Ecologul expulzat

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: ecologistul deposedat




de Exnihiloest » 14/05/21, 22:12

Janic a scris:exbidule
Deci nu eu vreau să gândească ca mine, ci ei, care ar dori ca eu să gândesc ca ei și, așa cum nu este cazul, el îmi impune capriciile cu forța, cum ar fi interzicerea glifosatului sau a paielor din plastic .
te-am recunoscut abc, scoate-ți masca! :D nu sunt eu, sunt ei! : Evil:

Evident că ei sunt! Le cer să conducă o mașină în loc de o bicicletă? Le cer să bea din paiul de plastic? Îi taxez pentru că nu ar produce suficient CO2? Le interzic sucul de lămâie dacă vor să dea buruieni? Îi împiedic pe australieni să construiască incendii preventive?
Își pot cultiva grădina de legume sau pot folosi 50 de coșuri pentru sortarea selectivă, nu le voi da vina. Ei sunt cei care au venit să mă caute și m-au găsit. Alarmismul și catastrofismul nu sunt suficiente pentru ei, împotriva necredincioșilor există doar ecofascism, ei îl știu bine.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: ecologistul deposedat




de Janic » 15/05/21, 09:38

ceva
Evident că ei sunt! Le cer să conducă o mașină în loc de o bicicletă? Le cer să bea din paiul de plastic? Îi taxez pentru că nu ar produce suficient CO2? Le interzic sucul de lămâie dacă vor să dea buruieni? Îi împiedic pe australieni să construiască incendii preventive?
Își pot cultiva grădina de legume sau pot folosi 50 de coșuri pentru sortarea selectivă, nu le voi da vina. Ei sunt cei care au venit să mă caute și m-au găsit. Alarmismul și catastrofismul nu sunt suficiente pentru ei, împotriva necredincioșilor există doar ecofascism, ei îl știu bine.
dacă ai locui singur pe această planetă ai putea polua cât vrei, dar nu ești singur. Întrebarea este: te-au căutat sau ai făcut totul ca să fie așa?
Am avut un coleg de birou care a fumat în timp ce-și fuma fumul sau orice i s-a părut, recomandându-i libertatea de a face acest lucru și pe cei neplăcuți să-i mute. Așa că i-am sugerat să se pipăie pe pantofi și că, dacă îl deranjează, trebuie doar să plece în altă parte, întrucât eu îmi foloseam dreptul la libertate. Clar oul sau puiul?
Pentru glifosat, care este doar un mic aspect al poluării chimice, fermierii conștientizează încet că chimia este pusă sub semnul întrebării, nu acest produs și paietele din plastic fac parte din el, la fel ca toate materialele plastice care formează un continent de deșeuri care plutesc la suprafață și sub el și pe care fauna le înghite 'a muri pentru!
A fi verde este această conștientizare progresiv, pentru că nici Parisul nu a fost construit într-o zi.
pe de altă parte, vedem la toate mass-media și guverne, un vaccinofascism alarmist și catastrofist care nu pare să te deranjeze!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: ecologistul deposedat




de Exnihiloest » 17/05/21, 13:03

Janic a scris:... dacă ai locui singur pe această planetă ai putea polua cât vrei, dar nu ești singur. Întrebarea este: te-au căutat sau ai făcut totul ca să fie așa?
Am avut un coleg de birou care a fumat în timp ce-și spulbera fumul oriunde a crezut de cuviință ...


Și ei ar fi singurii care vor locui acolo pe planetă? Opiniile lor primează? Realitățile ar trebui să se conformeze catastrofismului lor? Pro-glifosatul sau pro-car sau indiferent față de schimbările climatice ipotetice ar fi doar suicidare? Oricât de mult putem fi de acord asupra unor subiecte dovedite științific, cum ar fi neplăcerile fumului de țigară sau a azbestului, pasionații ecologismului sunt în cea mai mare parte a marilor prostii, atât pentru disproporția de neplăceri atribuite acțiunilor umane, cât și pentru negarea interesul pentru toate aceste acțiuni, doar pentru metodele de rezoluție constând în rândul ecologiștilor în a arunca bebelușul cu apa de baie („să interzicem plasticul”, mai degrabă decât „să gestionăm mai bine deșeurile noastre de plastic”) sau să dorim să ocolim autoritățile democratice să impună ecofascismul auto-justificat printr-o credință oarbă în „altfel apocalipsa”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: ecologistul deposedat




de Exnihiloest » 17/05/21, 13:11

Janic a scris:...
Pentru glifosat, care este doar un mic aspect al poluării chimice, fermierii își dau seama încet că chimia este pusă la îndoială ...

Nu trebuie să fie conștienți de mofturile ecologiste delirante. Chimia este utilă și la dispoziția noastră și extrem de eficientă și sigură cu glifosat sau înălbitor, nu mai „chimică” decât alcoolul sau apa sărată.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: ecologistul deposedat




de Janic » 17/05/21, 20:16

Exnihiloest »17/05/21, 13:11
Janic a scris: ...
Pentru glifosat, care este doar un mic aspect al poluării chimice, fermierii își dau seama încet că chimia este pusă la îndoială ...
Nu trebuie să fie conștienți de mofturile ecologiste delirante.
Tipul delirant care spune asta! Spitalul care își bate joc de caritate încă o dată!
Chimia este utilă și la dispoziția noastră și este extrem de eficientă și sigură
Gata, în visele tale! Chiar și utilizate în industrie, substanțele chimice sunt periculoase în biologie ... !!!
Cu cât crește gradul de conștientizare a populației, cu atât își dau mai mult seama că aceste substanțe chimice (despre care se spune că sunt utile și inofensive) sunt doar pentru producătorii lor, nu pentru utilizatori și instanțe independente;
cu glifosat sau înălbitor, nu mai „chimic” decât alcoolul sau apa sărată.
Din nou și din nou în confuzie și confuzie.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], gegyx, Macro și oaspeții 247