epigenetică-genetică-sau-memorie-celulară-realitate-t11796.html

* Acest instinct este în mare parte atrofiat! Nu mai avem nevoie de ea cu adevărat în fiecare zi pentru o mare parte a umanității ... În prezent, suntem într-o paradigmă a luptei economice între oameni pentru oricine va aduna cel mai mult (în detrimentul semenilor săi) ... și nu chiar într-o luptă împotriva naturii pentru a supraviețui ...

** ar fi interesant să estimăm asupra istoriei umanității volumul pierderilor de origine „naturală” și de origine „umană” ... ceea ce ar explica, conform aceleiași teorii genetice, agresivitatea de om pentru sine ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12299
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Ahmed » 20/10/16, 17:16

Marele avantaj al speciei umane este facultatea sa de învățare și este în același timp blestemul său, deoarece învățarea = imitație.
Rivalitatea mimetică rezultă din aceasta și, prin urmare, din violența care o însoțește. Încă intenționez să mă ocup de acest subiect, dar vremea bună mă dispersează în alte activități ... : Roll:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de eclectron » 20/10/16, 18:42

Christophe a scris:Bin mă, cred că degradarea naturii a intrat poate ... în „natura” omului ... voi încerca o explicație ...


Te avertizez că o să te enervezi ... : Lol:

Din observațiile și lecturile mele, acțiunile umane sunt ghidate de mai mulți factori:

- Dorință : căutați satisfacția, scăpați de suferință.
Această căutare creează sau întărește un centru permanent, eu care îl experimentez, în potopul de dorințe uneori contradictorii pe care le avem în minte.
Acest centru poate fi numit ego.
Eul = un centru de permanență care favorizează ceea ce ne aduce plăcere și respinge ceea ce ne face să suferim, orice experiență îl întărește.
Nu diferă de o insectă atrasă de lumină și care fug de întuneric.
Doar că la oameni, motivele atracției sau ale respingerii sunt puțin mai evoluate și mai complexe decât cele ale insectei.

- Securitate :căutarea securității acestui ego, în fața potopului de dorințe uneori contradictorii, sau în fața evenimentelor din viață care se întâmplă în afara oricărui control din partea noastră care sunt nesigure, lipsite de stabilitate.
ego-ul este acea insulă a stabilității interioare.
Acest centru de permanență, ego-ul, vrea doar să dureze, deoarece prinde rădăcini în memoria experiențelor trecute.
Memorie = a rezista în timp.
Acest ego este baza instinctului nostru de supraviețuire, de conservare a corpului.
Preocuparea la oameni este că acest instinct de supraviețuire intră în sfera psihologică și în relațiile umane, unde supraviețuirea corpului nu este în joc.
Este suficient să vedem cum o dezbatere de opinie devine o luptă verbală până la moarte.
Niciun exemplu în minte. : Lol:
Uită-te doar la miliardarul care adună mai mult decât poate petrece vreodată în 1000 de vieți.

Omul este deci sătul de căutarea sa de securitate, de supraviețuirea sa în registre care nu mai au nimic de-a face cu supraviețuirea corpului și este sătul de dorințele sale.
Totul este nerezonabil.

Omul s-a săturat să se identifice cu dorințele care îi apar în minte
Nimeni nu deține controlul, îmi vin în minte dorințele și ideile, doar se întâmplă. Meditând îl putem vedea cu ușurință. Putem în cele din urmă să îl stăpânim ulterior, să răspundem favorabil sau nu, liber să ne identificăm sau nu (mai ușor de spus decât de făcut în funcție de circumstanțe).

Pentru a-ți răspunde Christophe (în sfârșit! : Lol: ), degradarea naturii provine din acest centru, ego-ul, egoist din fire care vrea să dureze și care prin inconștiență răspunde la temerile sale iraționale și face un pic din orice dorind doar să supraviețuiască.
Atâta timp cât conștiința umană nu se extinde pentru a include natura, atâta timp cât omul rămâne centrat pe ego, el își vede supraviețuirea personală ca un obiectiv primar și nu-i pasă de ceea ce îl înconjoară, deci natura.
Cu atât mai adevărat dacă este un locuitor al orașului (o generalizare brută, deoarece există excepții, fiind eu însumi un fost locuitor al orașului și întâlnesc oameni de la țară care nu prea protejează natura, dar orașul tinde să se rupă de natură având impresia că trăiești deasupra solului)

Atâta timp cât omul nu realizează că trăiește într-o biosferă cu dimensiuni finite și că fiecare dintre acțiunile sale are o acțiune asupra biosferei (având în vedere cantitatea populației mondiale), el ignoră natura, în timp ce este este locul care ne face să trăim și ne adăpostește.

Singura ieșire, în opinia mea, este creșterea conștientizării de către toți a ceea ce este omul (funcționarea sa internă descrisă mai sus), a legăturii sale cu natura, mama hrănitoare.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Analize privind încălzirea globală antropică




de Christophe » 20/10/16, 18:47

Ok (nici măcar nu mă enervează lol), dar toate acestea nu par incompatibile cu ipoteza mea ...

eclectron a scris:Singura ieșire, în opinia mea, este creșterea conștientizării de către toți a ceea ce este omul (funcționarea sa internă descrisă mai sus), a legăturii sale cu natura, mama hrănitoare.


Baza economiei care dorește să transforme ecologia în economie este de a rezuma foarte repede: omul <-> economia <-> natura ...

Adică trecând prin bani (din moment ce omul înțelege „numai” asta), pentru a respecta mai bine mediul și natura!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 202